Ako určiť cenu pri predaji nehnuteľnosti

Jedna z najťažších úloh pri predaji nehnuteľnosti je určenie správnej ceny. Táto bánálna veta je asi jasná každému, kto chce nehnuteľnosť predať. Veľmi rýchlo si uvedomíte, že cena je ovplyvnená mnohými premennými faktormi. Nájsť ich kompromis bude pre začínajúceho predajcu asi nemožné. Ak predávate vlastnú nehnuteľnosť, odporúčame vám, radšej sa poraďte u realitného makléra, alebo v realitnej kancelárii. V tejto brandži je potrebná skúsenosť a nadhľad. K tomu odhad a trocha šťastia.

Najčastejšie chyby pri stanovení ceny nehnuteľnosti

Ak si majiteľ nehnuteľnosti chce sám stanoví cenu, spravidla bude značne skreslená proti reálnej cene, za ktorú by sa nehnuteľnosť predať dala.

  • Sentimentálny vzťah k nehnuteľnosti. Asi najčastejší problém je práve to, že predávajúci je tu doma. Predáva teda "svoj domov" a viaže k tomu možno príjemné spomienky. Tie si však kupujúci nemôže prevziať. Rovnako skreslí cenu ak ide o dedičstvo po blízkom. Takú nehnuteľnosť potom predávajúci drží v úcte a nechce ju predať lacno. Príliš vysoká cena však zvyčajne vedie k tomu, že sa nič nepredá.
  • Prehnaný odhad hodnoty nehnuteľnosti. Predávajúci, ktorý bol so svojím bývaním spokojný má pocit, že lokalita, alebo stav sú tak dobré, že premrští cenu. Kupujúci sa potom nestačí čudovať, prečo niekto predáva túto polozborenú barabizňu za tak veľký peniaz. Aj tu je výsledkom to, že sa predaj nedarí.
  • Netrpezlivosť pri predaji nehnuteľnosti. Opačným smerom na cenu pôsobí, ak predávajú ci potrebuje rýchlo peniaze. Potom je účinnou stratégiou významne podstreliť cenu. To má patričný účinok. Žiaľ, príliš podstrelená cena za nehnuteľnosť nemusí byť dobrý nápad. U kupujúcich môže vyvolať pochybnosť, kde je zakopaný pes.
  • Nerešpektovanie sezóny. Reality, podobne ako módny tovar, majú svoje sezóny. Ak sa neponáhľate, najlepšie je počkať na začiatok sezóny a až vtedy predstaviť nehnuteľnosť na realitnom trhu.
  • Obeť krízy. Posledným momentom, na ktorý treba myslieť je stav trhu. Veľmi nepríjemne sú na tom tí, ktorí kúpili nehnuteľnosť niekedy okolo roku 2007. Vtedy boli na realitnom trhu ceny vyšróbované na maxime. Na takú úroveň sa už tak skoro nedostanú. Predaj nemovitosti kúpenej v tomto období bude asi vždy možný len so stratou. Neskúsený majiteľ bude mať tendenciu aspoň skúsiť to predať čo najdrahšie.

Optimálny postup pri určení ceny za nehnuteľnosť

Optimálna cesta je poradiť sa s jedným alebo viacerými realitnými agentami. Ak vám z viacerých zdrojov budú odhadovať podobnú cenu vašej nehnuteľnosti, je to dobrý odhad a použite ho. Ak sa neponáhľate s predajom nehnuteľnosti, žiadajte vrchný odhad. Ak peniaze chcete rýchlo, choďte na spodné číslo odhadu. Aby ste si to potvrdili, môžete ešte pridať nejaké ďalšie odhady.

  • Nemusí byť od veci ani myšlienka poradiť sa o cene nehnuteľnosti u poisťováka. Tí majú na výpočet program a za pár sekúnd vám dá číslo, ktoré môže byť veľmi dobrým vodítkom.
  • Môžete sa porozprávať s niekoľkými susedmi. Môže padnúť niekoľko tipov za akú cenu sa daná nehnuteľnosť môže dať predať. Navyše môže sa stať - dosť často - že susedia by radi do tejto lokality prisťahovali nejakých príbuzných. Možno vám okamžite dajú ponuku, že chcú vašu nehnuteľnosť odkúpiť. To vám môže vyhovovať. Nie vždy - ak sú nemajetní, môžu na vás vyvíjať nátlak ale požadovať zároveň nízku cenu za nehnuteľnosť, "veď sme susedia".
  • Preskúmajte inzertné servery a noviny. Zistíte, za akú cenu sa podobné nehnuteľnosti predávajú a kupujú. Avšak pozor! Na internete budú príliš nadhodnotené reality dlho. Preto vám nestačí krátky pohľad. Pozrite si pár inzerátov dnes a spravte si poznámky. Vráťte sa tak o dva týždne a hľadajte rovnaké nehnuteľnosti. Sú predané? Potom bola cena asi stanovená dobre, alebo až nízko. Smrdia tie nehnuteľnosti v inzercii už pár týždňov? Tak potom to je signál, že o danú nehnuteľnosť buď nikto nemá záujem, alebo je cena príliš vysoko. Z takýchto analýz si viete odhadnúť, ako by asi konkurovala vaša cena.

Takže záverom. Stanoviť cenu za nehnuteľnosť je síce možné pomocou rôznych zdrojov, ale asi najvýhodnejšie bude ak vám to odhadne profesionál. Je isté, že realitný maklér bude mať záujem vašu nehnuteľnosť aj predávať. Nebráňte sa tomu. Chybným rokovaním môžete dohodnúť cenu, ktorá v konečnom dôsledku bude pre vás horšia, ako cena, ktorú by ste dostali od realiťíka po odrátaní provízií.