Ako vybrať školskú tašku?

Základom je dobrá školská taška. Okrem nej samozrejme i učebnice, zošity, peračník a v neposlednom rade, chuť učiť sa! S tým posledným sa musí „popasovať“ náš školáčik sám, so zvyškom jeho rodičia.

Na čo si treba dať pri výbere tašky pozor?

Číhajúcou nástrahou na rodičov sú školské tašky, ktoré sú síce dizajnovo vábivé, „číhajú“ na nás z regálov, ale ortopedicky sú väčšinou veľmi nevhodné. Vy ako rodičia musíte byť preto prezieravejší a nesmiete sa nechať obalamutiť!

Správne školské tašky:

 • majú anatomický prispôsobivú zadnú časť
  Tento fakt je obzvlášť dôležitý! Taška musí na chrbátik školáka „padnúť ako uliata“. Od toho sa odvíja zdraví vývoj jeho chrbtice!
 • sú z kvalitného materiálu
  Tento bod by si mali zvýrazniť hlavne mamičky. Tie sa isto potešia látke „ľahko čistiacej“. Fľaky z desiaty, krieda, obed a iné „hrozby“ školského priestoru už viac nebudú vašou nočnou morou.
 • majú protišmykovú rúčku z kvalitného materiálu
  Je to dôležitý detail, keďže štatisticky nosí dieťa väčšinu „školského času“ (napríklad pri presune z učebne A do učebne B) svoju tašku v ruke. Z tohto dôvodu je potrebné aby sa mu batoh v ruke nešmýkal a nespôsoboval mu na ruke otlaky.
 • majú pragmaticky riešený vnútorný priestor
  Najvhodnejšie sú školské tašky s úložný priestorom deleným na priehradky. Dieťaťu sa tak nepokrčia zošity ani knihy, môže si v taške vytvoriť „harmonogram“ (napríklad, zoradiť si zošity podľa sledu hodín na každý deň).
 • majú vystužená spodnú časť

Nie je vhodnou voľbou kupovať dieťaťu tašku cez plece. Záťaž na chrbticu je aj bez toho veľká a v prípade tašky cez plece je ešte i značne nevyvážená. Nerovnomerné pravidelné zaťaženie detskej chrbtice vedie k jej neskorším závažným defektom ako je skolióza chrbtice, lordóza a ďalšie vážne anomálie chrbtice. V dospelosti tieto defekty spôsobujú nemalé problémy a bolesti.

Zhrnutie na záver

Najdôležitejšie je sledovať batohy do školy najmä po zdravotnej stránke a až potom brať ohľad na dizajn a ďalšie detaily.