Myšlienková pasca: Postupné zmeny nevnímame

Ak sa niečo stále a po troche mení, zvyčajne si to nevšimneme. Pozrite sa do zrkadla. Vidíme tam stále rovnakú tvár. Od detstva až do staroby.

Podobne sa pozvoľna menia aj veci okolo nás. Na internete sa často stretnete s rôznymi tendenčnými či extrémnymi názormi. Ak ich vnímate často a veľa, začnete s nimi kalkulovať. Postupne naleptávajú vaše pôvodné presvedčenie. Vy sa posúvate v názoroch smerom, ktorý by vám nevyhovoval. Práve takto plazivo a nenápadne sa môže k moci dostať diktátor, či totalita. Po malých kúskoch.

Veľmi podobne, napríklad, pracujú aj vyhľadávače a sociálne siete. O tom si ešte povieme v inej kapitole podrobne. Teraz len telegraficky – na najväčšom svetovom vyhľadávači pred rokmi bola jediná kolónka. Do nej ste zadali čo chcete nájsť a našli ste to. Dnes? Reklamy a rôzne rozšírenia. To čo ste hľadali sa krčí niekde celkom dole. Skokovo by návštevníci takú zmenu neprijali a vyhľadávač by skrachoval. No keď to robí na ploche 10 rokov, prejde mu to.

Návštevníci si ani nevšimnú, že za ten čas sa z vyhľadávača už stal zobrazovač (reklamy). A vyzerá to tak, že v budúcnosti to bude už len odpovedač (na otázky).

Postupné zmeny nevnímame my, ale ani médiá a novinári. Do správ a novín sa dostanú len skokové zmeny. Ba čo viac! Prednostne zmeny, k horšiemu. S tým súvisia už aj titulky správ. Na ktorý z nasledujúcich dvoch titulkov by ste klikli?

  • Konečne! Nový účinný liek proti hlúposti od zajtra na pultoch lekární.
  • Farmakofág s.r.o., terapeutická optimalizácia kognitívnych funkcií.

Skokové a jednoznačné zmeny sú zaujímavejšie. Sú príbehom. Preto ich redakcie vždy uprednostnia. Je to podobné ako v prírode. Čo pomáha prežitiu to sa vyvíja a vylepšuje. Nuž a články, ktoré nikto nečíta redakcii nezarobia. Preto môžeme z médií nadobudnúť pocit, že letieť lietadlom je rizikové, pretože to sa môže zrútiť, ale o miliónoch letov bez nehody sa nepíše. Až keď nejaké lietadlo havaruje, potom je z toho senzácia o ktorej píše neraz celý svet.

Nepríjemné je aj to, že negatívne správy sa šíria ľahšie a rýchlejšie. Ľudia naštvaní nejakou vecou sú hlasnejší, ako ľudia, ktorí sú s inou vecou spokojní. Potom ľahšie môžete podľahnúť dojmu, že veci sa len zhoršujú. Že v našej krajine to ide len „dolu vodou“ (nie, nejde).

Je dosť tých, čo vytvárajú náladu, že v našej krajine je to stále horšie. Maľujú vám pred očami obraz úpadku. Posledný nech zhasne svetlo. Hmm. Je to pravda? Nie.

Skúste spomínať. Chodili sme pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi v klimatizovaných vlakoch? Mala miestna hromadná doprava na minútu presný cestovný poriadok? Mal takmer každý z nás mobilný telefón? Viem, sú to len rýchle príklady z materiálnej oblasti. Dá sa kritizovať, že vlaky meškajú a miestna doprava je často preplnená. Ale to predsa nie je znak úpadku. To je len myšlienková pasca. Úpadok by bol, keby vlaky nejazdili vôbec.

Preto často odporúčam: nesledujte správy, nečítajte noviny! Ak si totiž skladáte svoj obraz o svete zo spravodajstva a internetových denníkov či diskusií, máte problém.

Novinári v mene sledovanosti uprednostňujú témy, ktoré majú úspech. Živia tým oheň úspechu a moci psychopatov a deprivantov, ktorí by si zaslúžili jediné: ignoráciu. Tým by ich moc zhasla. Lenže platí, že konfliktný politik = lepšia čítanosť. Novinári mu preto radi venujú mediálny priestor. Nečudo, že to potom posilní volebné preferencie zla v krajine.

Zo správ sa valí prevažne špina, problémy a negativizmus. To ovplyvní vašu náladu smerom k horšej. Vyvoláva vo vás pocity bezmocnosti a z nich vyplývajúcu zlosť. To je vhodné, ak si chcete zvyšovať riziko infarktu.

Preto si všímajte, či sa v témach, ktoré sledujete neobjavuje stále viac vstupov, ktoré vás ladia do negativizmu. Ak totiž budete často opakovať určité emócie, začne sa vám z toho skladať nálada.

Inými slovami: ak si prečítate pár rozhnevaných príspevkov na sociálnej sieti, naštvete sa aj vy.

Potom budete viac vnímať nové negatívne správy a prestanete „vidieť“ tie pozitívne. Venujete sa politike? Vaša celková nálada bude zákonite klesať.

Nie, nechcem, aby ste sa zmenili na úplného ignoranta. Stačí, ak začnete ignorovať tie veci, na ktoré nemáte vplyv. Oplatí sa vám aktívne sa dostávať do pozitívnej nálady a filtrovať negatívne informácie. Ak ste dobre naladení, ťažšie sa naštvete a to je to, čo chceme. Vaša celková nálada je taká dôležitá preto, že priamo ovplyvňuje vašu flexibilitu, záujmy, pracovný výkon i vzťahy.

  • Keď sa zamilujete, zrazu sa zmeníte. Nápady, svet je krajší, inak sa tvárite, obliekate a nevadí vám to čo predtým.
  • Keď vnímate najmä problémy, mrzutosť je vaším základným postojom.
  • Keď ste naladení optimisticky, ste oveľa prístupnejší novým veciam, tvorbe, nápadom.
  • Ste naštvaní? Neprijímate už nič. Naštvaný má zablokovaný prístup k informáciám z „opačnej strany“. Už „nechce nič počuť“, ale konať.

Je dôležité strážiť zdroje informácií. Vaša celková nálada sa skladá z maličkostí. Dôležité je to, že tie maličkosti sa môžu hromadiť pozvoľna. Ani si nevšimnete, ako do vás po troche kvapká zlosť napríklad z dezinformačného webu. Len ste stále častejšie nahnevaní.

Máme schopnosť rozlíšiť, že niečo je nezmysel. Ak ale rovnaká hlúposť bude opakovaná často, zabudneme ako to začalo. Za nejaký čas to zoberieme za svoje. Tak funguje reklama, ale aj propaganda. Ide o postupný a pomalý proces. Záujmové skupiny zámerne šíria propagandu a dezinformácie tak, aby časť obyvateľstva zmenila názor. Nie je potrebné do krajiny posielať armádu. Stačí za zlomok nákladov zaplatiť pár desiatok trollov. Tí budú pár rokov nahlodávať obyvateľstvo.

Ľudia sú dnes vinou zahltenia povrchní a nesústredení. Ani si nevšimnú ako a môžu si demokraticky odhlasovať novú diktatúru.

Momentálne sa tešíme najlepšiemu obdobiu, aké sme na Slovensku kedy mali. Tešíme sa slobode. Môžeme realizovať svoje záujmy a tvorivosť. Žijeme v mieri. Sme v spoločenstve silných a slušných partnerov. Napriek tomu sa nájdu ľudia, ktorých tento stav omína a nevyhovuje im. Nenaleťte ich propagande.