Okná s dreveným rámom

Drevo je vôbec prvý materiál používaný na výrobu okien. Pre svoju štruktúru a paletu farieb je veľmi obľúbené v stavebníctve. Je to ľahký prírodný materiál opracovateľný do rozmanitých tvarov a oplýva dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Na druhej strane pri zvýšenej vlhkosti začína hniť a môžu ho napadnúť škodcovia.

Okenné rámy sa vyrábajú z kvalitného tvrdého dreva, prednostne zo smreka, borovice, smrekovca a dubu, zriedka z exotických drevín, pre nízky záujem na trhu.

Na drevené rámy okien sa aplikujú ekologické nátery, ktoré ochraňujú konštrukciu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, vodou, krupobitím a UV žiarením. Taktiež pôsobením slnečného žiarenia sa zohrieva povrch okenných rámov na vyššie teploty a celá konštrukcia sa tak viac namáha. Ochranné nátery by sa mali pravidelne obnovovať po niekoľkých rokoch.

Okenné rámy sa vyrábajú z masívu alebo lepených lamiel. Od hrúbky okenného rámu závisia aj jeho vlastnosti. Čím je rám hrubší, tým sa dosiahnu lepšie tepelnoizolačné vlastnosti, technické parametre a zvýši sa pevnosť rámu.

Na trh prichádzajú nové profily, kde je drevo kombinované s inými materiálmi. Tam sa dajú skombinovať a lepšie využiť dobré vlastnosti jednotlivých materiálov. Tento postup sa uplatňuje hlavne pri pasívnych domoch kde sa kladú vysoké požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti, ktoré závisia aj od zasklenia. Okenná výplň býva s jednoduchým alebo viacnásobným zasklením, vtedy sa už jedná o izolačné zasklenie riešené dvomi či tromi sklenými tabulami v okennom ráme, medzi ktorými je medzera vyplnená vzduchom alebo vzácnym plynom.

Kvalitné drevené okná nie sú najlacnejšia záležitosť, ale dopyt po nich je veľký, lebo sú kvalitné, elegantné a navodzujú pocit útulnosti.

Napísala Moggy