Zrejme ste si u matky všimli, že po dlhšom čase znova používa hygienické vložky, aj keď je po menopauze. Starší ľudia majú problém zadržať moč. Nejde v pravom zmysle o inkontinenciu. Postupným oslabovaním zvieracieho svalstva sa stáva, že pri kýchnutí, kašli, smiechu moč neudrží. Staršie ženy sa za to hanbia, používajú menštruačné vložky a neriešia svoj problém cez lekára. Je to chúlostivá záležitosť, môžete sa tváriť, že ste si nič nevšimli a ušetríte rozpaky rodiča.
Inkontinencia nie je samotné ochorenie. Vzniká následkom rôznych postihnutí. Aj mladý človek po úraze a ochrnutí nedokáže ovládať vyprázdňovanie. Ak sa staráte o rodiča, ktorý je pripútaný na lôžko, bude musieť používať jednorazové pomôcky celodenne.
Ak sa počas jeho hospitalizácie budete informovať o potrebe používania plienok, ušetríte finančné prostriedky a zháňanie pomôcok, keď už bude váš príbuzný doma.
Lekárne majú v ponuke viac druhov tohto sortimentu. Určite budete potrebovať nepremokavé podložky. Napriek ich používaniu je praktické, ak na matrac pod plachtu dáte špeciálne prestieradlo. Je tiež vode odolné. Ak sa poistíte ešte igelitovou plachtou položenou priamo na matrac, skoro na sto percent sa vyhnete zamočeniu matraca. Ušetríte si jeho čistenie a sušenie. Dostať z neho špecifický zápach je takmer nemožné. Navyše nebudete musieť kupovať nový, ktorý nie je najlacnejší.
Pre ležiaceho pacienta bez pohybu sú praktické plienky. Fungujú presne tak, ako jednorazové plienky pre malé deti. Sestra, ktorá bude chorého navštevovať vám predvedie, ako ju dáte pod pacienta bez toho, aby ste ho museli zdvíhať. Manipulácia je rýchla a nenáročná. Znížite stres opatrovaného z toho, že je dlho obnažený. Plienky treba z hygienických dôvodov meniť aj pri najmenšom znečistení. Predídete infekciám močových ciest. Práve toto ochorenie je časté u inkontinentných pacientov. Ak má preležaniny, udržanie postihnutého v suchu, je jedným z predpokladov, že sa podarí dekubity vyliečiť.
Neoceniteľnú službu vám poskytnú aj vlhčené utierky určené pre bábätká. Nenahradia v plnej mierne umývanie, ale uľahčia čistenie pacienta pri každom prebaľovaní. Tie nie sú na predpis, kupujete ich sami. Ak nechcete používať uteráčiky, ktoré treba za každým prať, ušetríte si čas a robotu.
Po stabilizácii zdravotného stavu, napr. pri dočasnom ochrnutí následkom mozgovej príhody je čas na rehabilitáciu. Jej cieľom je pacienta zmobilizovať do najvyššej možnej miery. Pre zlepšenie zdravotného stavu je potrebné, aby postihnutý dokázal zmeniť polohu, sadol si. Pri ľahšom postihnutí s pomocou rehabilitačných pracovníkov začne aj chodiť.
Plienky, ktoré vyhovujú permanentne ležiacemu pacientovi sú nepraktické pre chodiaceho človeka. Pre objemnosť prekážajú pri chôdzi. Ak začne postihnutý používať WC, po ich rozlepení sa nedajú opakovane upevniť. Môžete si dať predpísať plienkové nohavičky. Fungujú ako spodná bielizeň. Postupne nebude chorý potrebovať vašu pomoc pri použití záchodu. Sú pohodlnejšie a diskrétnejšie pod bežným odevom.
Ak ide o starého človeka, obvodný lekár vám vystaví lístok, s ktorým pôjdete ku geriatrovi. On je kompetentný vystaviť poukaz na jednorazové pomôcky. Poukaz platí šesť mesiacov. Na základe poukazu vám obvodný lekár bude predpisovať pomôcky mesačne.
Ak neskôr zistíte, že počet a druh doporučený geriatrom vám nevyhovuje, môžete ísť za ním aj pred uplynutím polroka a zmeniť druh alebo počet pomôcok. Pokiaľ neprekročíte limit stanovený zdravotnou poisťovňou, bez problémov vám vystaví nový podklad.
V lekárni zaplatíte iba poplatok za recept. Na úrade práce, oddelení kompenzácií, je možné požiadať o príspevok na zvýšené výdavky súvisiace s hygienou. Žiadosť podáva osoba, ktorá príspevok potrebuje. Je pochopiteľné, že pri ťažkom zdravotnom stave príbuzného príspevok vybavujete vy. Žiadať treba na oddelení kompenzácií podľa trvalého bydliska žiadateľa.
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.