Ako zrýchliť počítač
Téme ako zrýchliť počítač som sa v článkoch venoval už pred pätnástimi rokmi. Počítače vtedy mali rýchlosť sotva 100 MHz, dnes máme bežne v lacnejšom telefóne 1000 Mhz a na stolnom počítači je to bežne 2 až 3 GHz. V niekoľkých jadrách. V tom čase som napísal článok, že počítač so 150 megahertzovým procesorom a 8 mega RAM je dostatočne výkonný na bežnú kancelársku robotu, tvorbu hudby, videa… S tým dodnes plne súhlasím, aj keď pripúšťam, že komfort novších mašín si doprajem radšej.
Prečo teda dnes, po 10 násobnom zrýchlení jedného z parametrov nie sú počítače tak rýchle, aby nás rýchlosť prestala zaujímať? Veď harddisk v tom čase prenášal za sekundu sotva niekoľko mega, dnes bežne niekoľko desiatok mega aj ten najúbohejší. Čo sa to deje?
Aby počítač bol rýchly potrebuje odozvu
Počítač môže byť veľmi rýchly a pritom vy, ako obsluha môžete konštatovať, že je to zúfalstvo a že je pomalý. Asi najviditeľnejšou zložkou rýchlosti je to, čomu sa dá povedať okamžitá odozva. Tento parameter bol jedným z faktorov, ktoré sa podpísali na obľube Apple telefónov a tabletov. Dali všetko do toho, aby používateľ mal pocit, že má rýchly počítač. To sa prejavilo tak, že ak ste sa dotkli displeja, okamžite sa niečo stalo. To je presne to, čo človek potrebuje na pocit, že má svižný počítač.
Ak na stole posuniete mincou, tá sa vám pod prstom bude posúvať okamžite, ako ťaháte ruku. Nezačne s oneskorením. Na oneskorenie sme ale zvyknutí. A preto máme stále túžbu ako zrýchliť počítač. Kliknete totiž na ikonu a nič. O pol sekundy sa objaví v strede obrazovky logo. To tam uviazne aj na sekundu – dve. Vy ste ale chceli robiť. Nie dívať sa na plazivý štart programu.
Kto ste niekedy ladili Windows viete, že Microsoft má UMELO vloženú brzdu v registri. Je určená na to, aby sa menu zobrazilo s latenciou asi 400 milisekúnd. To je takmer pol sekundy. Inými slovami vo Windows je od výroby určené, že ak vy kliknete na menu, takmer pol sekundy sa nič nestane. Až potom menu vyskočí. (Koho to zaujíma, je to v registri
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop
Parameter MenuShowDelay dajte na nulu a je to.
Tento príklad poukazuje na to, že niekedy sa snažíme zrýchliť počítač prostou zmenou nastavenia systému z nezmyselnej hodnoty na rozumnejšiu.
Pocitová úroveň hrá úlohu. Pred nedávnom tak získal masívnu obľubu prehliadač Firefox. Vznikol v dielni Mozilly – kto si ešte spomenie na prehliadač Mozilla? Ťažkopádny moloch, štartujúci v desiatkach sekúnd. Firefox bol rýchly, jednoduchý a získal si srdce publika. (Aj opera bola rýchla ale dlho bola platená a to nejedného odradí. Navyše nebola tak jednoduchá ako Firefox.) Momentálne svet prehliadačov tvrdo valcuje Google Chrome. Prečo je tento prehliadač úspešný? Rýchlosť, jednoduchosť. Ak mi naštartuje 2 krát rýchlejšie, než Firefox, je koniec diskusii, čo mám používať.
Rýchly počítač nie je presný pojem
Je jasné, že súčasný výkon počítačov je vidieť v úlohách, ktoré vieme spraviť. Prvou verziou MP3 encoderu (pamätáte si ešte príkazový riadok DOS?) som bežnú pesničku dokázal zakódovať za príťažlivých pár hodín. Nechal som počítač bežať celú noc a takmer celé CD som mal vo formáte MP3. Kvalita síce slabšia, než dnes, ale šlo to. Na dnešných počítačoch sa takéto maličkosti robia na počkanie, ani kávu si nestihnete urobiť. Napriek tomu stále chceme všetci rýchly počítač.
Procesorový výkon totiž je niečo, čo priamo neuvidíte. Silný a rýchly počítač sa prejaví aj tým, že vám vyrobí video, alebo vyrenderuje 3D vizualizáciu oveľa rýchlejšie, ako stroj z pred desiatich rokov. To čo stará mašina počíta niekoľko hodín má nový počítač za pár sekúnd. Napriek tomu pri bežnej práci – e-mail, internet, písanie textu sa obidva počítače môžu javiť ako rovnako rýchle. Obludné? Áno. Je totiž rež o pocitovej rýchlosti počítača, nie o jeho skutočnom tvrdom výkone.
Rýchlosť počítača limitujú aj aplikácie
Aj na mimoriadne výkonnej pracovnej stanici so SSD diskom nenaštartuje niektoré programy skôr, než za 4 sekundy. Ak to spraví „ťažká“ aplikácia, ako Photoshop, či AutoCad, človek to berie s istým porozumením. Predstavuje si, ako sa asi iniciujú stovky modulov a že je to asi potrebná vec. Ak to isté robí majler (trebárs TheBat), dosť to obťažuje.
Ak teda chcete zrýchliť počítač, začnite tým, že si prejdete zoznam aplikácií, ktoré vás najviac zdržiavajú. Ak váš internetový prehliadač štartuje nezmyselne dlho, skúste
- Skontrolovať či v ňom nemáte veľa pluginov. Tie zvyčajne brzdia štart.
- Porovnať, či rovnakú službu nesplní iná aplikácia, ktorá vie rýchlejší štart.
- Skontrolovať, koľko aplikácií máte vo Windows nainštalovaných. Čím ich máte viac, tým pomalšie váš systém bude fungovať. Žiaľ nestačí tieto aplikácie prosto odinštalovať. Nesmú do počítača. Ak máte stroj prepchatý aplikáciami, nainštalujte Windows znova a začnite z prázdneho disku…
Ponastavujte si vo vzhľade Windows také parametre, ktoré zrýchlia prácu s počítačom a odpoveď systému. Preč animácie, preč efekty a preč zbytočné brzdenie menu.
Týmito krokmi sa dá počítač dostať do pomerne slušnej kondície. Ak radi testujete programy, používajte nástroje typu Sandboxie. Umožnia vám otestovať čo chcete a následne vrátiť systém do pôvodného stavu.
Čo kúpiť, ak chcete rýchly počítač?
Predajca by vám odporúčal, aby ste si kúpili nový počítač, najlepšie ten najdrahší. Ja vám radím, že ak chcete zrýchliť počítač, platí stále rada ešte z roku 1995. Rýchly počítač dostanete len ak máte rýchly disk. Na prelome tisícročí sme šibrinkovali SCSI diskami, lebo dali krásnych 9 mega za sekundu. Zvyšok sveta mal sotva 6 mega za sekundu. SCSI navýšilo rýchlosť aj o tretinu. V dnešnej dobe je najrýchlejším riešením SSD disk. Prenosová rýchlosť bude reálne okolo 150 mega za sekundu aj na pomalom, starom počítači. S novou zbernicou to pôjde značne rýchlejšie. Pri harddisku je ešte dôležitý aj parameter prístupovej doby. Ako rýchlo sa disk vie dostať k dátam. Tu sú SSD neporovnateľne rýchlejšie, pretože neobsahujú mechanické súčiastky. Na bežnom disku trvá zlomky sekúnd, kým sa hlava dostane kam má a to spôsobuje oneskorenia.
Investícia do SSD disku je dnes stále vyššia, než do klasického. Navyše najmenšie a najlacnejšie disky z drahších druhov nemajú takú rýchlosť, ako ich väčší kolegovia. Ale aj tak sa s takým diskom práca počítaču zrýchli tak, že neskôr už bude neprijateľná predstava, že by ste sa vrátili ku klasickému disku.
SSD disk teda zrýchli počítač dramaticky, ale naďalej vám tam zostanú latencie. To sú práve tie chvíle, kedy už chcete začať robiť, ale počítač sa rozhodne niečo najskôr vykonať. Túto časť práce zatiaľ zrýchliť nevieme.
Jednou z ciest ako zrýchliť počítač môže byť otváranie programov. Ak používate dva-tri programy, môžu byť stále otvorené a to značne zrýchli prácu. No v praxi to zvyčajne nefunguje.
Momentálne vývoj osobných počítačov stojí na akomsi rázcestí. Veľkému percentu ľudí už netreba počítač vo forme debničky pod stolom, klávesnice a monitora. Aj keď taký počítač bude rýchly, zavadzia. Mnohí uprednostnia notebook. Notebooky sú malé a môžu byť dosť rýchle. Vzhľadom na nutnosť miniaturizácie a šetrenia energiou bude za rovnakú cenu notebook vždy menej výkonný a pomalší, ako počítač. No na bežnú prácu vám stačí AKÝKOĽVEK notebook. Všetky sú to desaťnásobne a viac rýchlejšie počítače, aku už spomínaný vrak z pred 15 rokov, na ktorom už aj tak sa dalo robiť všetko… Súčasný trend sú tablety. Tie majú odozvu veľmi rýchlu a môžu tak vyvolať dojem, že sú rýchle. Prinášajú však mnoho obmedzení a tak sa nedajú použiť na mnoho pracovných činností.
Kam sa vydá počítačový trh sa nevie. Odhadujem že pôjde cestou, ktorá poteší marketérov. Totiž že bude záujem o to mať ako počítač, tak tablet. Prípadne aj dotykový mobil. Stolové počítače sa asi postupne transformujú na iné riešenie. Ale to už je téma na iný článok. Tento bol o tom, ako zrýchliť počítač. Pár tipov som vám dal a pár si môžete prečítať na webe RychlyPocitac.sk