Porovnanie strešných krytín

Pri výbere strešnej krytiny máte k dispozícii množstvo alternatív. Strešné materiály oplývajú radom pozitív i menších nedostatkov. Voliť môžete rovnaký typ krytiny, ktorú máte alebo existujú ďalšie možnosti. Súčasné strešné krytiny sú ohľaduplné k životnému prostrediu a vyžadujú minimálne nároky na údržbu.

Asfaltové šindle možno využiť pri akomkoľvek type strechy. Patrí k lacnejším variantom. V ponuke je šindeľ rozmanitých tvarov a farieb. Asfaltové šindle sú protipožiarne a v prípade poškodenia ľahko opraviteľné. V porovnaní s ostatnými krytinami majú kratšiu životnosť. Sú náchylné na machy a plesne.

Drevené šindle s využitím na drevených a zrubových domoch, historických objektoch či chatách zaznamenávajú postupný návrat. Pozitívom je prirodzený vzhľad a ľahká oprava. Patrí k drahým krytinám, pretože štiepaný drevený šindeľ sa vyrába ručne. Vyžaduje profesionálnu montáž. Nevýhodou je ľahké podliehanie hnilobe a plesniam. Vykazuje zlú požiarnu odolnosť.

Kovové strechy v prevedení oceľ, hliník, prípadne cín alebo meď sa využívajú na rodinných domoch, ale aj priemyselných stavbách. K dispozícii sú rôzne tvary a farby s kompletným príslušenstvom. Životnosť je minimálne 50 rokov a sú vhodné na všetky typy striech. Patria medzi ľahké strešné krytiny. Sú vysoko odolné voči poveternostným vplyvom a šetrné k životnému prostrediu. Nevýhodou môže byť pri niektorých typoch krytín ťažšia inštalácia. Dodávajú sa povrchovo upravované. Nie je nutná žiadna špeciálna údržba.

Pálené a betónové škridle sú nehorľavým materiálom zhotovovaným v širokej farebnej škále a rozmanitých tvaroch. Patria do kategórie ťažkých strešných krytín. Sú maximálne odolné voči nepriaznivým vplyvom počasia. Zaraďujú sa medzi cenovo náročnejšie krytiny a kvôli vysokej hmotnosti sú najvyužívanejšie na novostavbách. Sú krehké a neodporúča sa po nich pohybovať.

Prírodná bridlica patrí v oblastiach Slovenska k zriedkavo využívaným strešným krytinám. S bridlicovými strechami sa stretávame skôr v zahraničí. Vyznačujú sa luxusným a výrazným vzhľadom, vysokou ohňovzdornosťou, dlhou životnosťou a nízkymi nárokmi na údržbu. Je ťažkou krytinou s vysokými nákladmi na inštaláciu a údržbu.