Alkoholizmus typu EPSILON

Štvrtým druhom závislosti od alkoholu je pitie, ktoré Jellinek označuje ako pitie „epsilon“.

Ide o periodické pitie. Pijan tohto typu spravidla vydrží niekoľko týždňov, dokonca aj mesiacov úplne triezvy. Nepociťuje žiadnu potrebu piť. Potom odrazu prichádza epizóda prudkej nekontrolovateľnej konzumácie alkoholu. Je to podobné ako pri pití alkoholu, ktoré bolo spustené nejakým spúšťačom.

Opilec typu epsilon však nevie, čo alkoholizmus spúšťa. Jednoducho prejde nejaké obdobie a tento typ alkoholika si potrebuje vypiť. Nevie prečo, nevie s tým nič robiť, nevie to ovládnuť.

Taký človek sa v práci prejavuje ako profesionál a takto to ide niekoľko týždňov. Jedného dňa však tento človek zmizne z dohľadu a vynorí sa o tri až päť dní neskôr. Ukáže sa, že tri alebo päť dní bol takpovediac naložený v liehu. Začal v nejakej krčme a pil nepretržite niekoľko desiatok hodín, či niekoľko dní. Tento typ alkoholika je rovnako ohrozený rizikom otravy alkoholom, pretože toto pitie je tiež značne nekontrolované.

Tento alkoholizmus je podobný alkoholizmu typu alfa. Hlavný rozdiel je však v motíve, alebo dôvode pitia. Alkoholik typu alfa má "spúšťač" pitia. Naštve sa, niečo sa mu podarí... Alkoholik typu epsilon pocíti potrebu napiť sa, ale nemá to predvídateľný dôvod.