Ľudia si nie sú rovní
Kto nemá schopnosť premýšľať a učiť sa, ten má smolu. Je to kruté, ale to je tá gazela v stáde, ktorá je na rade. Nevenujme sa však téme postihnutých, sociálne či mentálne slabších. Nechajme tú tému odborníkom a sociálnej politike štátu. Chudobným nepomôžete, ak zostanete chudobní. Ak čítate túto knihu, vaše mozgové schopnosti sú iste v poriadku. Starajte sa o seba. O svoje vzdelanie, svoj zárobok, svoj osobný rast. Ak uspejete, zvýšite si príjmy. A z vašich daní potom zlepšíte aj rozpočet na pomoc sociálne odkázaným ľuďom. Môžete potom štedrejšie prispieť na charitu. Čím úspešnejší budete, tým viac a účinnejšie môžete pomáhať aj slabším – ak chcete. Až príliš často však vidíme ľudí, ako so zvlhnutým pohľadom štedro prispievajú na hladujúcich v treťom svete a ich vlastní rodičia žijú z malej penzie na hranici chudoby.
Jeden zo spôsobov, ako sa dá rýchlejšie prispôsobiť novým situáciám je vzdať sa starých vecí. Vecami nemyslím len haraburdie, ale aj myšlienky, návyky, alebo vzťahy.
Dajte preč to čo už nechcete, aby vznikol priestor na to, čo chcete.
Veľa ľudí vám povie, čo všetko by v živote veľmi chceli. Ale nemajú na to čas a kapacity. No ak sa pozriete na ich život, spravidla v ňom nájdete mnoho balastu, ktorý si vlečú z minulosti. Tento balast im bráni ísť ďalej. Nepotrebujú ho, ale ľúto im je vzdať sa ho.
Aj vy máte skrine doslova nadupané šatstvom? Vravíte si napriek tomu často „nemám si čo obliecť“? To je presne ono. Máte doma šaty, ktoré nie sú zlé a dali by sa ešte nosiť. Ale už ich nemáte radi. Paretovo pravidlo platí aj tu. 80% času nosíme 20% zo svojho šatníka. Vyhoďte tých 80% šiat do smetí, alebo ich darujte charite. Zrazu zistíte, že máte takmer prázdnu skriňu. Časom si kúpite nové veci, ktoré budete zas radi nosiť.
Mimochodom – ak máte veľa vecí, od istej chvíle dokonca zabudnete, čo všetko už máte. Máte ich doma, len ste na ne zabudli.
Pravidelne navštevujete nejakých známych, hoc to už nie je to čo kedysi. Asi vás už skôr nudia ako bavia, ale chodíte tam zo zvyku. Ukončite tento vzťah. Získate pár hodín času, ktorý môžete venovať novým záujmom, ktoré vás posunú ďalej. Alebo novým známym. Ak sa týmto spôsobom začnete správať, veľmi pravdepodobne sa tým narušia niektoré súčasné vzťahy medzi známymi. No nie každý človek a každý vzťah je v živote prínosný. Neraz zotrvávame vo vzťahu (rodinnom, partnerskom, kamarátskom, v partii…) len zo zotrvačnosti. Z pocitu „malo by sa pestovať nejaké zázemie“. Alebo zo súcitu. No tým, že v tom vzťahu zotrvávate, strácate váš životný čas. V tom čase nemôžete napredovať.
johnnySVK 31. decembra 2010
No tak …najprv chcem povedat, ze som vdaka tvojej stranke „chudnutie-ako“ schudol 23kg…Fakt….Fakt je aj ten, ze som sa s tym uspokojil a pribral som 12kg..Fakt…Uvedomil si svoje zlyhanie a zacinam znova chudnut…Fakt..Ciel mam…No tym som chcel len povedat, ze vsetko co si pisal o chudnuti, je pravda. Ak vychadzam z vlastnych skusenosti o tebe a tuto skusenost aplikujem aj na tuto stranku o uspechu, nahle ma prepadol pocit uzkosti, ba az strachu. (tyka sa to hlavne toho posledneho odstavca, toho o tych vztahoch, o mojom „zisku“ zo vztahov.)Zacal som tieto pocity analyzovat. Kedze som zenaty, toto je pre mna najdolezitejsi vztah v mojom zivote, ktory som akosi automaticky zacal hodnotit. A zaver som si spravil taky, ze „pocit domova“, ktory mam z tohoto vztahu je prinosom pre mna samotneho, cize, nadalej zotrvam v tomto vztahu. Domov=zázemie. Mne tento pocit robi dobre. Ano, zacal som pracovat na vlastnej rodine aj z dovodu toho, ze moj vek tomu uz nalezi. Treba potomkov, pretoze raz ked zostarnem, chcem , aby nieco po mne ostalo. A nemyslim tym hmotne statky. V podstate mam ten pocit, ze, a teraz citujem teba “ Neraz zotrvávame vo vzťahu z pocitu „malo by sa pestovať nejaké zázemie“. Aj ked to samozrejme nie je jediny dovod. Napriek tomu dufam, ze ta uplne posledna veta v clanku sa mne netyka. HAWK…..Ja viem, bolo to dlhe a o nicom, nabuduce to bude lepsie. Miro….a este jedna otazka….mozno blba., mozno drza, ale seriozna. Cisto len kvoli urobeniu si vlastneho obrazu . Si zenaty?…Mas deti?…Prekvap ma
Miro Veselý 3. januára 2011
johnnySVK je veľmi časté, že človek si uvedomí že podstatnou hodnotou je pokoj, rodina, deti, istoty a podobne. Článok je o tom, aké vzťahy sú prínosné a ktoré nie. Ak je rodina hodnotou, potom ju treba pestovať. Môže nastať problém ak sa ukáže, že rodina je práve tým faktorom, ktorý človeka zráža nazad. Potom je to nepríjemné a každá rada je drahá. Čo sa týka otázok na moje súkromie, tak ako je vidieť, nesnažím sa do svojej verejnej internetovej aktivity zaťahovať nikoho zo svojej rodiny.
Fellipe 18. mája 2012
Maximalne nesuhlasim s vyrokom „ludia si nie su rovni“. Pises tu sice clanky o sebavedomi a uspechu to je pekne, ale asi si si neuvedomil, ze tymto si dal dole vsetkych tych, ktori o sebe pochybuju, neveria si a vidia samych seba ako odsudenych na neuspech. Skus sa vzit do niekoho takeho, jak si cita tieto vety. Hned zacne o sebe pochybovat este viac a hadzat sa do vreca skupiny „socialne slabsich“. Zacne si hovorit je mi to sudene, nic s tym teda asi nespravim a to akym sposobom myslis sa automaticky odrazi na kvalite zivota. Podla mna kazdy clovek ma nieco s cim si moze ziskat respekt, nejaky super talent(aj ked o tom nemusi vediet) je to sice cliche, ale kazdy jeden jedinec je jedinecny. Kamenom urazu ,ale vacsinou byva nevedomost, resp. neobjektivne zhodnocovanie situacii, ludi a na neposlednom, hlavnom mieste samych seba. Myslim si, ze velku ulohu v tom hra aj vplyv rodicov, okolia (media atd.) a celkovo vychovy dietata. Vsetko sa da, ale zmenit len to treba naozaj chciet a ked nieco naozaj chceme a budeme sa predstavovat v nasom „cieli“ akoby sme tam uz boli vsetko pojde same :).
Miro Vesely 18. mája 2012
Fellipe nemusíš súhlasiť s (nielen mojím) výrokom, že ľudia si nie sú rovní. Ale pozrime sa na to lepšie. Jeden je na vozíku. Nemá ruky ani nohy. Volá sa Nick Vujicic. Vedľa neho postavme 20 ročného zdravého muža. Sú si rovní? Obávam sa, že nie. Nick Vujicic však robí po celom svete prednášky o motivácii a úspechu. Motivoval a nadchol mnohých. Práve v tom, že každý má niečo – ako píšeš – čí sa môže presadiť. Žiaľ, nie vždy sa to dá. Geniálne dieťa narodené do zlej, chudobnej štvrte nemusí dostať vzdelanie a zamlada možno umrie lebo mená dobrú lekársku opateru. V tom si nie sme a nebudeme nikdy rovní. Je ale fakt, že ak človek chce a zapracuje na sebe, môže dosiahnuť neuveriteľné výsledky. A aj neuveriteľné zlyhania, ak sa mu nechce.
pre : Miro Veselý 24. júla 2012
CitujeM Ťa s dovolením: : „Jeden zo spôsobov, ako sa dá rýchlejšie prispôsobiť novým situáciám je vzdať sa starých vecí. Vecami nemyslím len haraburdie, ale aj myšlienky, návyky, alebo vzťahy.“
Prepáč, ale vzdať sa ľudí a vzťahov , lebo nemám z nich
osoh? Neni to vypočítavosť? Dobrý pocit, že niekomu urosbím radosť, alebo pomôžem, sa neráta?
Miro Veselý 24. júla 2012
Ak niekomu urobíte radosť a naplní vás to uspokojením, to je v každom prípade dobrý dôvod pomáhať. Ak ale chceme ísť niekde inde než zostali naši známi, potom je niekedy lepšie prerušiť vzťahy. Príklad. Prestanem fajčiť a piť pivo. Partia z krčmy bude asi pre mňa zlá spoločnosť, lebo ak chcem byť triezvy a bez nikotínu, tak im sa to páčiť nebude. A – áno. Je to vypočítavosť ak sa im budem vyhýbať. Pretože si viem vypočítať, že y ma rýchlo nahovorili na jedno, druhé, tretie a potom prvú, druhú…