Svadobná cesta

Svadba skončila. Často nasleduje svadobná cesta.

Správne by svadobnú cestu mal zorganizovať ženích a v prípade, že sa riadi tradíciou, mal by pred svojou budúcou manželkou aj tajiť, kde vlastne pôjdu. Je otázne, či tento zvyk má význam, pre niekoho môže byť nepríjemný  a preto sa vopred dohodnite či ho chcete dodržať.

Svadobná cesta má svoj význam pretože s tým, že odídete z prostredia svojej rodiny budete mať oveľa viac času jeden na druhého a nebude na vás dobiedzať všednosť bežného života.

Prenášanie nevesty cez prah dverí. Po ukončení svadby je zvykom, že mladomanžel pri vstupe do bytu prenesie manželku ponad prah. Tento zvyk je tradičný a má veľmi dlhú históriu, súvisí s poverou, že ak nevesta bude prenesená do nového bytu na rukách manžela, manželstvo môže byť chránené pred problémami a zabezpečí to šťastný život dvojice. Osobne si o takejto akcii myslím svoje, mladí ľudia si samozrejme môžu dovoliť prenášať cez prah svoju nevestu, aj keď neverím tomu, že tento obrad môže ovplyvniť kvalitu budúceho manželstva.. V prípade, že sa ženia ľudia v rokoch, od tohto nápadu odporúčam odstúpiť, pretože chrbtica človeka, ktorý nie je pripravený dvíhať ťažšie bremená, môže utrpieť a prenášanie nevesty ponad prah môže skončiť manželovou hospitalizáciou.