Prvé rande - aké témy voliť?

Už ste to tiež zažili?

A potom nastalo ticho. Nenapadla ma žiadna zaujímavá téma, ktorou by som prispel. Aj ona mlčala a dívala sa na mňa. Sekundy sa vliekli a ticho priam hustlo. Nevedel som čo povedať. Prvé rande a ja nie som schopný vydať zo seba hlások. Ako v zlom sne. Inokedy ma rôzne témy napadajú ako najaté. Ale na prvom rande nie. Tréma je neznesiteľná, som už veľmi dlho ticho. To je teda blamáž! A práve na prvom rande...

Stáva sa to.

Prvé rande je ako verejné vystúpenie

Na rande chce človek pôsobiť čo najlepším dojmom. Je to prirodzené. Robia to aj zvieratá. Čechrajú si perie, hrkútajú, predvádzajú sa.

Ak človeku veľmi záleží na tom, aby "výsledok" bol čo najlepší, často dostane trému. Ľudia sú rôzni.

  • Niekoho prvé rande stimuluje k super výkonu. Témy sa z neho doslova valia a všetko funguje ideálne. Na niekoho tlak, či stres (prvé rande môže byť ťažký stres) pôsobí motivačne. Vybičuje ho k vyššiemu výkonu.
  • No iní ľudia majú trému. Prvé rande je rovnako stresujúce, ako keby človek mal vystúpiť v televízii. Strach, že je pozorovaný je na prvom rande rovnaký. Očakávania sú nejasné. Prvé rande teda môže dopadnúť "trápne". Len preto, že jeden, alebo obaja účastníci :-) prvého rande mali takú trému, až boli celkom stuhnutí.

Čo proti tomu? Čo proti tréme? Odpoveď sa vám nebude páčiť.

Prvé rande sa dá reprízovať

Opakovanie matka múdrosti. Jeden z účinných spôsobov boja proti tréme na prvom rande. Iste - rande nemôže byť prvým rande dvakrát. Ale ak sa prvé rande nevydarí, nájdete si niekoho iného. Ak je to zoznamka, cez ktorú si vyberáte, využite to. Vezmite na rande čo najviac ľudí. (Teda po jednom :-))

Pokojne sa stretnite aj so ženou (mužom) ktorá je staršia, mladšia, tučnejšia, chudšia, múdrejšia, alebo hlúpejšia, než ste chceli. Proste ju pozvite na rande. Stretnite sa. Tak si najlepšie dodáte odvahu. Zistíte, že tréma je na prvom rande celkom prirodzená. Na prvom rande ju majú obaja. Naučíte sa, zvyknete si.

Rande sa nevydarilo. Čo teraz?

Nevyšlo to na prvý raz? Nesmiete sa stiahnuť do samoty na pol roka. Ak to spravíte a na rande pozvete až ďalšiu babu, ktorá sa vám veľmi páči, budete mať zas takú trému, že všetko skazíte. Pozvite na rande viac báb. Nemusíte predsa s nimi práve vstúpiť do manželstva. Ponúknite príjemný večer, poseďte, podebatujte. Je to spoľahlivý liek proti tréme.

Pozrite si televíznych moderátorov. Mnohí dokážu pred kamerou zo seba sypať vtipy a byť príjemným spoločníkom. Aj oni všetci mali pred prvými vystúpeniami trému, ktorá ich možno skoro až paralyzovala. Podobnú trému máte aj pred rande na ktorom vám veľmi záleží. Čim viac skúseností s debatou na rande budete mať, tým príjemnejším spoločníkom budete. Moderátor každým vystúpením získava viac sebaistoty, suverenity. To môžete dosiahnuť. Je to otázka cviku. Rozprávajte sa s babami a získate cvik, ako byť pozorným a príjemným spoločníkom. Nielen na rande.

Priznajte farbu už na prvom rande

Jeden z najúčinnejších spôsobov, ako rozpustiť trému je - priznať ju. Viem, človek chce na rande pôsobiť, ako hlavný suverén planéty a blízkych vesmírov. To má vari priznať, že je neskúsený? Že ešte nemal babu ani na rande (nie to v posteli)?

Áno. Priznajte, že ste prišli na prvé rande s veľkou trémou, lebo vám veľmi záleží na jeho výsledku, pretože sa vám baba páči. Veď je to milé, to jej predsa bude imponovať.

Hovorte o svojej tréme. Prvé rande je o spoznávaní, o pocitoch. Netreba "témy". Prvé rande nemusí dopadnúť ideálne. Možno dopadne zle a potom to bude zároveň aj posledné rande. Čo už. Tak si nájdete niekoho iného.

Aké témy na prvé rande?

Nič vás nenapadá? Tak povedzte, že máte trému. A šup - prvá téma je na svete. Tréma je dobrá téma na prvé rande. 

Veľmi často (skoro vždy) totiž majú trému obidvaja. Obaja prídu na prvé rande doslova rozpačití. Nevedia, ako začať, čo je vhodné povedať. A boja sa priznať, že nevedia, "čo sa hovorieva na prvom rande". Nevedia, aké témy na prvé rande si majú zvoliť. Ak v takej situácii začnete čestne, môže to ísť celkom ako po masle. Predstavte si to:

On: Tak ahoj.

Ona: Ahoj.

On: Vieš, možno sa mi vysmeješ, ale ja mám teraz hrozitánsku trému. Ešte nikdy som nebol na prvom rande tak strémovaný.

Ona: Fakt?

On: Fakt. Bojím sa, že ma odoženieš. Páčiš sa mi, ale asi si trocha neverím, neviem si nájsť babu.

Ona: Ja som tiež trocha váhala, či mám prísť. Ale prečo by som ťa odháňala?

On: Som rád, že si prišla... Ale aj ja som rozmýšľal o tom, aké témy sa hodí preberať na prvom rande...

Na tento druh otvorenosti normálna baba bude reagovať pozitívne. Vidí, že pred ňou sedí človek, ktorý si síce možno trocha neverí, no je celkom otvorený. Nehrá sa na niečo, čím nie je. S tým sa dá pracovať. Aj ona môže priznať, že je trocha zneistená. A už tu máte prvú tému a hlavne tému, v ktorej si - zdá sa - rozumiete.

Môžete vytvoriť "koalíciu" - my dvaja strémovaní vybabreme s fenoménom "prvé rande". Budeme strémovaní spolu. A zrazu si hrkútate o tom, ako ste mali trému, keď vás v meste oslovil novinár s mikrofónom a ona ako sa nevedela dobrať slova keď stála pred celou triedou. Ani neviete ako a príjemný rozhovor vám dá zabudnúť na to, čo je tréma.

Prečo? Lebo ste "pustili farbu". Zistíte, že ste obidvaja "rovnakí". Ak ste "rovnakí" (=obaja máte trému) tak sa začnete spoločne cítiť v bezpečí. A človek v bezpečí trému nemá.

Prvé rande sa tak môže vďaka úprimnosti stať príjemným stretnutím, plným vzájomného porozumenia a opory. Zrazu nepotrebujete témy. Stačí povedať nahlas o svojich pravdivých pocitoch. Prvé rande končí pocitom vzájomného uznania. Máte vyhrané. Obaja!

Tip na témy na prvé rande

Ešte ma napadá jedna dôležitá vec k veci. Nielen prvé rande, ale každé rande môže prebehnúť aj mlčky. Ticho nie je prekážkou. Ak sa dvaja spolu cítia dobre, nemusia hovoriť. Môžu spolu proste byť. Keď niekto niečo bude chcieť povedať neskôr, môže. Nemusíte za každú cenu hovoriť. Dívajte sa jej do očí, alebo sa držte za ruky. Aj to je komunikácia. Nadávajú jej, že neverbálna.