Chodítka pre malé deti - sú škodlivé?

Možno ste sa už stretli aj vy s negatívnymi názormi detských lekárov na chodítka, alebo tzv. pavúky, v ktorých si mnohé deti skúšajú svoje prvé krôčiky. Dnes je veľký výber týchto chodítok s rôznymi zábavnými aktivitami, zvukmi, svetielkami a podobne.

Mnoho rodičov považuje chodítka za nutnú súčasť výbavičky pre dieťa, no lekári varujú pred ich používaním. Prečo? Ak do chodítka umiestnite dieťa, ktoré ešte samo chodiť nevie, hrozí, že sa naučí chodiť nesprávnym spôsobom. Veľakrát takéto deti chodia dlho po špičkách.

Okrem toho je dieťa v chodítku náchylnejšie na rôzne zranenia – ak sa napr. zachytí o nábytok, alebo spadne zo schodov, môže si veľmi ublížiť.

Naviac, chôdza v chodítku môže spôsobiť deformácie chrbtice a neprimerane zaťažuje kĺbiky dieťatka. Neurológovia sú vo väčšine prípadov proti používaniu týchto pomôcok a rodičom ich neodporúčajú.

Niektorí rodičia nedajú na chodítka dopustiť, nakoľko dieťa sa v nich zabaví a mamičky majú aspoň chvíľku voľna a stihnú čo-to navariť či upratať. Avšak určite nie je správne dávať do chodítka príliš malé deti a je skutočne na zváženie, či vôbec chodítka používať, keďže môžu viac uškodiť ako pomôcť.

Detská chôdza by sa mala vyvíjať prirodzene a nemali by sme deti umelo tlačiť do chodenia v chodítku, ak na to ešte samy nemajú. Negatívne dôsledky sa nemusia prejaviť hneď ale aj o niekoľko rokov a preto radšej nechajte svoje dieťa vyvíjať sa prirodzene.