Svadba lacnejšie

Svadba je spravidla nakoniec drahšia, než si naplánujete. Počítajte s tým.

Možno si plánujete, koľko do všetkého, čo so svadbou súvisí, mienite investovať. No keďže svadba nie je častá vec, mnoho nákladov, ktoré prinesie, sa ukáže až neskôr. A tak pri plánovaní počítajte s tým, že celkovú čiastku asi nakoniec prekročíte. Keďže sa v mnohých veciach človek nevyzná, nevie, ako a na čom ušetriť. Často ani nehľadáme spôsoby úspor - svadba predsa má byť tip top.

Premyslené a detailné plánovanie svadby vám pomôže predísť stresom a jasne vám ukáže čo si môžete resp. nemôžete dovoliť. Plánovaním tiež zistíte, čo všetko je potrebné zariadiť a zabezpečiť a pod jedným si tiež môžete pripraviť harmonogram a rozdeliť úlohy medzi najbližších príbuzných. Ako náhle si zistíte cenové relácie jednotlivých položiek, môžete ich začať prispôsobovať svojim možnostiam. Takmer na každej položke sa dá nejakým spôsobom ušetriť, pričom vôbec nemusí ísť o šetrenie na úkor kvality.

V prvom rade zistite počet svadobných hostí, keďže nie každý pozvaný sa bude môcť zúčastniť. Overením účasti si môžete predpokladané výdavky na svadobnú hostinu spresniť, často krát znížiť.

Výdavky môžete ušetriť viacerými spôsobmi. Pokiaľ viete pracovať s jednoduchšími grafickými programami, môžete si vytvoriť a vytlačiť svadobné pozvánky i svadobné oznámenia svojpomocne. Okrem toho, bude to vaše dielo, ktoré vás ako dvojicu bude najlepšie vystihovať.

Ak sa svadba koná v lete, môžete tiež výrazne ušetriť na kvetinovej výzdobe, ak navštívite niektorý z miestnych trhov, kde je možné si u kvetinárky objednať kvety podľa vášho výberu. Pravdepodobne ešte dostanete zľavu aj za hromadný odber. Samotné aranžovanie, pokiaľ nechcete experimentálne kombinácie, zvládnete bez problémov.

Taktiež svadba pod holým nebom môže za istých okolností výjsť lacnejšie ako v prenajatej sále alebo reštaurácii, keďže spravidla sa na tom istom mieste môže konať aj hostina. Svadobná večera formou bufetových stolov je vždy lacnejšou variantov ako servírované menu, pričom si svadobčania môžu vybrať na čo majú práve chuť. Služby tohto typu poskytujú rôzne cateringové spoločnosti. Alkohol a ostatné nápoje si v tomto prípade zabezpečíte sami, čo vám opäť dovolí ušetriť.

Pokiaľ si nájdete dostatok času na preskúmanie všetkých možností, určite nájdete spôsob ako sa vtesnať do zúženého rozpočtu tak, aby to neovplyvnilo celkový príjemný pocit z vášho svadobného dňa.

No počítajte aj s tým, že úsporu často dosiahnete tým, že investujete svoj čas. Niekedy to nestojí za to - narobíte sa ako kôň a výsledkom budú spomienky na únavnú, provizórnu akciu zvanú vaša svadba...