6 tipov ako si zvýšiť sebavedomie
Nízke sebavedomie môže mať mnoho príčin. Často si ho nechtiac vybudujeme sami – niekedy v detstve – stačí nejaká chyba, alebo aby sa nám niekto posmieval. Alebo smola na rodičov, ktorí nevedia podporiť, ale len kritizujú. Alebo ľudia od dieťaťa očakávajú úplnú dokonalosť. Potom sa pocity menejcennosti môžu s človekom ťahať celé roky. Väčšinou celkom zbytočne!
V tomto článku si zhrnieme niekoľko základných zásad, ktoré vám v pomerne krátkom čase môžu pomôcť dosiahnuť markantné zmeny nielen vo vašom vystupovaní, ale aj v pocitoch. Môžete ma kritizovať, že sú to odporúčania skôr „vonkajškové“. Ale skôr, než to ofrflete, skúste to. Tieto veci jednoducho fungujú.
Takže rýchlo poďme na vec:
1. Dbajte o hygienu a vzhľad
Tento bod dnes už asi samozrejme a s prehľadom zvláda väčšina z nás. Takže je možné, že si túto radu možno môžete len odškrtnúť ako splnené a hneď skočiť na ďalšiu. Len pre poriadok odporúčam:
- Pravidelne sa kúpať a umývať.
- Dbať o čistotu zubov, rúk, nechtov a ich úpravu.
- Uistite sa že vám nezapácha z úst – môže to byť spôsobené ochorením, ktoré môže pomôcť odstrániť lekár, alebo gastroenterológ.
- Návšteva holiča / kaderníka je vhodná aspoň raz za mesiac. Za ten čas dorastú vlasy asi o centimeter a je čas s tým niečo spraviť.
- Starší muži niekedy zanedbávajú úpravu obočia, alebo iného ochlpenia.
Nechcem vás nútiť, aby ste sa stali metrosexuálmi (ľuďmi, ktorí úzkostlivo dbajú o svoj vzhľad). Je to ale výhodné pre vás – z dvoch príčin.
- Ak viete, že ste po tejto stránke v poriadku, stúpne vám sebavedomie a sebaistota.
- Je známe, že ľudia ktorí nadpriemerne dbajú o svoj vzhľad sú lepšie platení. Rozdiel môže spraviť aj 10%, čo aj pri malej mzde je rozdiel najmenej jednej bankovky.
Takže odškrtnúť a keď je to OK, ideme sa obliekať.
2. Pekne sa obliekajte
Tento bod úzko súvisí s predošlým. Ak je čistota a úprava fyziologického stavu nášho tela v poriadku, je čas natiahnuť na seba nejaký ten šat. Pre vaše oblečenie odporúčam niekoľko základných zásad:
- Obliekajte sa ako niekto, kým sa v budúcnosti chcete stať. Alebo ako váš vzor. Chcete byť vyšší manažér? Väčšinou by vás malo byť možné vidieť len v obleku s kravatou. Chcete si otvoriť tetovacie štúdio? Potom je vhodným imidžom aj vzhľad exota.
- Obliekajte sa podobne, ako sa obliekajú tí najúspešnejší zo skupiny v ktorej sa pohybujete. Aj keby ste v tej skupine patrili celkom na „chvost“. Aj keď všetci okolo vás nosia ležérne oblečenie, vy nakupujte značkové ležérne oblečenie. Ak máte niekde byť v tričku, nemôže to byť tričko kúpené za 5 eur na trhu.
- Ak nemáte peniaze, pravidelne navštevujte second handy. Dajú sa tam lacnejšie kúpiť aj celkom nové (aj značkové) veci. Len sa to zvyčajne nepodarí zohnať na prvý raz. Ostatne – kto zistí, či ste si pulóver obliekli oprali a zas obliekli vy, alebo ho predtým chvíľu nosil niekto iný? V second hande nájdete často iný tovar, ako bežne v meste.
- Pokiaľ sa obliekate športovo a nemáte žiadne ambície, aj potom je vhodné strážiť, aby šaty boli vo veľmi dobrom stave a výhodou bude, ak budú značkové. Dnes mať na sebe viditeľnú drahšiu značku niekedy dodá prestíž – hlavne medzi mladými.
Šaty robia človeka či sa nám to páči, alebo nie. Ak si na seba dáte určitý odev, niektoré veci sa nedajú robiť a iné spravíte, aj keď nechcete. To na vás bude spätne vplývať. Pokiaľ máte vedomie, že „som v poriadku“, pomáha to vášmu sebavedomiu.
3. Cvičte tak aby ste mali dobrú postavu i postoj
Najmä ak v pozadí nižšieho sebavedomia je osamelosť, či depresia, často sa to prejaví aj na postave.
- Ľudia často viac jedia a priberú. O to viac sa potom zle cítia.
- Smútok, osamelosť, neistota sa prejaví aj na postoji – taký človek je zhrbený.
S obezitou sa dá niečo robiť – kontrolujte stravu. Nezaškodí aj cvičenie.
Cvičenie vám tiež môže značne pomôcť pri vylepšení držania tela. Zabudnite na to, že by ste si dávali pozor a držali sa vzpriamení. To sa nedá. Ak sa raz hrbíte, nezmeníte to vôľou. Nájdite si trénera nech vám dá niekoľko cvikov na chrbát, hlavne na jeho hornú časť v oblasti stredu medzi lopatkami. Cviky, kde k sebe niečo priťahujete – spredu, zhora – sú presne pre vás. Po krátkom čase budete chodiť oveľa vzpriamenejší. Pomôže tomu aj častý strečing prsných svalov. Tie sú často skrátené a to znásobí hrbenie.
Hrbíme sa. Prečo? Stačí pár rokov sedieť v školských laviciach a doma pri televízore či pri počítači a je to…
Dobrú postavu si teda viete vybudovať cvičením a dobrý postoj tela špeciálnym cvičením. Odkazujem na trénera, každý človek je iný a univerzálne rady nemusia vždy fungovať.
Navyše cvičenie vám dodá aj endorfíny, náladu a pohyb do života. Jednoducho oplatí sa prekonať lenivosť a ostych.
4. Sadnite si vždy do prvej rady a hovorte
Tento tip sa vám nebude páčiť. Nesmelý človek je často utiahnutý, radšej sa skryje niekde vzadu. Nerobte to! Robte presný opak toho, do čoho vás tlačí strach a zlé pocity. Ak totiž ustupujete strachu, ten vás bude stále viac zatláčať. Inými slovami zvyknete si na pozíciu niekoho, kto nie je poruke, kto nediskutuje, keď sa dá.
S tým, aby ste sedeli vpredu totiž súvisí aj to, aby ste sa občas ozvali. Či v diskusii, alebo na schôdzi. Možno si vravíte, že neveríte, že máte čo povedať. Mám jeden tip.
Neviete čo povedať? Zopakujte niečo, čo sa vám páčilo a povedal to niekto iný. Oceňte to. Tým že to spravíte sa minie len pár sekúnd. Ten, koho oceníte sa poteší. A vy získate malý cvik, že prehovoriť je možné. Neskôr pridáte aj niečo vlastné, žiaden strach.
5. Pomáhajte ostatným a chváľte čo sa vám páči
Nemusí ísť len o hovorenie. Sústreďujte svoju pozornosť na to, ako by ste mohli svojim známym pomôcť. Sledujte čomu sa venujú. Ak bude príležitosť, pomôžte im. Ak bude možnosť, vždy im povedzte, čo sa vám na nich páči.
Prečo to všetko? Takým správaním okolo seba budete šíriť príjemnú atmosféru a pokoj. Vy sami viete, že vaše sebavedomie je živené neistotou a strachom. Keď však ste v spoločnosti kde sa cítite bezpečne, na nejaké sebavedomie aj zabudnete. Ste sami sebou. Preto sa oplatí vytvárať okolo seba prajnú a bezpečnú atmosféru.
Ak spozorujete že je vo vašom okolí niekto, kto vám to celé kazí, vyhýbajte sa mu. Negativisti nech si nájdu inú obeť.
6. Vytvorte si reklamu na seba na 15 sekúnd
Posledný tip je tiež z praxe. Kamarátka bola pred časom veľmi málo sebavedomá a zriedkavo pred niekým „novým“ hovorila. Ak sa jej v novej spoločnosti niekto spýtal čo len na hlúposť typu „kde robíš“, vznikol problém. Nevedela to jasne povedať. Začala čosi potichu vysvetľovať a asi ani ona presne nevedela čo. Toto je veľmi typické – s nízkym sebavedomím a malou praxou sa človek nevie dobre vyjadriť, hovorí príliš stručne alebo príliš podrobne.
Ľudia s nižším sebahodnotením sú veľmi často perfekcionisti. Chceli by všetko spraviť perfektne. Taký človek sa neuspokojí s tým, že by vám povedal, že je automechanik. To totiž nie je celkom presné. Vysvetlí vám zároveň svoj vzťah k motorizmu, vývoju motorov, postoj k profesii automechanika a jeho vzdelania a v neposlednom rade aj zoznam firiem kde pôsobil, prečo… A tak ďalej. To všetko by vám perfekcionista chcel povedať, ale keďže si neverí, nechce otravovať svojou maličkosťou. A tak povie niečo málo štruktúrované.
Vy to spravte inak. Vytvorte si na seba niekoľko reklamných spotov. Predstavte si, že ste rádio a máte jasným, zvučným, príjemným hlasom oznámiť krátku „reklamu“ na vás samých. Táto reklama sa musí zmestiť tak do 10 až 20 sekúnd. Je dobré, ak tieto reklamy budú viaceré, aby ste boli pripravení kedykoľvek ich zo seba vysypať. Podľa témy, aká bude potrebná.
Štruktúra takej reklamy bude
- Samotné posolstvo, ktoré chcete oznámiť.
- Pozitívna emócia s tým súvisiaca.
- Presunutie záujmu zrkadlením, alebo pinpongom od vás na druhého.
Ak sa vás teda niekto spýta kde robíte, nasadíte „reklamu práca“:
- Krútim vareškami v hoteli Lehátko ako šéfkuchár.
- Mám výborné výsledky, zatiľ všetkých 100% stravníkov prežilo.
- Akej práci sa venuješ ty?
Tak krátky monológ nikoho nenaštve a hneď presúvate reč nazad na toho kto sa pýtal. Vy si oddýchnete :-) a on bude mať radosť. Takéto krátke výroky si napíšte a každý si pár krát povedzte nahlas. Môže sa vám to neskôr hodiť.
Podobné reklamy na seba si pripravte aj pre iné často sa opakujúce otázky, ktoré vás môžu uvádzať do rozpakov.
- Ahoj, ako sa máš? (Odpoveď „teraz je to naozaj veľmi dobré“, „nikdy nebolo lepšie“ je veľmi vhodná, ak dáte jednu vtipnú vetu za tým, bude to dobré. Následne sa pýtajte, ako sa má pýtajúci sa. Pozor: ak sa máte zle, neoznamujte to. To sa nehodí pri všeobecnej otázke zo slušnosti.)
- Kde teraz pracuješ? (Odpoveď stručná a s patričnou dávkou hrdosti. Ak máte pocit, že vaše pracovné miesto nie je príliš atraktívne, tak sa rekvalifikujte. Ale nevnášajte pochybnosti o svojej voľbe do bežného rozhovoru. Ak ste upratovačka, tak je to práca v poriadku. Ak sa za to hanbíte, robte inú prácu.)
- V akej oblasti sa vyznáš? (Bez ohľadu na to čím sa živíte povedzte čo vás zaujíma a čomu sa venujete. Stručne, stačí nástrel typu „maľujem portréty“ alebo „mojou láskou je matematika“. Pri takej odpovedi netreba ísť do hĺbky. Ak by sa pýtajúci pýtal ďalej, potom môžete pridať podrobnosti.)
- Čo ťa baví? (Podobne, ako v predošlom bode. Stručný názov odboru. Nemusíte špecifikovať čo presne, stačí ak poviete „internet“, alebo „hrebeňové túry“ a podobne.)
Podobných otázok môžete mať viac, ale tieto sú pomerne časté. Prečo si to celé pripravovať? Prvý dojem je najdôležitejší. Aj skúsení rečníci si často pripravia prvé vety naspamäť. Ak trpíte pocitmi menejcennosti, tak takáto príprava vám príde zvlášť vhod.
Navyše tým, že o sebe budete rozmýšľať v pozitívnom svetle, prídete na to, že sa vo všeličom vyznáte, že máte za sebou dobré výsledky. To vám spätne môže ešte posilniť pocit sebavedomia.
Zuzana 25. marca 2015
:-)
Milada Danisva 28. augusta 2015
P.Vesely,dakujem,na tycht malickstiach pravidelne narazim a neviem ich.Je t mja slabina.Chcela by sm byt v takejt kmunikacii bystrejsia,mhli by ste mi pradit,kde by sm sa t mhla naucit?Existuje nejaka skla,aleb kurz.Prepacte,na klavesnici mi vypadava pismen.
Miro Veselý 28. augusta 2015
Milada na rýchlosť v komunikácii asi najviac pomáha tréning, takže viac komunikovať a postupne sa všetko zlepší. pomôže mať slovnú zásobu (veľa čítať)
Klaudia 28. januára 2016
Pekne tipy, no s tym znackovym oblecenim…. ozaj? Ma clovek nosit znacky len aby to vyzeralo? Povrchnost myslim k sebavedomiu nepridava, a ak sa bojime vlastnej individuality, mame si hodit na seba to, co nemame radi, aby nas ktosi respektoval? :)
Miro Veselý 29. januára 2016
Klaudia určite nie, ak sa zle cítite v nejakej značke, je lepšie ísť v tom, čom sa dobre cítime. Oblečenie pre niekoho môže byť barlička. Ak si myslím že som oblečený primerane (trebárs preto lebo si myslím že značka dodá uznanie) tak sa cítim bezpečnejšie a to mi dodá sebavedomie. Iný človek si možno vyrobí niečo celkom vlastné a v tom sa cíti bezpečne.
Tibor 19. januára 2017
Súhlasim s tým, že oblečenie dodáva istú mieru sebavedomia, no nie ani tak aká je na veciach vysačka, ale to ako vieme odprezentovať to čo si obliekame-pokiaľ podliehame trendom za každú cenu, ale sami od seba by sme po tom nesiahli tak to veľmi nepomôže, lebo ak sa sami necítime pohldne a isto tak nepomôže ani keď to bude drahé-mať sa rád znamená aj odmeniť sa a dopriať si no hlavne sa potešiť a to môže byť aj niečo buď zo second-handu alebo raz za čas niečo fakt extra-obliekať a vyzerať dobre nie je nič marnotratné no nesmie to byť jediná priorita a istota, že to stačí k zdravému sebavedomiu.
Otilia 5. marca 2017
Dakujem pan Vesely za skvele rady!
Moc mi to pomohlo!
Pekny den!?
Daniel 24. júla 2017
Ahoj Miro. Článok je super. Vidím, že si ho orientoval trochu viac na vizuálnu stránku sebavedomia (pekná postava, dbajte o hygienu, pekne sa obliekajte…) a celkovo je tak dojem výborný. Mimochodom, bod 6 je super a to, že si človek takto sám pred sebou odkomunikuje, je veľmi dôležité a môže to mať veľký vplyv na zisk sebavedomia.
Emma 28. februára 2018
Ja mám problém s bodom č.5 lebo ten negativista ma šikanuje a je to moja spolužiačka