Ekologická svadba

Vo všetkých oblastiach nášho života sa čoraz viac snažíme brať ohľad na životné prostredie. A tak nečudo, že tento trend sa odrazil aj vo svadbách. Vo svete je stále viac párov, ktoré sa zaujímajú o „zelenú“, teda životnému prostrediu priateľskú, svadbu a na internete nájdete množstvo internetových stránok s touto tematikou, kde sa môžete inšpirovať. A čo vlastne ekologická svadba znamená? Malo by ísť o svadbu, ktorá čo najmenej zaťaží životné prostredie a tomuto cieľu treba prispôsobiť všetko.

Ekologická svadba by sa v ideálnom prípade mala odohrávať pod holým nebom, pokojne aj vo vašej záhrade, nejakom peknom parku, na pláži a podobne. Okrem toho by to mala byť lokalita, kde to nebudú mať vaši svadobní hostia ďaleko, aby sa nemuseli príliš trápiť dopravou a mohli prísť najlepšie len peši. Namiesto klasickej limuzíny alebo nablýskaných áut vsaďte radšej na koňom ťahaný koč – originálne a ekologické!

Výzdoba ekologickej svadby je skôr skromná a využívajú sa sezónne kvety rastúce v okolí (pokojne si natrhajte kvietky na blízkych lúkach alebo priamo vo vašej záhrade). Prípadne si zaobstarajte kvety vypestované bez postrekov, teda ekologickým spôsobom. Po svadbe kvetinovú výzdobu darujte hosťom (každý si domov odnesie nejakú tú kyticu kvetov). Je to lepšie ako ich len tak vyhodiť. Zrieknite sa umelej výzdoby, plastové figúrky na svadobnej torte vymeňte za živé kvety či lístky, zakázané sú aj umelohmotné poháre.

Svadobnú hostinu nech tvoria pokrmy zo surovín od lokálnych výrobcov a pestovateľov, prípadne si zabezpečte bio-potraviny.

Čo sa týka prsteňov, ak chcete byť ekologickí, vsaďte na nejaký rodinný prsteň po vašej babičke či prastarej babičke, alebo si nechajte vyrobiť originálne prstene zo starých prsteňov, retiazok a iných šperkov.

Ak vám záleží na lesoch, vaše svadobné oznámenia a pozvánky by mali byť na 100% recyklovateľnom papieri, prípadne sa s papierovými oznámeniami ani netrápte a na tento účel využite internet. Možností, ako si vyrobiť interaktívne pozvánky a oznámenia, je neúrekom a nemusíte byť ani žiadni počítačoví machri.

Svadobné šaty a oblek by ste si mali vyberať tak, aby to boli veci, ktoré nebudete mať na sebe len raz, ale využijete ich opäť. Nevesta si môže svadobné šaty požičať od kamarátky či známej a podobne môže urobiť aj ženích. „Eko-poradcovia“ odporúčajú aj svadobné šaty a obleky z prírodných materiálov, ktoré boli vypestované ekologickým spôsobom.

Nevestin make-up by mal byť tiež ekologický – to znamená prirodzený, resp. žiadny. Ak už nejaký musí byť, nech to je prírodná ekologická kozmetika.

Aby ste ušetrili papier, podeľte sa o svadobné fotografie na internete, kde si na nejakej webovej stránke vytvoríte vlastný svadobný album, prípadne pošlite známym a priateľom fotografie e-mailom.

Toto je len zopár tipov, ako usporiadať ekologickú svadbu. U nás sa tento trend zatiaľ neujal, no vo svete sú ekologické svadby veľmi populárne.