Magické myslenie

Niektorí ľudia veria, že existujú veci „medzi nebom a zemou“. Pre podvodníkov sú priam ideálnym cieľom. Nepotrebujú dôkazy. Sú pripravení veriť aj veciam, ktoré nedávajú zmysel. Veria, že nejaké číslo im prináša šťastie. Že počas splnu Mesiaca sa lepšie chudne. Alebo že astrológ dokáže vypočítať, kedy si majú kúpiť auto. Prípadne že vyliečiť sa dá len pomocou silnej vôle, stačí veľmi chcieť. Že voda sa dá „nabiť“ myšlienkami, či energiou.

Na ilúziách a tajomne je postavený slušný biznis. Horoskopy, numerológia, veštenie. Neraz diéty, zdravotné „poradenstvo“. Mnoho „liečiteľov“. Často sú tvrdenia „podložené“ len tvrdením typu „mne to fungovalo“. Napríklad príbeh o zázračnom vyliečení človeka, ktorý sa vyliečil len tým, že zmenil svoju myseľ. Ktovie? Možno to ani nie je vymyslený príbeh. Občas sa v živote stávajú aj málo pravdepodobné náhody. Až tak čudné, že ich ľudia potom považujú za zázrak. Alebo za dôkaz nadprirodzených síl.

Myslíte na niekoho a on vám zavolá. Dôkaz telepatie? Nie. Len štatisticky menej častá náhoda.

Overíte si to ľahko. Stačí myslieť na niekoho iného, či vám tiež zavolá. Príklad inej, podobne zriedkavej náhody: Dvaja kamaráti sa náhodou stretnú na opačnej strane planéty v malom meste. Neuveriteľné! Potom celý život budú obidvaja o tej náhode hovoriť ako o nevysvetliteľnej udalosti. Ak je to dobrý príbeh, rozšíri sa. Podporí to pocit, že „nevysvetliteľné neznamená nemožné“. Je to naozaj málo pravdepodobná náhoda. Ale náhod sa dejú miliardy. Občas sa preto stáva aj niečo štatisticky zriedkavé. To už vnímame ako nezvyklé. Všimneme si to.  Ostatné náhody nám pripadajú normálne a zabudneme na ne.

Počuli ste už výrok, že „žiadne stretnutie nie je náhodné“? Podsúva pocit tajomna. Nie sú však „sily“, ktoré nás riadia. Ani mágia a zázrak. Je to len veľká náhoda. Všimnite si: Bežné náhody považujeme za normálne. Zriedkavé náhody za vyšší zámer. Mimoriadne náhody vnímame ako zázrak.

Myšlienky typu „nič sa nedeje náhodou“ imponujú tým, ktorí veria, že  „niekto“ alebo „niečo“ nás riadi alebo chráni. Veľká náhoda sa potom hneď povýši za jasný dôkaz takého tvrdenia. Všimnite si však že, zástancovia „vecí medzi nebom a zemou“ vždy hovoria len vhodné príbehy. Také, ktoré dokazujú pravdivosť mágie, ezoteriky či telepatie.

Nepovedia vám obyčajný príbeh o žene, ktorá umrela napriek tomu, že si veľmi priala žiť. Nepovedia príbeh liečiteľa, ktorý nevyliečil pacienta. Nepovedia príbeh, že boli na dovolenke v USA nestretli nikoho známeho. Obyčajné príbehy sú normálne a časté. Len nemajú efektnú pointu, pre ktorú by vám ich niekto rozprával. Ostane vám iba príchuť nádeje, že zázraky sa možno predsa len môžu diať. Že azda niekto možno aj stráži naše kroky a pomáha, aby boli správne. Rozprávka býva krajšia, než fakty. To podporuje magické myslenie.

Problém je v tom, že magické „liečenie“ vám môže uškodiť. Napríklad máte naozaj vážny zdravotný problém. Je jasné, že v takej situácii sa mnoho ľudí snaží hľadať záchranu. Na internete ju zdanlivo aj nájdu – stránky na ktorých sa sľubujú zázraky. Že rakovina sa dá liečiť jadierkami z marhúľ. Alebo hladovkou. Tieto tvrdenia sú „podložené“ tvrdeniami typu „Poznám x prípadov kde rakovina a aj iné choroby boli vyliečené.“ To je všetko. Celý dôkaz. Len vo vás už hlodá podozrenie. Čo ak naozaj existuje magický liek?

Človek v stave strachu z choroby, v strese z bolesti je značne oslabený. Jeho uvažovanie nebýva také presné. Ľahko uverí tvrdeniam, ktoré dávajú nádej.

Ľahko si za nádej na zázrak u šarlatána priplatí. Dá sa to pochopiť. Lekár pacientovi často nepovie jednoducho a zrozumiteľne, o aké ochorenie ide. Liečiteľ síce možno povie úplnú hlúposť o čakrách, vibráciách a aure, ale zrozumiteľne. Má na pacienta čas a tým môže pôsobiť dôveryhodnejšie.

Neraz človek ide od lekára a nemá jasno. Času bolo málo. Niečo sa hmlisto dozvedel. Niečo z toho pochopí chybne. Je to pochopiteľné - ak na vás lekár vysype odborné informácie rýchlo, nespracujete ich. Vnímanie a porozumenie sú ešte navyše skreslené aj strachom. Ak s diagnózou vnútorne nesúhlasíte tak si zapamätáte úplne niečo iné, než ste počuli. To je známy jav.

Sen o magickej sile bájnych pradávnych liečiteľov, šamanov a byliniek je silný. Je to skvelý príbeh. Až na to, že nie je pravdivý. Neverte tvrdeniam, že dávne civilizácie prekvitali zdravím. Je to krásna romantická predstava. Túto romantiku si môže užívať človek, ktorý netrpí žiadnou vážnou chorobou. Vážne choroby nevieme uspokojivo ovplyvniť ani modernými medicínskymi postupmi ani dnes. Samozrejme, že ani tými ľudovými. V medicíne je štandardný takýto postup:

Ukazuje sa, že nový (alternatívny) postup by mohol ľuďom pomáhať?

Otestuje sa.

  • Ak pomáha, stane sa súčasťou medicíny založenej na dôkazoch. Ak sa nepotvrdí jeho účinnosť, zostáva naďalej v rukách alternatívnych liečiteľov.
  • Ak účinok nejakého postupu nie je dokázaný, ostáva dúfať. Viera a placebo efekt môžu ovplyvniť miernejšie zdravotné ťažkosti. Počítajte radšej s tým, že „alternatívna medicína“ skôr nefunguje, než by pomáhala. Skôr pomáha to, že alternatívny liečiteľ má na pacienta čas, vypočuje ho, dá nádej. To môže pri mnohých ľahkých ťažkostiach pomôcť aj samo o sebe. Plus k tomu prirátajte myšlienkovú pascu „návrat k priemeru“.