Ušľachtilé exteriérové omietky - brizolit

Súčasná doba ponúka nekonečné množstvo exteriérových omietok, ktoré sa odlišujú vlastnosťami i farebným prevedením. V minulosti sa majitelia domov uspokojili s ušľachtilými druhmi omietok v zrnitosti 2 a 4 milimetre. Starší ich poznajú pod názvom brizolit. Vyznačujú sa vysokou životnosťou a odolnosťou voči mechanickému poškodeniu. Brizolit je neodmysliteľnou súčasťou trhu i dnes.

Brizolit je možné využiť ako vrchnú omietku v interiéri alebo exteriéri v závislosti od hrúbky zrna. Nanesenie ušľachtilej omietky predpokladá povrch upravený jadrovou omietkou. Brizolit, podobne ako ostatné typy omietok, je produkovaný v dvoch základných štruktúrach – ryhovanej a škrabanej. Dodáva sa v suchej forme ako prášok zabalený v praktických papierových vreciach o hmotnosti 25, 30 alebo 40 kilogramov. Základné vyhotovenie je v bielej farbe s možnosťou dodatočnej farebnej úpravy. Väčšina výrobcov ponúka brizolit vhodný na ručné spracovanie. Výnimkou však nie sú ani ušľachtilé strojové omietky, ktoré sú zhotovované v rôznorodom farebnom prevedení.

Odborníci upozorňujú na skutočnosť, že ušľachtilú omietku nie je vhodné aplikovať na zatepľovací systém. Skvelo sa hodí na všetky druhy neizolovaných podkladov – vápenno-cementové a tepelnoizolačné omietky. Odporúča sa nanášať na staré omietky rodinných domov a stavieb, ktoré však treba podľa potreby primeraným spôsobom ošetriť.

Pozitív brizolitu ako ušľachtilej omietky je viacero. Prednosťou je pevnosť, vysoká priľnavosť k povrchu, paropriepustnosť a odolnosť voči vode. Konzervatívne typy zákazníkov siahajú po rokmi overenej kvalite ušľachtilých omietok a na brizolit nedajú dopustiť.