Ako fotiť byt kompaktným fotoaparátom

Automatické nastavenie kompaktného fotoaparátu sa na fotografovanie bytov zvyčajne nehodí. Je veľa situácií pri snímaní, kedy je automatika oklamaná a výsledné fotky bytu budú žalostné. Najčastejším problémom je okno. Automatika sa nastaví na jas svetla za oknom a celý byt je potom na snímke pochmúrny a tmavý.

Takto veľmi často dopadne fotografia bytu s oknom. Namiesto toho, aby okno rozjasňovalo celý záber, výsledok je pochmúrny. Ja by som takúto nehnuteľnosť nekúpil :-)

Ak musíte využiť automatiku, nastavte fotoaparát na fotenie tak, že zaostríte pri pohľade na izbu bez okna v zábere. Spravíte to tak, že čiastočne stlačíte spúšť, keď sa fotoaparátom "pozeráte" na časť izby bez okien. Potom držte čiastočne stlačenú spúšť - fotoaparát si pamätá namerané hodnoty. Namierte na smer, ktorým chcete naozaj fotiť svoj byt a dotlačte spúšť. Okno bude síce asi veľmi svetlé, ale nevadí! Predávate svetlý byt, nie krásne odfotené okno.

Je pravda, že na takomto zábere je okno celkom "prepálené". Fotograf zalomí rukami. Zato ale vidieť to, čo je v izbe. Záber vyzerá, ako keby svietilo slnko a pritom pri fotografovaní tohto bytu bolo zatiahnuté na búrku.

Vždy snímajte varianty bytu

Ak fotografujete nehnuteľnosť kompaktným fotoaparátom, robte varianty. Každý pohľad, ktorý chcete nasnímať foťte niekoľkokrát. Robte aj varianty so zapnutým a vypnutým bleskom, so zapnutým a vypnutým osvetlením v izbe. No na inzerát, v ktorom chcete predávať nehnuteľnosť použite len jednu z tých variánt. Nebýva ľahké vybrať jeden záber, ak je viac dobrých, ale vydržte to! Menej je viac.