Dizajn svadobných oznámení

Viem, robiť si niečo na kolene môže dopadnúť príšerne. Ale ak máte na vec názor, prípadne aj trocah vkusu, môže to dopadnúť celkom fajn...

Ak nie ste grafici alebo nemáte grafické vzdelanie, môže sa stať, že pozvánku navrhnete nevhodne a nebude pôsobiť dôstojným dojmom. Častou chybou amatérskych návrhov svadobných oznámení býva, že autor na papier zhromaždí čo najviac možných ornamentov, ozdôb a efektov a taká pozvánka potom pôsobí veľmi chaoticky. Najbezpečnejší spôsob ako nič nepokaziť je ak zvolíte jedno jediné písmo na celú pozvánku. Odporúčam voliť čo najkonzervatívnejší typ písma, napríklad times, ktorým nemáte čo pokaziť. Je jasné, že taká pozvánka bude vyzerať stroho, ale zároveň z nej pôjde dôstojnosť a jednoduchosť. Nebude odvádzať pozornosť nevhodne volenými obrázkami, či clipartami, ktoré sa na takýto účel určite nehodia.

Jednou z možností ako osviežiť pozvánku je vytlačiť na ňu aj fotografiu budúcich manželov. Ak dokážete vytvoriť takú fotografiu, aby bola efektná a dôstojná je to fajn, ale pravdepodobne jednoduchšie a bezpečnejšie bude, ak túto úlohu zveríte profesionálnej fotoslužbe.

Príklady textov ako by mohla byť formulovaná vaša pozvánka.

Ján Novák a Jana Nováková vám s radosťou oznamujú, že dňa 1.1. 2005 o 15.00 uzatvoria manželstvo v obradnej sieni Mestského úradu v Rožňave, na Bratislavskej ulici č. 1. Naša ulica 1080111 Bratislava.

Podobne formulovaný text pozvánky má byť stručný, ale celkom jednoznačný. Niektorí ľudia na pozvánku umiestňujú rôzne mottá, ktorými chcú evokovať určitú náladu, či postoj. Osobne si myslím, že žiadne informácie naviac na pozvánku nie je potrebné umiestniť a čokoľvek ďalšie tam dáte bude nadbytočné. Na druhej strane pozvánka je vecou vkusu a ak sa uznesiete na tom, že chcete mať nejaké motto v rohu pozvánky, napríklad „naše srdcia navždy bijú spoločne“ a podobne je to vaša vec.