Detské pesničky

Väčšina detí, ba dokonca už celkom malé bábätká, majú rady spev. Je krásne, ak matka spieva svojmu bábätku alebo dieťatku a ono sa pri jej speve upokojí. Spev sa odpradávna využíval aj pri uspávaní bábätiek a detí – asi všetci poznáme rôzne uspávanky.

Samozrejme, pesničky pre deti musia byť prispôsobené deťom. Pri malých bábätkách stačí hoci aj „hmkanie“ nejakej melódie, väčšie deti už sa iste rady započúvajú aj do slov pesničiek.

Ak si už nepamätáte staré známe pesničky z čias vášho detstva, môžete si svoje spomienky oprášiť napríklad pomocou zborníkov pesničiek, ktoré zoženiete či už v kníhkupectvách alebo v knižniciach. Okrem toho môžete nájsť slová detských pesničiek aj na internete.

V dnešnej dobe sa aj niektorí ľudia snažia „oprášiť“ staré známe detské pesničky a tak u nás vyšlo už niekoľko CD-čiek s pesničkami pre deti. Asi najznámejšia dvojica spevákov pesničiek pre našich najmenších je u nás Richard Čanaky a Mária Podhradská. Ich CD-čka sú veľmi obľúbené u detí i rodičov a môžete si vybrať z rôzne zameraných CD (Vianočné piesne, uspávanky a podobne). Takéto CD je určite aj pekným darčekom pre malé deti.

Detské pesničky nie sú však len formou zábavy, ale dieťaťu rozvívajú aj slovnú zásobu a budujú vzťah k hudbe. Okrem toho sú často detské pesničky hravou formou učenia sa cudzieho jazyka u detí. Pomocou anglických či nemeckých (prípadne „inojazyčných“) piesní si deti osvojujú cudzí jazyk bez toho, aby to vnímali ako drinu.

Svoje miesto majú detské piesne v materských škôlkach či jasliach a veľa rodičov sa tiež snaží svojim deťom spievať, alebo aspoň púšťať CD s detskými pesničkami.