Jack Canfield v Bratislave

V sobotu 26. 6. 2010 sa v Bratislave objavil Jack Canfield a na celodennom seminári preberal tajomstvá úspechu. Prinášam vám z tejto akcie 4 fotky a pár myšlienok na ilustráciu.

Popravde - žiadne z tajomstiev úspechu v skutočnosti už pár storočí nie je tajomstvom. Úspech skôr vzniká ako séria zákonitostí. Vyplývajú z psychologických princípov, strategického plánovania, vytrvalosti a ďalších ingrediencií. A značne to celé ovplyvňuje aj to, aké má človek sebavedomie.

Základným kameňom úspechu je potreba prekonať pohodlie, strach, byť trpezlivý, odložiť odmenu na neskôr, investovať trpezlivosť, pozornosť... A to sa málokomu chce. Preto nezaškodí občas si pripomenúť to, na čo je tak príjemné zabúdať. No a v sobotu na to bolo veľa príležitostí.

Pohľad na sálu, v Inchebe, počas seminára Jacka Canfielda. Húfiky kamier dávali tušiť, že so záznamom z tejto akcie sa asi ešte budeme mať možnosť časom stretnúť.

Jack Canfield na pódiu.

Jack Canfield s jedným z dvoch tlmočníkov (tlmočili fakt excelentne).

No a jeden portrétik som cvakol aj zblízka. Ktovie, aké afirmácie si ten deň ráno dal...

Zážitky, či informácie z tak dlhého semináru, ktorý bol tak trocha aj tréningom je dosť ťažké tlmočiť a tak na ilustráciu spomeniem aspoň niekoľko z myšlienok. Koho by to zaujímalo podrobnejšie, určite neublíži ak si kúpite knihu Jacka Canfielda Pravidlá úspechu. Takže sľúbené príklady.

Napríklad prejdite si dnes svoj dom, pracovisko, alebo záhradu s papierom v ruke a zapisujte si, čo sa vám nepáči, čo vás možno dokonca dráždi. Možno je to neporiadok, možno vŕzgajúce dvere, alebo vám niekde nesvieti žiarovka. Spíšte to a okamžite vyriešte všetky tieto drobnosti. Upracte, opravte veci, ktoré nefungujú. Ľudia často majú v neporiadku mnoho maličkostí a to ich programuje na neúspech. Ak nie ste schopní vyriešiť drobnosti, ako by ste si verili, že dokážete vyriešiť veľké úlohy? Čo je horšie - nevyriešené malé problémy roztrieštia vašu pozornosť a vy sa nesústredíte na dôležité veci.

Nešlo o prednášku, ale o praktické cvičenia od relaxačných techník až po strategické plánovanie. Podľa návodu ste si so susedmi mohli navzájom klásť otázky a dávať na ne ťažké odpovede. Niekedy sú také otázky rafinovane nepríjemné. Skúste si to:

  1. Dráždi vás niečo v živote? Je niečo, čo vás zaťažuje?
  2. Akým spôsobom ste sa do tej situácie dostali?
  3. Nechávate tú situáciu pretrvávať? Prečo?
  4. Boli by ste radšej v inej situácii? V akej?
  5. Čo podniknete pre to, aby ste v budúcnosti boli v situácii v akej chcete byť?
  6. Kedy presne začnete pracovať na dosiahnutí zmeny?

Podobné (vlastne samozrejmé) otázky človeku často až vyrazia dych. Neraz sme v ťažkostiach v ktorých zotrvávame aj roky len preto, že je pohodlnejšie nechať veci tak ako sú. A prečo pohodlnejšie? Pretože sa bojíme - zmena je neistota.

Peknou technikou zo záveru seminára Jacka Canfielda bola aj metóda spätnej väzby. Spýtajte sa známych niečo v tomto zmysle:

  1. Ak by ste mali hodnotiť ... (naše kamarátstvo, náš obchodný vzťah, dnešný obed...) na stupnici od 1 do 10, kedy 10 je najlepšie. Ako by ste to hodnotili?
  2. Ak je odpoveď menej ako 10, dáte doplnkovú otázku: Čo môžem nabudúce spraviť, aby to bolo za 10?

Bolo príjemným zážitkom zhruba 9 hodín venovať sa práci na sebazdokonaleni v príjemnej atmosfére.