Svadobné fotografie

Svadobné fotografie sú asi najhodnotnejším spomienkovým artefaktom. Ľahko sa ukladajú, ľahko prezerajú, môžete ich bez problému darovať.

Svadobné fotografie totiž inak môžu dopadnúť mizerne. Je jasné, že dnes má digitálny fotoaparát každý, asi bude aj veľa ľudí fotiť. No kvalita takýchto záberov nebýva najlepšia. Navyše sú ľudia, ktorí nafotia, ale nikdy vám fotografie nedajú, ani na CD. A tak ak svadobné fotografie majú byť fakt dobré, poistite sa profesionálnym fotografom.

Preto je výber fotografa veľmi dôležitou záležitosťou. Ideálne je vybrať si fotografa, s ktorým už majú niektorí vaši známi dobré skúsenosti, a ktorého práce ste mali možnosť vidieť a posúdiť. Tu a tam sa totiž dajú nájsť aj ľudia, ktorí sa síce živia tým, že fotia svadby, ale ich svadobné fotografie nie sú najlepšie.

Fotograf môže byť jeden alebo viacerí. Pred samotným obradom je potrebné prejsť s fotografom všetky detaily obradu a oboznámiť ho s vašimi očakávaniami a predstavami. Pre zaistenie vašej spokojnosti môžete vytvoriť zoznam “povinných fotografií“, teda zoznam záberov, ktoré bezpodmienečne chcete mať. Takisto môžete fotografa inštruovať, z ktorého uhla chcete aby boli tie ktoré fotografie urobené. V prípade, ak budete mať fotografov viacero, strategicky ich rozmiestnite a určite im úlohy.

Obvykle sa po obrade odoberú svadobčania do špeciálnej miestnosti, kde sa vyhotovia štylizované zábery. Aj tu môžete zapojiť fantáziu a miesto interiéru vybrať vhodný exteriér, navrhnúť prostredie, výzdobu alebo kulisy. Sú to svadobné fotografie - môžu byť štylizované, zvláštne, zámerne aranžované. Svadobné fotografie nemusia byť len momentky.

Treba dbať tiež na vytvorenie vhodných podmienok na fotenie. Fotograf by mal mať voľnosť pohybu po celej miestnosti, aby tak mohol zaznamenať priebeh svadby čo najkvalitnejšie a zo všetkých uhlov. Tomu treba tiež prispôsobiť osvetlenie.

Nemenej dôležitý je výber fotoalbumu a celkovej kompozície jednotlivých fotografií. Každý profesionálny fotograf by vám mal dať k nahliadnutiu svoje predošlé práce, na základe ktorých si môžete vybrať štýl, ktorý sa vám páči a podľa vášho želania vám vyjsť v ústrety.

V niektorých krajinách je zvykom, že svadobný album neobsahuje len fotky priamo z obradu a slávnostnej hostiny, ale tiež fotky manželov od detstva po súčasnosť, napríklad fotky z ich prvej dovolenky a až druhá časť albumu obsahuje fotky zo samotnej svadby. Fantázii sa medze nekladú, je len na vás aký štýl a spôsob prevedenia uprednostníte.

V dnešnej dobe internetu je výhodné svadobné fotografie umiestniť na internet. Je to lacné a mnoho zo svadobných hostí si ich potom môžu pozrieť. Predsa len vytvoriť album so svadobnými fotografiami je dosť drahý špás.