Je iPad na prácu či zábavu?

Keď sa objavili prvé tablety iPad, získali prakticky okamžite nálepku „zábava“. Je to ostatne logické. Keď si iPad kúpite, nie je v ňom dohromady nič, len internet. Prvé, čo teda na ňom veľa ľudí začalo robiť je, že sa začali hrať hry. Rýchlo sa ukázalo, že na iPade sa dajú pozerať filmy a inak sa zabávať. O niečo komplikovanejšie na ňom bolo niečo napísať, alebo vytvoriť.

Je iPad len na konzumáciu zábavy?

Táto otázka spočiatku mala jedinú odpoveď. Áno. iPad je drahá hračka. To predurčilo postoj mnohých ľudí. Ak je to hračka, potom je to drahé a ešte to aj žerie čas!

Tak ako každá novinka, aj iPad si potreboval nájsť svoje miesto. Po nejakom čase sa začali objavovať prvé nápady, ako by sa tablet dal využiť nielen na zábavu, okamžitú komunikáciu, či ako pripomínač. Malý prenosný počítač však je celkom atraktívna záležitosť. Netrvalo dlho a začali sme ho vídať aj v rukách profesionálov.

To súvisí aj s rozvojom aplikácií. Programátori vždy pôjdu tým smerom, odkiaľ pôjde uznanie. Ak to uznanie bude navyše v podobe dolárov, o to rýchlejšie bude prebiehať vývoj.

Profesionálne aplikácie pre iPad

Rýchlo sa začali objavovať nápady, ako sa iPad dá využiť aj na pracovisku. Začali vznikať aplikácie, ktoré umožnia prednášateľovi mať poruke elegantné poznámky. Tlmočník má poruke slovník. Skladník môže rýchlo evidovať tovar pomocou QR kódu aj v malej prevádzke, kde by nasadenie vlastného systému bolo nerentabilné. Konzultant môže mať v ruke kompletnú dokumentáciu. Dizajnér konzultovať a skicovať. Jednoducho iPad sa môže v rukách odborníkov zmeniť na výborný pracovný nástroj.

Vo chvíli, keď sa iPad dá využiť na komerčné účely, mení to okamžite aj pohľad na ceny. Odrazu to už nie je tá závratná investícia do zábavy. Je to celkom diétna položka v investíciách do podnikania. Práve táto veta môže predurčiť aj budúcnosť.

Vývoj aplikácií pre iPad pôjde biznis smerom

Predpokladám to z prostej úvahy. Za hru pre iPad sa bude väčšina občanov okúňať zaplatiť pomaly aj ten necelý dolár. Avšak pokiaľ mi niečo má pomôcť v práci, ani stonásobok nie je vážny problém. Pre programátorov teda môže byť vývoj profesionálnych aplikácií pre iPad (teda aplikácií pre profesionálne a pracovné nasadenie) lukratívny. Z dvoch dôvodov:

  1. Využitie iPadu v práci len začína. Je šanca, že programátor objaví nový nápad a vytvorí nový trh. Možno v globálnom meradle – tak veľká príležitosť síce nie je vysoko pravdepodobná, ale je reálna. Je to šanca jedna ku desiatkam tisíc, v porovnaní s lotériou je to takmer istota :-)
  2. Programovanie aplikácií pre profesionálne využitie iPadu je výhodnejšie, pretože sa dá požadovať násobne vyššia cena oproti hrám, zábave a rozptýleniu.

S postupnou reorientáciou využitia iPadu aj na profesionálne nasadenie však do hry vstupuje ešte jeden parameter a to je bezpečnosť iPadu v profesionálnom nasadení.

Miešanie pracovných a osobných dát v iPade

Pokiaľ budete svoj iPad používať len na pracovisku, asi nehrozí nejaké veľké premiešanie osobných a profesných dát. No dnes je vo firmách trend povoliť zamestnancom nosiť si do práce vlastné zariadenia a využívať ich. Je to dobrý nápad. Zamestnanec je spokojný, má prístroj, ktorý si vybral sám, má k nemu vzťah. Žiaľ, zároveň to môže znamenať vážne narušenie bezpečnosti. Prístup ku citlivým údajom je v profesionálnej praxi normálny. Čo v prípade, že sa večer ku tabletu dostanú deti? Alebo ho nechajú niekde v škole?

V tejto oblasti sa asi ešte budeme musieť s digitálnymi technológiami naučiť pracovať. V iPade a v počítačoch máme veľa údajov a čím menej skúsený používateľ, tým menej ich vie triediť. Chaos v zálohovacej stratégii tak potom môže priniesť nečakané problémy. Ak teda používate svoj iPad na tvorbu, či uchovávanie akýchkoľvek dát, odporúčam vám, zaistite si ich trvalé a automatické zálohovanie. Minimálne na dva rôzne miesta. Predstavte si situáciu, že vám váš iPad ukradli, alebo vám spadol a už sa nedá opraviť. Čo v takom prípade? V ideálnom prípade by ste mali konštatovať: stratil som iPad. Kúpim nový a idem ďalej z rovnakého miesta.

Pozrite si aj tieto články:

Pridajte komentár: