Zostrihnite si svadobné video

Ak máte videozáznam zo svadby, odporúčam vám, dajte si vyrobiť aj jednu krátku verziu.

Tragédia rodinných videozáznamov je v tom, že zachytávajú čas v reálnom trvaní, tak, ako sa stal v skutočnosti. No profesionálny film a televízia sú vždy skratkou, zostrihom a štylizáciou. A tak domáce video je tým nudnejšie, čím menej je o divákovi.

Človek akosi vydrží pozerať sa sám na seba aj dlhšie, ale na cudzích - hoc blízkych - to už nie je taká zábava. A tak pustiť návšteve rodinný záznam zo svadby v trvaní celovečerného filmu je beštialita hraničiaca s týraním. Je nudné pozerať na nekvalitné zábery ľudí, ktorí toho veľa nenahovoria.

Ak si dáte nafilmovať svadbu, požiadajte aj o krátku verziu, ktorá má najviac 10 minút. Pár záberov na ľudí, svadobný bozk, výmena krúžkov zvaných prstene, záber na hostinu. Hotovo. Rýchlo, vecne.

Takýto záznam môžete mať doma pripravený, ak počas návštevy padne reč na tému vašej svadby. Každý si rád (úprimne rád) pozrie krátke video z vašej svadby. Povedzte: chcete vidieť video z našej svadby? Má 7 minút. Pár minút je krátky čas. Každý uvíta osviežujúci, ale krátky pohľad do minulosti. Keď video skončí, môžete sa príjemne porozprávať o tom, ako si svadbu pamätáte. Ukážete sa pred návštevou ako hostitelia, ktorí vedia ponúknuť zaujímavé spestrenie večera premietnutím filmu typu "žurnál". Ale "hlavný večerný program" nech je vaša návšteva, venujte pozornosť im. Nenúťte ich, aby mĺkvo čumeli celý večer na amatérske video.

Ak to spravíte dobre, ľudia sa u vás budú príjemne cítiť a radi vás znova navštívia.

Jasné, niekde si nechajte aj celý, nezostrihnutý záznam. Možno si ho raz pozriete a možno si ho raz vydržia pozrieť aj vaše matky. Ale nie je to nič pre normálnych ľudí.

Nedávno som mal v rukách videozáznam zo svadby, ktorý mal 4 hodiny, bol na dvoch DVD diskoch. Koloval po rodine. Bol som pri jednej rodinnej projekcii. Trvala asi 10 minút. 8 minút sa ženy čudovali, kedy to začne. Potom sa ktosi zmocnil diaľkového ovládača a preletel video za 2 minúty. Ešte že o tom nevedia svadobčania... To slávne video totiž vraj stálo nekresťanské peniaze. Nikto si ho nikdy dobrovoľne nepozrie celé.