Plastové okenné rámy

Z plastu sa okná vyhotovujú už niekoľko desiatok rokov, spočiatku však nemali postačujúcu kvalitu materiálu, a konštrukcia okien tiež nespĺňala ani základné požiadavky. Plast začal po nejakom čase žltnúť, okná boli tesné. Cez konštrukciu necirkuloval vzduch, na oknách sa zrážala rosa, čo napomáhalo tvorbe plesní.

Dnes sú plastové okenné rámy kvalitné a spĺňajú požadované kritéria. Životnosť moderných plastových okien dosahuje aj zopár desaťročí bez zmeny tvaru a vlastností. V porovnaní s iným materiálom majú nízku cenu, preto sú aj z finančného hľadiska dostupnejšie a pomerne rozšírené. Plastové profily sú odolné proti nepriaznivým poveternostným podmienkam, UV žiareniu, vlhkosti, dažďu a zabraňujú vzniku plesní, taktiež spĺňajú nároky na zabezpečenie proti vlámaniu.

V súčasnosti sa okenné rámy vyrábajú z tvrdeného PVC, a pre zvýšenie stability sa okná vystužujú profilmi z hliníku alebo pozinkovanej ocele. Nezatekajú, majú lepšiu tepelnú a zvukovú izoláciu a rýchlo odvádzajú vodu. Pre efektívnejšie tesnenie a zlepšenie tepelnej izolácie sa jednotlivé komory v rámoch vypĺňajú napríklad PUR penou. Dnešné plastové okná pôsobia estetickým dojmom, majú farebnú stálosť a starostlivosť o okná je minimálna. Povrch rámu sa farebne upravuje lakovaním, a fóliami s potlačou z mäkčeného PVC. Možné sú rôzne farebné vyhotovenia vrátane profilov s imitáciou dreva, ktoré sú veľmi obľúbené a žiadané.

Keď okno stratí požadované vlastnosti a prestáva plniť funkciu, vymení sa za nové. Staré okno je recyklovateľné, pričom sa vlastnosti materiálu zachovajú.

Napísala Moggy