Diskriminácia matiek

Byť matkou je úžasné a nádherné poslanie, ktoré dáva životu skutočný zmysel. Zároveň je to mimoriadne náročná úloha, ktorá preverí všetky psychické i fyzické sily rodičov a stojí veľké úsilie a aj finančné prostriedky. Preto je veľmi smutné, že postavenie matky ženu na trhu práce handicapuje a často ju vystavuje diskriminácii.

Mamičky sa po materskej a rodičovskej dovolenke uplatňujú na trhu práce ťažšie než matky starších detí, ťažšie než slobodné ženy v rôznom veku, dokonca ťažšie než absolventky škôl, ktoré nemajú prax. Prečo je matka malých detí pre zamestnávateľa tak nevhodná a radšej obsadí voľné pracovné miesto niekým menej kompetentným, ale zato bez „malých záväzkov“?

Tu sú hlavné dôvody diskriminácie:

  1. Materská a rodičovská dovolenka netrvá týždne, ani mesiace, ale trvá roky. Čím dlhšie je mamička na materskej dovolenke, tým viac stráca kontakt so svojim zamestnaním. Prehlbuje sa priepasť medzi ňou a jej profesiou. Jej znalosti blednú, informácie sa stávajú zastaranými, zmeny unikajú jej pozornosti, vzdelanie pomaličky upadá do čoraz väčšieho zabudnutia. Lesk dosiahnutej praxe rokmi na materskej dovolenke matnie a môže aj úplne zhrdzavieť. Predovšetkým mamičky, ktoré sú z dôvodu „reťazových materských“ doma 5 – 6, či dokonca i 8 – 9 rokov, sú pri návrate na trh práce prehliadané a degradované na omnoho horšie pracovné miesta než aké zastávali pred materskou.
  2. Malé deti sú s nástupom do materskej školy často choré. Mamička si môže navrávať čo chce, môže dúfať, že jej dieťa je odolnejšie a choré bude len málo, ale oveľa pravdepodobnejšie to dopadne tak, že jej dieťa bude viac dní v roku choré než zdravé. Dieťa si potrebuje vybudovať imunitu a to trvá prakticky až do nástupu do školy, snáď i dlhšie a matka je tak nútená tráviť veľmi veľa času na PN a poberať ošetrovné, takže v práci často chýba.
  3. Ak sa o zamestnanie zaujíma mladá vydatá žena a to slobodná alebo matka jedného dieťaťa, zamestnávateľ spozornie. Plánuje mať v krátkej dobe deti? Nie je už náhodou tehotná? Možno sa to ženy i priamo spýta, zauvažuje o zaradení krátkej preventívnej formulky do pracovnej zmluvy... alebo ju radšej hneď odmietne, veď záujemkýň o pracovné miesto je dosť.

So skrytou i otvorenou diskrimináciou sa matky stretávajú veľmi často a je tragické, že sú trestané za svoj status matky. Pozrime sa však i na druhú stranu mince: Ste zamestnávateľ, máte firmu, niekoľko zamestnancov, driete ako kôň, snažíte sa minimalizovať problémy a maximalizovať zisk, pričom vás hospodárska kríza tlačí na kolená a vy sa snažíte udržať sa na trhu... a uvoľnilo sa vám miesto sekretárky (ekonómky, účtovníčky, predavačky...). Koho prijmete? Mamičku s malými deťmi po niekoľkoročnej materskej alebo slobodnú ženu bez záväzkov, ktorá je nezamestnaná ledva mesiac?

Napísala MonYenn