Autopilot v aute Tesla Model S

Známy má k dispozícii auto Tesla Model S. Využil som túto príležitosť a zobrali sme milé autíčko na výlet do Hainburgu. Keď sa tam páči mne, bude sa páčiť aj elektromobilu. A veruže, áno.

Celkom príjemný dizajn tohto auta priam lákal k tomu, aby som sa primerane nahrbil a začal fotografovať. Skôr, než sa vám načítajú všetky obrázky tak toto elektroauto trocha popíšem.

Ak ste šoféri, tak prosím ospravedlňte ak napíšem blbosť. Nepýtajte sa na detaily, neviem. Nikdy som nešoféroval, auto nemám, nechcel som a azda ani chcieť nebudem. To som tvrdil do včera.

Včera som si uvedomil, že možno raz... Auto Tesla Model S totiž dokáže šoférovať samo. Technológia je nateraz stále vo vývoji a začínajú to ešte len vylepšovať. Ale priznávam, vyvalil som oči, keď som videl, ako známy zložil z volantu ruky. Podotýkam že obidve a viac ich nemá. Auto šlo samo. Čítalo značky okolo cesty. Ak videlo že treba spomaliť na 50 kilometrov, tak spomalilo a nepýtalo sa šoféra, či má alebo nemá spomaliť. Keď bol koniec obmedzenia, zas zrýchlilo.

Auto Tesla Model S už "vidí" aj také veci ako sú zátačky. V tejto chvíli sa riadi najmä pomocou vodiacich pásov na ceste. Akonáhle sme šli na ceste kde neboli nakreslené (alebo na širšej diaľnici kde je viac pruhov) tak začalo chodiť všeliako nakrivo a nevedelo kam ďalej.

Na ceste Bratislava - Hainburg boli oblasti, kde bolo treba kerovať zo strany šoféra, ale boli aj úseky (aj so zatáčkami!) ktoré auto s prehľadom zvládalo. Z tejto jazdy som narýchlo nafilmoval video.

https://www.youtube.com/watch?v=zBNJSughugQ

Video jazda v aute takmer bez pomoci šoféra.

Viem, aj lepšie by sa to dalo natočiť, snáď nabudúce. Každopádne je vidieť, že bežné situácie už elektroauto dokáže zvládať s vlastným pričinením a tak sa šofér môže špárať v nose obidvoma rukami. To je veľké plus automaticky pilotovaných áut.

Tesla Model S je auto na elektrinu. Je totálne tiché. Ak ide po betóne pomalšou rýchlosťou, tak ho nepočujete ani keď ho máte 30 centimetrov od seba. Je to nezvyklé a zároveň nebezpečné pre chodcov. My chodci sa totiž radi motkáme po parkoviskách a spoliehame sa na svoj sluch. Ak za vami ide elektroauto, jednoducho mu neuhnete z cesty. Neviete o ňom.

Autopilot v aute Tesla Model S by si vraj mal poradiť aj s takou situáciou, ale to sme netestovali. Nenašli sme dobrovoľníkov, ktorí by sa skúsili nechať zraziť elektromobilom bez šoféra.

Akcelerácia tohto auta je prekvapivá. Zrýchlenie si nájdete na webe výrobcu Tesla. Ja mám na baterky holiaci strojček, ale ten teda nemá také zrýchlenie, ani keď ho hodím o zem.

Takže tu je zopár fotiek, ktoré sme nakoniec nafotili. Ladný dizajn elektroauta sa nám príjemne snúbil s gýčovito zapadajúcim slnkom.

Nakoniec som neodolal a dal som si tiež spraviť selfíčko. Posledne som sa fotil s divou sviňou, tak toto je podobné. Rýchloťou, aj farbou :-D

A vôbec! Neviem čo všetci tak šalejú za Teslou. Ja som od Tesly mal naozaj dosť rôznych vecí kúpených a nič nefungovalo tak optimálne, ako by malo.

Napríklat tento magnetofón B3, alebo mikrofón, rádio...