Nebezpečné hračky

Hračky neodmysliteľne patria k deťom. Veď čo by to bolo detstvo bez hračiek? No kým kedysi boli hračky v podobe látkových bábik či vystrúhané z dreva, dnes je na trhu množstvo hračiek od výmyslu sveta. Poviete si, že je to dnes radosť vyberať. Avšak nie všetko okolo hračiek je také ružové, ako sa zdá a mnohé hračky, ktoré s dobrým úmyslom kúpite svojmu dieťatku, mu môžu ublížiť.

Možno ste už postrehli na internete alebo z iných zdrojov informácie o nebezpečných výrobkoch, okrem iného aj hračiek. Ako môže byť hračka nebezpečná? Často je to kvôli obsahu príliš malých častí, ktoré sa môžu ľahko od hračky oddeliť a spôsobiť udusenie dieťaťa, prípadne ak má hračka ostré hrany, o ktoré by sa dieťa mohlo porezať.

Zákernejšie je však riziko chemické – teda, ak je hračka zhotovená z materiálu obsahujúceho nebezpečné chemické látky, prípadne nadlimitné množstvo takýchto látok. Tie sa môžu skrývať aj v náteroch hračky. Toto riziko však človek pri kúpe nedokáže odhaliť, no následky na zdraví dieťaťa môžu byť veľmi vážne.

Ak si chcete byť istí, že kupujete bezpečné hračky, vyhnite sa radšej nákupu na tržnici alebo v čínskych obchodoch. Žiaľ, ani renomovaní výrobcovia detských hračiek nie sú výnimkou a z času na čas sa objaví nejaká nebezpečná hračka aj z dielne takýchto zvučných značiek, i keď je to skôr výnimočný jav.

Pomôckou môžu byť aj stránky Slovenskej obchodnej inšpekcie, kde sa pravidelne objavujú správy o nebezpečných hračkách a iných výrobkoch.

Napísala MaJa