Minerálne štrukturálne omietky

Minerálne štrukturálne omietky sú stále využívanými fasádnymi omietkami, ktoré možno použiť aj na dekoratívne účely. Uplatňujú sa pri omietaní novostavieb i rekonštrukcii rodinných domov, priemyselných budov a hál. Využitie nachádzajú pri vnútornom i vonkajšom použití. Všeobecne sú nanášané na fasády v menšej miere ako pastovité omietky.

Produkujú sa vo forme ryhovaných a zatieraných omietok. Ryhovaná i zatieraná minerálna omietka sa vyznačuje vysokou odolnosťou voči vonkajším vplyvom počasia. Skvelo znášajú zaťažkávacie skúšky mokrého a mrazivého počasia. Známe sú vysokou priľnavosťou k podkladu v interiéri aj exteriéri. Väčšina výrobcov ponúka minerálne omietky s možnosťou ručného spracovania, ktoré je nenáročné. Zvládne ho takmer každý šikovný domáci majster. Minerálne štrukturálne omietky sa vyznačujú vysokou paropriepustnosťou. Charakterizuje ich dlhá životnosť a nehorľavosť. Dodávajú sa v odlišnej zrnitosti a vo forme prášku. Vrecia sú dodávané v praktickom 25 alebo 30 kilogramovom balení. Obsah vreca sa zmiešava s vodou v stanovenom pomere. Pri aplikácii je dôležité dodržiavať pokyny výrobcu. Spravidla sa odporúča omietanie pri teplote od 5 do 25 stupňov Celzia. Sú vhodné pre exteriér zateplený viacerými typmi materiálov. Uvedenú skutočnosť konzultujte s certifikovaným predajcom, pretože podklad je pre voľbu správnej omietky dôležitý. Nanášanie omietky sa uskutočňuje nerezovým hladidlom. Ďalšou fázou je vytváranie povrchových vzorov. Pri ryhovanej omietke existuje možnosť vytvoriť niekoľko štruktúr. Zatieraná minerálna omietka je na vzory skromnejšia.

Ryhované minerálne omietky možno zahladzovať viacerými spôsobmi. Výsledok naozaj stojí zato. Spôsobom nanášania ryhovanej omietky možno vytvoriť nápadité dekorácie, ktoré ozvláštnia exteriér príbytku. Klasikou je vytvorenie zvislého alebo vodorovného štruktúrovania. Interesantne pôsobí šikmé alebo ľubovoľne zatočené ryhovanie. Ak chcete dosiahnuť naozaj jedinečný výsledok, využite na vytvorenie konečného vzhľadu valčeky alebo hladidlá z polystyrénu. Omietka sa dodáva v bielom vyhotovení s možnosťou dodatočnej farebnej úpravy. Upozorňujeme, že škála farieb je oveľa skromnejšia ako pri pastovitých omietkach. Pod omietku je nevyhnutné použiť správny penetračný náter.

Zatieraná minerálna omietka je vlastnosťami úplne zhodná s ryhovanou omietkou. Líši sa však možnosťami štruktúrovania. Zahladzovanie zatieranej minerálnej omietky označujeme ako rovnomerné. Rovnomernú štruktúru dosiahneme gumovými alebo plastovými hladidlami, ktorými vykonávame plynulé krúživé pohyby. Vytváranie povrchových dekorácii nie je možné žiadnym iným spôsobom.