História stránky mix.sk

Ste na stránke mix.sk a nájdete tu mix viacerých tém.

Možno na zohriatie vám príde vhod história tohto webu - ako sa menil jeho vzhľad. Mimochodom pôvodne to bol web www.mix.sk, neskôr sa obsah presťahoval na chcem.info. Potom som ho zas potichu vrátil nazad.  Tento web teda preskákal množstvo zmien, mnohé tu ani nespomínam. Mnoho z nich slúžilo to ako laboratórium pri hľadaní cesty čo funguje a čo nie.

1997

po kliknutí na myšku sa otvorilo menu, 4 fotky starej Bratislavy, pár obrázkov, ako vyzerám a pár výkladov z obdobia socializmu.

koncom roku 1997 som už mal na stránke alibi, že sa stále mení. Tvár bola animovaný gif.

druhá polovica roku 1998 do januára 99 bola celá ponuka už na jednej stránke. Kvôli pomalým modemom som sa snažil na jediný download stránky poskytnúť všetko, aby ľudia nemuseli zdĺhavo klikať. Je paradoxné že po roku 2010 sa takéto stránky zas začínajú vracať do módy.

Vráťme sa do roku 1999

Tomu hovorím váťazstvo dizajnu nad čitateľnosťou.

Rýchlo som to zmenil. Ale popolník stále zostáva. Áno. Bol som tak hlúpy, že som v tom čase ešte fajčil.

apríl 1999 a ďalší pokus o iné zobrazenie rovnakého materiálu, stále to nie je ono. Kvantum materiálu ochromí neprehľadnosťou, čo s tým?

Začal som robiť ako živnostník a tak na stránke sa objavili aj služby. Vtedy som sa naozaj čudoval, prečo to nefunguje. Nevedel som, že neviem nič o marketingu. To slovo Mirex bola prezývka z internetových diskusií, kde už vtedy bolo veľa Mirov, Mircov a iných podobných mien. Tak na odlíšenie som používal toto slovo. Dnes sa mi už nepáči.

apríl 1999 a ďalší pokus o iné zobrazenie rovnakého materiálu, stále to nie je ono. Kvantum materiálu ochromí neprehľadnosťou, čo s tým? Šialená robota z toho spraviť web s vtedajšími technológiami.

september 1999. ľavé menu kategórií ustupuje, vpravo sa menia rôzne novinky, aktuality, často videá, zvuky.

už v novembri 99 však každý videl, že ani s predošlým riešením nie som spokojný. Prešiel som na 'nadmenu' ktoré zostávalo na všetkých stránkach vždy prítomné. Aktuálne otvorená stránka mala vysvietený podklad. Každá podtéma mala ďalšie menu, ktoré bolo nalepené pod hlavným. Na statický web trochu otravné riešenie, dlho som pri ňom nevydržal.

prelom rokov 1999 - 2000 bola veľká udalosť, nuž bolo si treba vystreliť zo všetkého. Niektorí hlásili, že svet zanikne, iní pod tým názvom chceli aspoň predať počítače. Nakoniec sme síce prežili, ale pár webíkov pár dní uvádzalo pozoruhodné dátumy. Aj preto je tam ako nový rok 1900 - to ukazovali niektoré neošetrené stránky.

2000

január 2000 a už badať čoraz silnejšiu tendenciu znižovať obsah stránky na minimum, nech sa rýchlo načíta, ale hlavne v mene prehľadnosti...

máj 2000 pokus o novú koncepciu - stránka je rozdelená na 4 kategórie. Ponuka nadmenu je teraz duplicitná. Problémom sú aj novinky, ktoré sa mi nedarí nikam zaradiť. Dnes ma mrzí, koľko zbytočného času som sa venoval politike a vytváral jej priestor aj na webe. Len to pumpuje zlosť a nič z toho.

napriek koncepčným problémom prežil tento dizajn aj leto 2000...

...ale už v októbri tu bola zas nová stratégia. Webík má už pripravené 4 pozície (ešte ich predať) na bannery, zatiaľ jediný, kto finančne podporil web je poskytovateľ priestoru EuroWeb, bez ktorého by takáto opacha (desiatky mega materiálu) nemohla visieť. Na tú dobu to boli šialené dáta...

február 2001 a naučil som sa používať štýly CSS 1. To boo na opuch mozgu prejsť z tabuliek na túto revolúciu...

3. 2. 2002 zmena na CSS2 a takto to vyzerá na prvý pokus.

1. 4. 2002 ďalší pokus a stále to nie je ono...

V roku 2003 som na web nič nepridával.

Jediné, čo sa zmenilo bolo postupné odstrihávanie jeho jednotlivých súčastí.

Zrušil som niekoľko sekcií. Dôvodom bol postupný a pomerne prudký nárast počtu návštevníkov pripojených z pevných liniek, ktorí si tieto materiály pokojne prezerali. Umiestnenie veľkého objemu dát na internet však znamená aj to, že tieto dáta si ľudia prehliadajú. To produkuje takzvaný traffic, množstvo dát, ktoré odchádzajú z počítača na ktorom je web umiestnený. Tieto dáta však musí niekto zaplatiť.
Keď sa objem odchádzajúcich dát vyšplhal ku 10 giga mesačne (začiatok 2003 s prudkým vzostupom toku dát), kontaktoval ma správca webhostingu, aby som tento traffic buď zastavil, alebo zaplatil. Keďže stránka nikdy ani v náznaku nezarobila (a už vôbec nie niekoľko tisíc korún mesačne, koľko by to stálo) rozhodol som sa tento materiál jednoducho z webu celkom odstrániť. Je to vždy veľmi nepopulárne riešenie a veľmi ma to mrzelo. Po pár rokoch ale konštatujem, že sa nič nestalo. Materiály aj tak kopa ľudí mala posťahované a tak dodnes kolujú po internete v jednotlivostiach aj v balíkoch. Čo teda zmizlo?

  • Socializmus: Preč sú video a audio súbory s reklamami a reláciami z obdobia socializmu. Neskôr som odstránil aj fotogalériu, obrázky z nej však sú v duchu najlepších tradícií rozkradnuté a dajú sa nájsť po celom internete.
  • Fotky z Bratislavy: Pomerne rozsiahla zbierka fotiek z historickej, aj súčasnej Bratislavy. Mnohé som fotil ja, mnohé boli zo starých kníh.
  • Politické pliesne: Pôvodné pliesničky z mojej produkcie. Možno ich raz niekde zavesím.
  • Papagáje: Stovky fotografií papagájov (okolo 800 fotiek, ak si dobre pamätám) všetko originálne zábery. Nie prevzatý obsah.
  • Fotogaléria - fotobanka: Okolo 1200 mojich pôvodných fotiek z rôznych prostredí, štruktúry, materiály..., s právom ich voľného nekomerčného využitia. Dnes nemajú cenu, fotoaparáty majú kvalitu o mnoho tried lepšiu. Ale v tej dobe to bolo užitočné.

A ideme po novom

Koncom februára 2004 prepínam tento web do režimu, v ktorom na ňom nájdete iba moje články. Osud ostatného materiálu je zatiaľ neznámy. Ale ak píšem ideme po novom, poďme po novom.

Niektoré sekcie (digitálna fotografia, kuchárske recepty) som osamostatnil do podoby sólovej webstránky.

December 2004: mix reloaded, malo by sa povedať :-) mix.sk dnes zmenil dizajn. Dizajn navrhol a technologicky realizovalo Grafické studio MiradiX, presnejšie povedané Miroslav Vejlupek.

Tento dizajn som použil aj na webe digi-foto a jeho prednosťou bola extrémna rýchlosť načítania. V tej dobe bol internet pomalý. Veľké servery sa načítali tak 25 až 50 sekúnd, kým sa zobrazila stránka. Táto stránka aj cez modem bola u vás tak za 2 až 3 sekundy.

Tento elegantný dizajn slúžil do konca roku 2005. Bude mi za ním smutno, páčil sa mi svojou jednoduchosťou a jednoznačnosťou. Kamarátke som ho dal na firemný web a tam slúži aj v roku 2013.

2006 a ďalší experiment s dizajnom.

2007.

2008. Web medzitým zmenil názov na chcem.info a dizajn mi robila Vanda Stowasserová.

2009 - 2013 slúžil hybridný dizajn, kde hlavičku mi robila Krea a menu zostalo z predošlého dizajnu.

A niekedy zas musím popripravovať nové obrázky ako to šlo ďalej.