Kariéra a deti

Nemálo súčasných žien sa rozhodne najskôr „robiť kariéru“ a materstvo odkladá na neskôr. Tridsiatničky prvorodičky nie sú už ani u nás výnimkou, tridsaťpäť i viacročné tehulky sa stávajú čoraz častejším zjavom a len málokto sa nad tým pozastavuje.

Ženy však zabúdajú na to, že spolu so zvyšujúcim sa vekom vzrastajú i riziká. Čím staršia je rodička, tým väčšie komplikácie a ťažkosti ju môžu postretnúť. Napríklad vekom sa znižuje plodnosť, zvyšuje sa riziko vývojových chýb dieťaťa, či hrozba samovoľného potratu. Predsa len, telo sa rokmi opotrebováva, je vystavované väčšiemu množstvu škodlivých látok, čoraz viac ho trápia zdravotné problémy. Nie je to, pravdaže, pravidlom, ale treba počítať aj s tým.

Matky „kariéristky“ zvyknú nastupovať na materskú dovolenku na poslednú chvíľu, niektoré dokonca chodia do práce až do pôrodu. Na materskej dovolenke zostávajú len krátko. Čo najskôr sa vracajú do zamestnania, pričom dieťatku nájdu opatrovateľku alebo im vypomáha rodina, napr. babka dieťaťa. Ženy živnostníčky zvyčajne neprerušujú svoju živnosť a snažia sa ju udržovať ako-tak v chode po celý čas.

Poznám ženu, ktorá prišla do práce, napriek tomu, že od rána mala kontrakcie. Kolegyne ju posielali do nemocnice, ale ona mala ešte „príliš veľa roboty“ a tak šla do nemocnice až v hodine „H“. Materskú dovolenku ukončila veľmi rýchlo, vrátila sa do zamestnania a odbiehala domov dojčiť. O dieťatko sa starali jej rodičia.

Jednou z možností, ako mať kariéru i dieťa je, že na rodičovskej dovolenke zostane muž. Predovšetkým v rodinách, kde je manžel nezamestnaný alebo zarába menej než žena, je táto alternatíva vhodným riešením.

Primäť muža, aby zostal na rodičovskej dovolenke, zatiaľ čo žena bude zarábať a živiť rodinu, môže byť viac než len problémom. U nás sme zatiaľ neprekonali zažité konvencie z dôb minulých, tradičné rozdelenie úloh medzi ženou a mužom naďalej ovplyvňuje naše myslenie a konanie. Máloktorý muž by s „prehodením rolí“ súhlasil, pravdepodobne by sa cítil menejcenný, možno ponížený, cítil by sa byť menej mužom. Taktiež okolie by ho prijalo skôr s posmechom než s obdivom.

Časom však bude oteckov na rodičovskej dovolenke určite pribúdať a snáď sa nad nimi už nik nebude pozastavovať.

Hovorí sa, že žena sa musí rozhodnúť – buď kariéra alebo deti. Oboje, vraj, nie je možné skĺbiť. Údajne vždy potom jedno z toho trpí – keď žena venuje pozornosť kariére, trpia deti, keď sa venuje deťom, škodí svojej kariére. Je na tom niečo pravdy, alebo sú to len povedačky neprajníkov? Názor nech si urobí každý sám. . .

Napísala MonYenn