Spomienkové veci zo svadby

Svadba skončila. Čo vám ju neskôr môže pripomenúť? Potrava pre mole... :-)

Niektorí ľudia majú názor alebo zvyk, že časti odevu alebo svadobnej kytice treba uložiť do nejakého pomyselného archívu, aby nám pripomínali danú chvíľu po mnoho rokov.

Ak máte predstavu o tom, že nevestine šaty je potrebné uchovať na budúcnosť, nie v zmysle, že by ste ich mali nosiť, ale na to, aby ste sa na ne o niekoľko desiatok rokov možno raz pozreli, mali by ste venovať určitý čas ich príprave na uchovanie.

Mali by ste ich dôkladne oprať, alebo vyčistiť vhodným postupom a dôkladne zabaliť do niekoľkonásobne a kvalitne uzatvorenej schránky, ktorá bude chrániť šaty pred zubom času, moľami a inými prirodzenými nepriateľmi. Svadobnú kyticu, ak ste ju ešte nazahodili, môžete nechať vysušiť alebo kvety z nej môžete vylisovať a dať si ich zarámovať, alebo dať si ich do herbára. Prípadne kyticu môžete po uschnutí uložiť do vitrínky. Nebezpečné ukladanie kytice môže byť pre toho, kto je alergický, pretože prach z kvetín môže robiť ťažkosti, preto je dobré poradiť sa, či sušenie kvetín je pre všetkých členov domácnosti prijateľná cesta. Nezaškodí tiež myslieť na to, ako ju ošetriť, aby ju časom nenapadol hmyz.

V niektorých rodinách sa odkladá aj horná vrstva svadobnej torty, alebo kúsky z nej, či sú uchovávané v ľadničke a pripravené na oslavu narodenia dieťaťa.