Fotografovanie bytov z rôznych uhlov

Veľmi často vidíte amatéra fotografujúceho byt na stoličke. "Nech to tam všetko pekne vlezie". Zhora je naozaj po miestnosti fajn výhľad. Ale opticky získate fotografiu bytu, ktorá vyzerá ako keby ukazovala menšiu izbu, než je v skutočnosti!

Pohľad na byt zhora. Takmer až letecká snímka nehnuteľnosti. Je na nej síce všetko, ale vlastne nezískate predstavu o veľkosti bytu.

Určite lepším nápadom je snímať byt z výšky očí dospelého človeka, možno dospievajúceho dieťaťa.

Rovnaká izba z výšky úrovne postele. Čo poviete, ktorý záber pôsobí tak, že izba vyzerá najväčšia? To záleží od vybavenia, ale zvyčajne to budú vždy zábery nehnuteľnosti snímané z výšky jedného metra a menej.

Tento jav sa dá ľahko vysvetliť. Sme tak naprogramovaní. Ak sa pozeráme dole, perspektívne línie sa zbiehajú dole. To vidíme, keď sa dívame na veci menšie, ako sme my. Naopak, ak sa dívame nad seba, na veľké veci, perspektívne línie sa zbiehajú hore. Predstavte si mrakodrapy...

Tento trik využite aj pri fotografovaní bytu. Snímajte z výšky očí dieťaťa, alebo ešte z nižšieho uhla. Byt tak nadobudne monumentálnejší a zároveň efektnejší vzhľad.