Deti dokážu byť veľmi tvorivé, ak ich k tomu vedieme. Je dobré, ak im doma umožníte venovať sa nejakým tvorivým aktivitám. To ocenia najmä mamičky, ktoré sú doma s deťmi a počasie nedovoľuje ísť von, prípadne sú deti choré. Ako môže také tvorenie s deťmi vyzerať?
Tvorenie s deťmi môže vyzerať rôzne. Inak bude vyzerať tvorenie s deťmi mladšieho veku a inak zasa so školákmi.
Medzi najzákladnejšie tvorivé aktivity patrí kreslenie. Nepotrebujete na to nič špeciálne – stačí dostatok papiera a ceruzky, či fixky. Väčšie deti zvládnu i maľovanie s vodovými či temperovými farbami. Obľúbené sú tiež prstové farby, ktorými sa dá maľovať pomocou detských rúčok.
Deti určite ocenia aj „stavbu“ papierového mesta či domčeka pre bábiky, prípadne garáže pre autíčka. Stačia rozličné škatuľky z liekov, kozmetických výrobkov a iných vecí, ktoré oblepíme a prilepíme na podložku z kartónu alebo veľkého výkresu. Môžeme dokresliť sieť ciest a mestečko je hotové. Domček pre bábiky sa dá zhotoviť opäť z nejakej škatule, do ktorej vyrežeme okná, dvere, vnútro vyzdobíme, nábytok vyrobíme z malých škatuliek, ktoré oblepíme látkou či papierom. Podobne možno urobiť aj garáž pre autá (tam nábytok netrebaJ).
Tvorenie s deťmi môže mať mnoho podôb. Treba pri tom využiť svoju vlastnú kreativitu a krásne veci môžu vzniknúť trebárs aj z prázdnych roliek toaletného papiera (napríklad stojany na perá).
Námetov na tvorenie s deťmi je neúrekom – nájdete ich v knihách, časopisoch i na internete.
Tvorenie s deťmi by malo byť prirodzenou súčasťou rodinného života. Rôzne tvorivé aktivity síce robia deti v škôlke či v škole, no aj v rodine by sme im mali dopriať dostatok priestoru na tvorenie.
Niekedy sú však rodičia, obzvlášť mamičky na materskej dovolenke, zúfalé, pretože nevedia, čo vymyslieť a ako zabaviť deti. Zdrojov inšpirácie na tvorenie s deťmi je však neúrekom. Ponúkame vám zopár tipov, ako hľadať.
Veľa rád a námetov na tvorenie s deťmi nájdete v knihách. Existujú mnohé knihy, ktoré sa venujú práve téme tvorenie s deťmi. Takéto knihy sa dajú kúpiť v kníhkupectvách, na internete a tiež si môžete nejednu „kreatívnu“ knižku požičať vo vašej knižnici. Tak ušetríte i nejaké peniaze.
Tipy na kreatívne aktivity s deťmi bývajú tiež súčasťou časopisov pre deti.
Okrem kníh je dnes veľkých zdrojom nápadov a tipov na tvorenie s deťmi internet. Množstvo internetových stránok je orientovaných práve na túto tému. Aby sme boli konkrétni, ponúkame vám aspoň niekoľko stránok na inšpiráciu:
Zdroje inšpirácie na tvorivé činnosti pre deti môžu byť všelijaké. Aj v materských centrách sa často uskutočňujú tvorivé chvíľky pre detičky a ich rodičov, takže inšpiráciu možno načerpať aj tu.
No a v neposlednom rade vám poslúži iste aj vaša vlastná fantázia.
Tvorenie s deťmi je príležitosťou, ako v nich rozvíjať kreativitu a zároveň sú to vzácne chvíľky, ktoré trávite s vašimi ratolesťami pri plnohodnotných aktivitách.
Tvorivé aktivity s deťmi ponúkajú priestor na rozvoj kreativity našich najmenších a sú tiež príjemnou zábavou nielen pre deti ale aj dospelých. Avšak veľmi dôležitá je bezpečnosť pri tvorení s deťmi, aby si vaše ratolesti neublížili. Na čo treba dávať pozor?
Bezpečnosť okrem iného znamená, že tvorivé aktivity je nutné vyberať primerane veku dieťaťa. Myslite na to, že najmenšie deti si zvyknú všetky predmety vkladať do úst. Preto v tomto prípade nie sú vhodné malé predmety ako korálky, gombíky či iné drobnosti, ktoré by mohli deti prehltnúť alebo vdýchnuť. Okrem toho dbajte na výber netoxických pasteliek, vodových či temperových farieb, plastelíny, lepidiel a iných pomôcok.
Nedávajte deťom do rúk ostré predmety, ktorými by sa mohli poraniť. Aj väčšie deti, ktoré už zvládnu prácu s nožnicami, potrebujú dohľad rodiča alebo inej dospelej osoby. Nožnice je treba vyberať špeciálne určené deťom, nie krajčírske či manikúrové a podobne.
Bezpečnosť pri tvorení s deťmi znamená okrem správneho výberu danej aktivity podľa veku dieťaťa aj neustály dohľad rodiča. Samozrejme, závisí to najmä od tipu tvorivej činnosti.
Aby ste predišli znečisteniu odevov detí počas maľovania vodovými, temperovými či prstovými farbami, prípadne lepidlom, používajte vhodné zásterky či plášte určené na tento účel. Postačí však aj nejaká stará košeľa.
Tvorenie s deťmi by malo najmä prinášať radosť a zábavu, no rovnako ako počas detských hier a iných aktivít, nesmieme zabúdať na ich bezpečnosť. Tá je vždy prvoradá!
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.