Detské jasle - negatíva

Detské jasle boli kedysi bežnou súčasťou nášho života a mnohí z nás tieto zariadenia navštevovali. Potom však jaslí ubudlo, rušili sa a dnes je po nich opäť rastúci dopyt. Vyplýva to najmä z dnešného životného štýlu – aby rodina finančne prežila, často musia pracovať obaja rodičia a ak nemajú dieťa kam „odložiť“, jednou z možností sú práve detské jasle.

Pozrime sa však na detské jasle z ich negatívnej stránky. Zaiste majú aj svoje pozitíva a nedá sa vo všeobecnosti napísať, že jasle každému dieťaťu uškodia, no veľa detí prežíva čas v jasliach ťažko.

Malé dieťa, ktoré bolo doteraz zvyknuté len na matku a domáce prostredie, sa zrazu ocitne v úplne cudzom prostredí, medzi cudzími ľuďmi a deťmi. Nemá tam svoju mamu, svoje známe hračky a to mu berie pocit istoty. Preto môže dieťa trpieť väčším stresom a úzkosťou.

Mnohé deti v jasličkách plačú, nechcú tam ísť. Je to síce podobné ako pri malých škôlkaroch, ktorí si ešte len zvykajú na škôlku, no do jaslí chodia omnoho mladšie deti a záťaž na ich psychiku je spravidla o to intenzívnejšia. Niektorí citlivejší drobci môžu kvôli jasličkám utrpieť doslova traumu.

Detské jasle tiež znamenajú aj zvýšenú chorobnosť dieťaťa. To bolo predtým zvyknuté zväčša na domáce prostredie a zrazu nastúpi do kolektívu. Jeho nezrelý imunitný systém príde do kontaktu s množstvom infekcií a mnohým podľahne. Je teda bežné, že dieťa po nástupe do jaslí býva často choré a aj tak s ním rodičia (respektíve jeden z nich) musia zostať doma alebo nájsť inú alternatívu.

Názory odborníkov sa v tomto smere dosť líšia. Niektorí hovoria, že detské jasle pre malé dieťa vhodné nie sú a môžu skôr uškodiť ako pomôcť. Iní to tak negatívne nevidia a tvrdia, že to závisí najmä od vyspelosti a charakteru samotného dieťaťa.

Ak však máte inú možnosť, je zrejme lepšie – pre psychickú i zdravotnú stránku – nechať dieťatko s niekým blízkym (babička, známa či iná mamička na materskej dovolenke) alebo mu nájsť dobrú opatrovateľku. Malo by to byť pre dieťa menšou záťažou a navyše sa tiež vyhnete množstvu infekcií, ktoré kolujú v kolektívnych zariadeniach, teda aj v detských jasliach.