"Hektická doba", mobily a internet menia správanie človeka. Aj keď pôvodne vznikli nato, aby šetrili čas, v skutočnosti nám ho neraz pohlcujú. V mene zrýchlenie starých totiž vznikajú nové úlohy. Podliehame čoraz väčšiemu tlaku okolia, stávame sa rukojemníkmi cudzích záujmov a na seba nám už niekedy ani nezostáva čas.
Technické vymoženosti menia náš život. Máme možnosti, o akých sa nám pred desiatimi rokmi ani nesnívalo. Je však otázka, či s týmito novými možnosťami vieme narábať. Nakladajú nám do náručia nové a nové fantastické možnosti. Dokážeme však tú kopu noviniek uniesť? Nezraní nás to na duchu?
Mobil je pre mnohých kategorický imperatív. Zazvoní a je koniec. Spadla klietka! Čokoľvek robia, prerušia. Niekto volá, všetko musí ísť bokom. Naozaj? Väčšinou nám ľudia volajú vtedy, keď potrebujú niečo oni. Málokedy zvoní mobil preto, že nám niekto chce oznámiť pre nás niečo príjemné a inak by nič nechcel...
Príde e-mail, treba naň odpovedať. To znamená zmeniť svoju činnosť a začať pracovať "na inú tému". Ak je e-mailov priveľa, môžu zabrať aj niekoľko hodín denne. Často ide o nie práve životne dôležité úlohy...
Televízie roky pracujú na tom, aby dostali diváka pred obrazovky. To potrebujú, aby zarábali. Ako na to? Ukazuje sa, že sú to seriály, ktoré fungujú bezpečne. Niekto "žerie" sitkomy, iný "mydlové opery", iný "reality show". Výsledkom je, že človek sledujúci televízne seriály je v čase vysielania tej svojej relácie celkom nepoužiteľný. Chceli by ste po práci prísť na návštevu k matke a príjemne sa porozprávať? "Super, teším sa. Ale nie v pondelok, utorok, stredu, štvrtok, piatok, sobotu a v nedeľu večer, to mám rozpozerané seriály..."
Pomocou rôznych prístrojov môžeme teraz robiť mnoho vecí hustejšie, koncentrovanejšie.
Môžeme častejšie debatovať so vzdialenými. Stihneme pribrať viac úloh, realizovať viac prác. Z možných formátov zábavy zvoliť tú najsilnejšiu.
Otázka znie, kde je hranica. Človek si dokáže zvyknúť na všetko. Po čase aj tá najúžasnejšia vec zovšednie a nastane otupenosť a nuda. Čo potom, keď človeku zovšednejú koncentrované formáty? Nastane nuda?
Ten, kto je zvyknutý na profesionálne filmy, koncerty a humor má problém. Už si veľmi nezaspieva, lebo je amatér. Na návšteve u známych sa bude nudiť, pretože nie sú tak zábavní, ako ten televízny seriál.
Podobný stav je aj v stravovaní - vysoká energetická denzita súčasnej potravy sa podpisuje na obezite. Polovica ľudí má nadváhu. Nech je ako chce, nadváha je nezdravý stav. Koncentrovaná strava je teda potenciálne nebezpečná - vedie k návyku a k obezite.
Keby ste mi pred 15 rokmi povedali, čo všetko budem dnes robiť, neveril by som. Že vo svojej obývačke vyrobím pesničky a vypálim ich na CD. Že si napíšem, nafotím a kompletne pripravím knihu. Že sa budem baviť s ľuďmi po celom svete. Že to, čo napíšem si denne budú čítať tisícky ľudí. Že na dovolenke počas chôdze po tatranskej magistrále budem telefonovať so zákazníkom z Bratislavy. Že po odfotografovaní obrázka môže byť fotografia za niekoľko sekúnd vytlačená. A mnoho iných vecí.
Keby ste mi toto boli povedali, asi by som si nedokázal predstaviť, ako úžasne sa budem potom musieť cítiť.
Ale dnes hovorím - myslím, že sa necítim nejako lepšie, ako keď som všetky tieto "zázraky" nemal. Viem, sú to fajn vymoženosti, nerád by som bol bez nich, ale to je tak všetko. Veci a zážitky nám zovšednejú. Potom hľadáme nové podnety.
Zdá sa, že človek je večne nespokojný. Chce stále viac, to čo má mu nikdy nestačí. Všetko, čo nám je príjemné a pohodlné, máme tendenciu chcieť. Viac, častejšie. Žiaľ aj priveľa dobrého môže ublížiť.
23.01.2006
© Web mix.sk prevádzkuje Miro Veselý od leta 1997.