Ako si vyrobiť svadobné oznámenie

Pri menšej svadbe a navyše s rýchlym termínom môže byť celkom prijateľnou cestou, ak si svadobné oznámenie vyrobíte sami.

Stačí, ak viete v počítači napísať text a vytlačiť ho.

Cena za takúto tlač nebude síce celkom lacná, ale pri výrobe niekoľkých desiatok takých pozvánok môže byť veľmi príťažlivou. Tlačiť môžete buď na farebnej bublinkovej tlačiarni, alebo, ak nepoužijete fotografiu, stačí laserová. Ako papier sa dá kúpiť špeciálny papier hrúbky okolo 200 gramov - prakticky všetky tlačiarne ho dokážu spracovať. Ak ale tlačíte farebnú grafiku, kúpte riadny fotopapier s primeranou hrúbkou.

Svadobné oznámenie - príklad grafického návrhu

Prosím vás dôrazne: nepovažujte toto za jediný správny návrh. Možností sú tisíce.

Považujem za veľmi vhodné, ak na svadobnom oznámení bude fotografia dvojice. Fotografia nie je bežná, pretože svadobné oznámenia sa často robili v tlačiarni a lacno. Farebná tlač fotografie by bola pridrahá a tak sa traduje, že na svadobnom oznámení býva len text. No ja s tým nesúhlasím.

Podľa mňa by svadobné oznámenie malo obsahovať len minimum informácií a fotografiu budúcich manželov. Keďže v čase prípravy svadobných oznámení dvojica ešte nie je "svoja", prikláňam sa skôr k civilnému odevu, ale je to vec názoru - môžete sa dať vyfotografovať aj vo sviatočnom...

K fotografii stačí text, ktorý bude čo najkonzervatívnejšie oznamovať, čo oznámiť má. Prečo konzervatívne? Aby sa svadobné oznámenie dalo poslať 100 ročnej babičke aj vášmu kamarátovi z vojny. Možno dnes máte náladu žartovať, ale s odstupom času môžu žarty pominúť a svadobné oznámenia zostávajú.

Nezaškodí, ak si vyrobíte dve verzie svadobných oznámení.

Druhá bude oznámením v pravom slova zmysle - svadba sa konala a punktum. Tieto po - svadobné oznámenia rozošlite všetkým tým, ktorým je oznámenie slušné poslať. Je veľa ľudí, ktorých netreba pozývať na svadbu, no hodí sa im to oznámiť.

Tretia "várka" pozvánok by mohla byť menej formálnou a mohla by obsahovať dovetok, že je to zároveň aj pozvánka na svadobnú hostinu a zábavu.

Text a sadzba

Ak budete robiť návrh oznámenia sami, odporúčam čo najjednoduchšie.

Na počítači nie je problémom vyblázniť sa do sýtosti a nechať na pozvánke hýriť všetky farby a písma, aké v počítači nájdete, no taký návrh sa už začína podobať skôr na anonymný list, než na vkusné pozvanie.

Mottá a svadobné oznámenia

Je zriedkavé vidieť svadobné oznámenie, na ktorom by nebolo motto, alebo nejaký citát. Ale motto a citáty nie sú podmienkou. Ak s budúcou manželkou stále čítate filozofickú literatúru a naspamäť viete stovky aforizmov aj s ich autormi, potom bude voľba takého citátu asi vhodná. V ostatných prípadoch je použitie aforizmu často z núdze cnosť - upchať pocit nedostatku informácií na ploche, alebo hrať sa na niečo, čím nie sme.

Nepleťte si žánre - pozvánka je pozvánka a nie kniha aforizmov. Ak chcete ľuďom oznámiť, že sa budete brať, nemusíte im podsúvať aj cudzí názor na sobáš.

Pozor na orezávanie

Pri domácej výrobe svadobných oznámení býva problémovým momentom rozrezanie papieru, napríklad A4 formát na 3 pozvánky, ako na týchto obrázkoch.

Rozrezanie by ste mali robiť buď ručnou orezávačkou, alebo na to určeným rezacím strojom. Môžu vám s tým pomôcť v niektorej väčšej kopírovacej službe, kde mávajú rezačky aj kvalitné tlačiarne.

Rez musí byť rovný a precízny. Nepokúšajte sa strihať pozvánky nožnicami - nedá sa. Nožnicami nebudú rovné.

S tým súvisí aj grafický návrh - počítajte s orezom. Najlepšie, ak na miestach plánovaných okrajov nebude nič vytlačené.