Ako zariadiť obývaciu izbu?

Obývacia izba je miestnosťou oddychu pre celú rodinu. Je dôležité, aby spĺňala kritéria celej rodiny. Obývacia miestnosť slúži rodinným stretnutiam, ničnerobeniu pred televíznou obrazovkou alebo venovaniu sa koníčkom, ktoré človeka napĺňajú.

Prvým kritériom je meranie miestnosti. Presvedčte sa, či nábytok zapadá do parametrov miestnosti. V opačnom prípade sa nevyhnete prispôsobovaniu, ktoré nemusí dopadnúť podľa predstáv. Veľkým obývacím miestnostiam pristane rohová sedacia súprava. Oceníte jej praktickosť, komfort a prevedenie, ktoré obývaciu miestnosť skvelo doplní. Rohová sedacia súprava je vhodná do veľkých alebo spoločensky založených rodín, kde sa to hemží návštevami.

Uistite sa, či potrebné zásuvky, šnúry a telefónne vedenie sú na správnom mieste. Dbajte na dostatočný priestor pre otvorenie dverí, ktoré môže byť problematické v malých miestnostiach.

Obývacie zostavy sú konštruované tak, že je možné vytvoriť viacero alternatív usporiadania jednotlivých kusov nábytku. Ešte pred umiestňovaním nábytku si zvoľte variant, ktorý vám najviac vyhovuje. Popremýšľajte nad možnosťami budúceho usporiadania a zaznamenajte si ho na papier. V prípade, že vás terajšie rozloženie nábytku prestane baviť, máte k dispozícii ďalšie prijateľné varianty.

Dôležitým kritériom usporadúvania nábytku v miestnosti je voľba dominantného prvku. Ideálnym riešením je krb. Nie všetky domácnosti si ho z rozličných dôvodov môžu dovoliť. Výsledkom môže byť výber iného ústredného bodu miestnosti. Jeho funkciu splnia kusy nábytku, zberateľské predmety, suveníry alebo ručné práce. Majte na mysli pravidlo, že dominantný prvok miestnosti musí byť umiestnený tak, aby bol ľahko dostupný pohľadu zo sedacej časti miestnosti.

Vzhľad obývacej miestnosti môžete kedykoľvek zmeniť výmenou dekoračných prvkov, pridaním kvetov alebo obrazov.

Aké parametre uprednostniť pri voľbe samotného nábytku? Zohľadňujte možnosti údržby materiálu, z ktorého je nábytok vyrobený. Čalúnený nábytok sa hodí do rodín, ktoré majú deti alebo psa. Koža sa udržiava ťažšie, je vhodná skôr do reprezentatívnych miestností. Pri voľbe nábytku zohľadňujte komfort. Pohodlie je dôležité. Dbajte na to, aby zariadenie dizajnovo a farebne ladilo. Obývacia stena je kľúčová. Nábytku prispôsobte sedaciu súpravu, farby stien a kobercov.