Výlet do Žiarskej Doliny

Takže poďme na Liptov, čo poviete? To už je turistika, ktorá asi stojí za reč. Pekné prostredie, rozhľad. Prinášam niekoľko panoramatických fotografií z Liptovského Mikuláša a Žiarskej doliny a dávam to do pozornosti aj ako námet kam na výlet.

Liptovský Mikuláš je mestečko, vedľa ktorého sa rozlieva Liptovská Mara. Zavítali sme tam s našim reportážnym fotoaparátom, aby sme zachytili niekoľko momentiek. A začnime hneď na stanici, kde orientačná tabuľa vypisuje pozoruhone aktuálny oznam o stave internetu.

(Táto fotka je reálna, nie je to podvrh.)

Prostredie je malebné. Na zábere Liptovský Mikuláš. Vpravo by bola Liptovská Mara. Aj takú fotku mám, ale to zas nabudúce. Dnes sme chceli ísť do Žiarskej doliny.

Pohľad z kopca nad Liptovským Mikulášom smerom na v oblakoch zaháľajúce Vysoké Tatry.

Cesta sa začína v krásnom lesíku, ktorý upokojí oko.

Ak sa dívate pod nohy (a nie ste práve na asfaltke) môžete sa kochať nádhernými hríbikmi.

Postávajú si voľne v lese a nudia sa.

Priam vidíte, ako sa trasú, aby nám bublali v polievke na večeru.

Ale niečo treba nechať aj iným hladošom.

Všade rastú kvety. Malé...

...i veľké. Je škoda, že tak krásnu fialovú, akú majú tieto potvory nedokáže digitálny fotoaparát zachytiť. Táto farba je len chabým pokusom...

Typické prostredie Liptova. Po pár zákrutách sa už otvorí Žiarska dolina v plnej kráse. A teraz už začína tá správna turistika. Sme v horách.

Stúpanie nie je veľmi vysoké, ale dotieravo vytrvalé a tak netrénované pľúca budú nariekať a všakovako pískať. Ešte, že chodíme do posilky, takže nás sa to netýkalo...

Ak po oblohe občas prepláva mráčik, vytvára zaujímavé a efektné osvetlenie.

Panoramatická fotografia - viem, nezdá sa, ale takýto záber sa bežne fotoaparátom nedá nasnímať, iba vyskladať z viacerých fotiek. Zároveň konštatujem, že majestátny výhľad, ktorý sa vám tu naskytne je dosť ťažké zaznamenať. Práve v tom je turistika nenahraditeľná - proste tam musíte byť. Turista musí ísť a unaviť sa. Endorfíny po námahe zvýraznia zážitok krásneho prostredia a zaostria spomienky na výlet. Nejaká fotka sa s tým nedá porovnať. Práve preto je asi turistika tak obľúbená.

Ešte jeden pokus o väčší obrázok.

Hore v chate sa môžete občerstviť a cestou nazad sa môžete vybrať lesnou húštinou. Pekná vychádzka. Odporúčam, ak ste v okolí a máte čas, je to pekná túra.