Smrečany - okolie

Pokiaľ budete mať v Liptovskom Mikuláši pol dňa voľno, môžete si spraviť ľahkú prechádzku. Výjdite cestou na pamätník. V polovici stúpania sa dá odbočiť doľava smerom na Smrečany a práve to je tá správna chvíľa.

Všade sa otvárajú pekné výhľady. Domáci to asi považujú za štandardný obraz, ale návštevník môže byť milo prekvapkaný.

Na zábere je Veterná Poruba. Smrečany by boli o niečo viac doľava.

Mestské tipy, paštikárov a sviatočných turistov samozrejme zaujímajú aj kravy. Namiesto toho, aby sme si sadli a vychutnali relaxáciu, tasíme mobily.

Ihneď treba oprobovať vykrútiť aspoň jednu panorámu a čo najskôr ju uvaliť na sodiálnu sieť, nech všetci popadajú na zadky. No v skutočnosti sa fotografiou len ťažko podarí zachytiť ten priestor a atmosféra.

Aj keď takáto prechádzka nie je nič náročné, užijete si prekrásne členenú krajinu.

Pohľad späť. Chcelo by to už len vyťáááhnuť malááárske plátno a začať maľovať. Liptov je častým a vďačným motívom na obraz na stenu, aký v Hornbachu ani Ikei nekúpite.

Liptovská krajina je jednoducho dokonalá nielen na fotografiu, ale pokojne by to znieslo aj olej, akvarel či akryl. Asi všetky maliarske a výtvarné techniky sú však nedostatočné v porovnaní s pôvodným zážitkom. A tak nadšený divák namiesto toho, aby sa kochal ako taký lekár z Vesničny jeho střediskovej, fotí mobilom a aplikuje rôzne grafické filtre, ktoré by z obrazu spravili aspoň napodobeninu akvarelového obrazu a ten potom možno pôjde rovno na stenu. Veď načo maľovať, keď prácu zastane aplikácia?

No čo poviete? Nevynímala by sa táto nádhera v každej umeleckej galérii? Alebo ako dokonalý obraz na stene? :-D

Takže ešte jedna povinná panoráma z Liptova.

Kravy na mňa kukali s istým prekvapením. Pokúšal som sa jej vysvetliť, aby trocha zdvihla hlavu pretože takto mi to kazí kompozíciu. Ale je to krava! Nedalo sa s ňou dohodnúť.

Cesta pokračuje a už zas ma svrbí maliarske plátno. Ešte by sa tam dal pridať jeleň v ruji a západ slnka a bolo by to na predaj ako dokonalý obraz na stenu do každej obývačky.

Rýchlokurz výroby gýča z liptovskej krajinky:

Na krajinku umiestnime párnokopytníka. Aby to nevyzeralo ako príliš prehnané, volíme niečo obyčajnejšie. Jeleň obyčajný je ideálny. Pridáme lúče slnka a môžeme maľovať obraz na stenu.

No kto už by mohol nechcieť takúto dokonalosť na stene? Aj keď... Mohol tam poletovať ešte nejaký pekný kolibrík.

No. Vypnúť farby, pokračujeme v našom výlete.

Námatkový pohľad nazad smerom na Liptovský Mikuláš.

Tu už začína byť vidieť Veterná Poruba. To si pozrite v inom článku.

Nás zahnali dažďové kvapky.

Cestou späť kravy zotrvávali stále pri svojej zelenej koristi a trhali ju.

Chudinka tráva.

Tak tomuto oblaku sme utiekli, ale vy ste prišli o fotky.

Čo už, na Liptove je to tak.