Správna obuv pre školákov

S nástupom do školy budú rodičia iste riešiť nákup mnohých vecí, okrem iného aj obuvi pre svojho školáka. Napriek tomu, že „výbava“ dieťaťa do školy nie je vôbec lacnou záležitosťou a rodičia sa snažia ušetriť každý cent, pri obuvi sa šetriť nevypláca.

Nesprávna obuv totiž môže vášmu dieťaťu spôsobiť nemalé problémy od boľavých chodidiel až po bolesti chrbtice. Vyberajte preto topánky či prezuvky starostlivo, aby ste svojmu dieťaťu neuškodili.

Ako ale vybrať správnu obuv? Treba zvoliť správnu veľkosť – vnútorná plocha topánky by mala mať rezervu aspoň jeden centimeter, aby mala noha pri chôdzi určitú voľnosť.

Rovnako si všimnite, či topánka dieťa nikde netlačí, teda, či nie je priúzka.

Vyhnite sa nákupu obuvi pre svoje dieťa bez skúšania. To je častá chyba, ktorú rodičia robia. Vždy nakupujte obuv s dieťaťom a dajte mu vyskúšať pravú i ľavú topánku či prezuvku. Dobré je aj vyskúšať prejsť pár krokov po predajni v danej obuvi, aby dieťa mohlo zhodnotiť, či je obuv pohodlná, netlačí, je dostatočne ohybná a podobne.

Ťažké či neohybné druhy obuvi nie sú pre deti vhodné, preto sa zamerajte na ľahkú obuv s ohybnou podrážkou, aby obuv dieťa pri chôdzi neobmedzovala.

V neposlednom rade si všímajte aj materiál. Najvhodnejšie sú prírodné materiály, ktoré zabezpečujú vzdušnosť a chodidlo sa tak nebude zbytočne potiť.

Dovoľte tiež vášmu školáčikovi či školáčke, aby pri výbere mali tiež svoje slovo. Môžu si napríklad zvoliť typ zapínania topánky – jednoduchšie pre malých školákov sú topánky na suchý zips, no niektoré deti si zasa rady obuv šnurujú.

Správna obuv je pre detskú nôžku veľmi dôležitá a preto nepodceňujte jej výber. Samozrejme, vyberať treba aj s ohľadom na účel, na aký bude daná obuv používaná (interiér či exteriér a podobne). Nenechajte sa zlákať nízkou cenou na tržnici či v čínskych obchodoch – odtiaľ často pochádzajú nevhodné druhy obuvi a čo ušetríte pri nákupe, vráti sa vám neskôr možno v podobe zdravotných problémov vášho školáčika alebo sa topánky po krátkom čase doslova „rozpadnú“. I keď to nie je vždy pravidlo, predsa len je istejšie kupovať detskú obuv od renomovaných výrobcov a v „normálnych“ obchodoch.

Napísala MaJa.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: