Ratanový nábytok

Pre interiér zaváňajúci exotikou je ratanový nábytok ako stvorený. Ratanový nábytok je vyrábaný z palmy, ktorej drevo sa vyznačuje nízkou hmotnosťou. Za ľahkosť je zodpovedný fakt, že drevo je čiastočne duté. Ratanové drevo je stabilné a odoláva vonkajším vplyvom aj vďaka úprave horúcim vzduchom, ktorá sa vykonáva v procese výroby.

Palma rastie v juhovýchodných oblastiach Ázie. Jednotlivé kusy nábytku sa vyrábajú pletením. Nábytok z ratanu je obľúbený pre kvalitatívne a estetické parametre. Nábytok z ratanovej palmy prináša do interiéru nezabudnuteľné čaro. Pôsobí elegantne a navyše je ekologický.

Ratanový nábytok je obľúbený pre svojskú podmanivú eleganciu. Dbajte na to, aby väzba jednotlivých prútikov nebola príliš tesná, pretože potom sa láme. Jedinečný štýl tkaného ratanového nábytku je nenapodobniteľný.

Nábytok z ratanu je dostupný v zaujímavých vzoroch. Prirodzený odtieň dreva je k dispozícii v odtieni tmavohnedej a svetlej krémovej. Zoženiete ho aj v rozličných farebných povrchových úpravách, ktoré ocenia extravagantnejšie typy zákazníkov. Vďaka farebnému prevedeniu patrí ratanový nábytok ku ľahko kombinovateľným druhom nábytku. Sortiment v podobe stolov, stoličiek, postelí, hojdacích kresiel, záhradného nábytku a poličiek je obľúbený po celom svete.

Vonkajší ratanový nábytok je vyrábaný z lúpaného a nelúpaného ratanu. Klasikou je lúpané ratanové drevo, ktoré je na dotyk rovné a hladké. Nábytok z ratanového nelúpaného dreva sa odlišuje tmavými členitými škvrnami na povrchu.

Hoci je prírodný ratanový nábytok ekologický, výrobcovia prišli s novinkou v podobe syntetického ratanu. Je napodobeninou, ktorá sa produkuje zo zmesi organického ratanu a hliníka. Vďaka pridaným látkam disponuje nábytok vyššou životnosťou. Používa sa na výrobu záhradného nábytku, ktorý musí odolávať poveternostným vplyvom. Výhodou je jednoduché čistenie. Umelý ratanový nábytok je lacnejšou alternatívou prírodného ratanu. Podobne ako prírodný ratan disponuje ľahkosťou, pretože hliník patrí medzi ľahké kovy.

Starostlivosť o ratanový nábytok je rozdielna v závislosti od interiérového alebo exteriérového využitia. Všeobecne je ratan nenáročný na údržbu. Ratanový nábytok už dávno nie je doménou záhrad. Čoraz častejšie sa objavuje v interiéroch. Pri použití ratanu v obývacej izbe, predsieni alebo spálni, treba dodržať niekoľko pravidiel pre údržbu. Prachu sa zbavíte špeciálnou kefou s nadstavcom. Vhodné sú handričky z jemných mikrovlákien. Z času na čas je nevyhnutnosťou dôkladnejšie čistenie. Pre ratanový nábytok sa odporúča ošetrenie mydlovým roztokom a mäkkou handrou. Dbajte na to, aby bola handra len mierne vlhká. Pre údržbu ratana sa všeobecne neodporúča veľké množstvo vody.

Väčšiu pozornosť si nepochybne vyžaduje čistenie exteriérového ratanového nábytku. Vonkajší záhradný nábytok je vystavený priamemu vplyvu počasia. Pôsobí naň slnečné žiarenie, dážď, vlhkosť, ktoré prispievajú k rýchlejšiemu starnutiu. Nedostatočnou údržbou dochádza k strate pružnosti ratanového dreva. Nábytok sa stáva krehkým a vznikajú farebné povrchové nezrovnalosti. Pre predĺženie životnosti a zachovanie pôvodného originálneho vzhľadu je nutné ratan ošetrovať. Prvou alternatívou sú oleje. Špeciálny olej chráni zväzky prepleteného dreva pred starnutím. Spoľahlivo zabraňuje vzniku plesní. Pre dlhodobé udržanie estetických a kvalitatívnych parametrov je potrebná aplikácia oleja jedenkrát ročne. Olej, ktorý ratan ochraňuje, mu navyše dodáva magický lesk. Druhým variantom je lak, ktorý zanecháva na povrchu dreva ochrannú vrstvu. Odborníci odporúčajú exteriérový ratanový nábytok ošetrovať lakom, ktorý ho chráni pred vlhkosťou efektívnejšie. Pre nábytok čiastočne využívaný vo vonkajšom prostredí postačí na údržbu olej.