Šindeľ ako strešná krytina?

Šindeľ ako strešná krytina nepatrí medzi najmodernejšie vynálezy dnešnej doby. História vzniku šindľa siaha do antických dôb. Šindľová krytina bola vynájdená v roku 1863.

Dnešný šindeľ sa skladá z troch hlavných vrstiev. Základom je sklená rohož, ktorá disponuje odolnosťou voči zmenám teplôt. Asfaltová vrstva je zárukou proti presiaknutiu vody. Vrchná posypová vrstva slúži ako ochranný prvok celého šindľa. Výrobcovia odporúčajú využívať pod šindeľ podkladové asfaltové pásy, ktoré sú ochranou debnenia.

Šindľová strecha je stvorená pre domy, ktoré neunesú vysokú záťaž v podobe betónovej alebo pálenej strešnej krytiny. Oproti plechu disponuje šindeľ skvelými zvukovo-izolačnými parametrami. Šindle sú konštruované tak, aby pohlcovali nepríjemné zvuky dažďa a krupobitia. Podľa aktuálnych porovnaní sú uvedené ako krytina s najnižším stupňom hlučnosti. Výhodou šindľovej strechy je, že nehrozia neželaní návštevníci v podobe machu. Štruktúra šindľa dobre bráni udomácneniu sa rôzneho nepríjemného hmyzu.

Šindle sú vhodné na strechy s nízkym sklonom od 15 stupňov. Sú maximálne odolné voči poveternostným vplyvom. Ochránia pred návalmi dažďa, snehu, nízkymi aj vysokými teplotami. Používajú sa na zložitejšie tvary striech pre ich ľahkú manipuláciu a prispôsobivosť povrchu. Je možné využiť ich nielen na horizontálne, ale aj vertikálne plochy striech.

Šindeľ možno bez problémov pripevniť na pôvodnú šindľovú vrstvu. V tomto smere sa treba poradiť s odborníkom, ktorý zhodnotí celkový stav strechy. Často vznikajú medzi zákazníkmi obavy, ktoré sa týkajú neželaných fľakov na šindľovej krytine. Výrobcovia odporúčajú nasledovné: Použite šindle jednej šarže, dbajte na správnu montáž a vhodné skladovanie.

V súčasnosti na trhu existuje pestrá paleta šindľov vyznačujúcich sa nápaditým dizajnom a farbami. Samozrejmosťou je príslušenstvo k šindľu od odvetrávania, cez hrebenáče až po tmel a klince.

Orientačnú spotrebu šindľa na vašu strechu si ľahko vypočítate aj v pohodlí domova. Výsledok dosiahnete sčítaním všetkých častí strechy, pričom na doplnky v podobe nároží a hrebenáčov rátajte množstvo asi o 15 percent väčšie.