Poznáte možno pod slovenským pomenovaním preležaniny. Nevyskytujú sa iba u chorých v nemocniciach. Sú vážnym problémom u chorých ľudí, ktorí sa liečia doma.
Dekubit je miesto poškodenia kože. Vzniká u ležiacich pacientov bez pohybu. Spôsobuje ho stály tlak a trenie. Najčastejšie sa vyskytuje na sedacej časti, okolo bedrových kĺbov, na lopatkách, pätách. Môže sa ale objaviť na ktorejkoľvek časti tela. Preležaniny sú veľmi bolestivé.
Spočiatku nevyzerá na pohľad nebezpečne. Pripomína zapareninu, aké mávajú malé bábätká, ktoré nosia plienky. Príbuzní si myslia, že ošetrovanie zvládnu sami. Veľmi rýchlo však dochádza k zhoršeniu stavu. Či už váš príbuzný príde z nemocnice s dekubitom, alebo vznikne doma, ošetrovanie treba nechať na odborníkov. Ak zbadáte u chorého človeka začervenanú kožu, ktorá sa prejavuje bolesťou alebo pálením, nemáte na čo čakať. Veľmi rýchlo by sa mohli vytvoriť pľuzgiere, až odumrieť pokožka, neskôr aj svaly.
Obvodný lekár vám dá kontakt na organizáciu ADOS. Agentúra domácej ošetrovateľskej starostlivosti zamestnáva zdravotné sestry, ktoré ošetrujú pacienta doma. Sú špeciálne zamerané na ošetrovanie preležanín, polohovanie a rehabilitačné cvičenia. U každého pacienta sa liečba musí určiť samostatne. Ošetrovanie a liečenie dekubitov je sťažené u ležiacich pacientov aj inkontinenciou. Mali by ste rešpektovať odporučenia sestry, ktorá bude k pacientovi chodiť tak často, ako bude potrebné.
Návštevy pacienta sú bezplatné, hradí ich zdravotná poisťovňa. Sestry pri ošetrovaní používajú dezinfekčné prostriedky a prípravky, špeciálne náplaste určené na liečbu dekubitov. Venujú sa väčšinou liečbe preležaním, preto majú veľkú prax. Sami by ste mohli chorému človeku neodborným ošetrením spôsobiť bolesť, prípadne stav zhoršiť.
Veľmi dôležité pre chorého je dodržiavanie zvýšenej hygieny. Posteľná plachta nesmie byť pokrčená, bielizeň musí byť suchá. Inkontinencia je nebezpečná z hľadiska infekcie, ktorá môže vážne ohroziť zdravotný stav vášho príbuzného. Treba používať vhodné jednorazové plienky, podložky, aby sa ležiaci človek cítil pohodlne a necítil vlhkosť. Vlhké prostredie sťažuje liečbu preležanín, je nepríjemné a z hľadiska dodržiavania hygieny neprijateľné. Nehovoriac o tom, že váš rodič sa bude určite cítiť sebavedomejšie, ak návštevy nebudú pri príchode do miestnosti krčiť nos.
Ak sa staráte o rodiča, ktorý môže iba ležať, je nutné počas dňa meniť jeho polohu. Inak hrozí, že vzniknú dekubity. Sestra vám poradí ako často treba polohu meniť. Tiež existujú rôzne pomôcky, ktoré uľahčia liečbu preležanín. Je to napríklad polohovacia posteľ, podložky, ktoré sa dajú umiestniť pod postihnuté miesta. Aj keď sa váš príbuzný nevie sám hýbať, liečeniu preležanín pomôže ak ho napr. na nejaký čas posadíte. Zamestnanci z agentúry ovládajú aj rehabilitačné cviky. Liečba preležanín je úspešnejšia, ak sa s pomocou odborníkov a vašou, chorý dokáže postupne hýbať. Ak dokáže znova chodiť, úplné vyliečenie preležanín je viac ako pravdepodobné.
Veľmi dobrou pomôckou pri predchádzaní preležaním, alebo ich liečbe sú takzvané antidekubitné matrace. Najčastejšie sa používajú pri najťažších preležaninách. Fungujú tak, že odľahčujú postihnuté časti na tele a zároveň obnovujú prekrvovanie. Prekrvenie častí tela je jednou z podmienok na zahojenie preležaním.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.