Ako úspešne prežiť sťahovanie s deťmi?

Rozhodnutie už padlo. Sťahujete sa. A bude to čoskoro. Je jedno, či preto, že musíte, alebo preto, že chcete. Sťahovanie samo o sebe môže byť neuveriteľne stresujúca udalosť vo vašom živote. A keď k tomu pripočítate starosti s deťmi, pohroma je na svete! Dobrou správou je, že drobizg je mimoriadne prispôsobivý druh. Ak nezanedbáte prípravu ratolestí na túto udalosť, na to, čo ich čaká, budete ich trpezlivo počúvať a pomôžete im to vnímať ako jedno veľké dobrodružstvo, zvládnete to ľavou zadnou.

Malé deti, malé problémy...

Nie je jedno, či sa sťahujete s novorodencom, batoľaťom, predškolákom alebo školákom. Základným pravidlom je, že svoje deti musíte dôkladne a s dostatočným predstihom pripraviť na sťahovanie. Citlivo, ale hlavne primerane k ich veku. U malých detí je to menší problém, väčšinou idú tam, kam idete aj vy a berú to ako hru či dobrodružstvo. Často však ani netušia, čo vlastne samotné sťahovanie znamená. Vždy je vhodné, keď im aspoň v rámci ich chápania vysvetlíte, čo sa deje a a bude diať. U starších detí sa pripravte na väčšie ťažkosti, nebudú touto udalosťou príliš nadšené. Nebude pre ne ľahké sa s tým zmieriť. Veď opustiť svoj zabehnutý spôsob života, priateľov, školu nie je jednoduché ani pre nejedného dospeláka. Môže to byť veľmi traumatizujúca skúsenosť hlavne pre deti, ktoré sa na rozhodovaní o sťahovaní nepodieľali a nerozumejú mu.

Zmiernite frustráciu

Poskytnite dieťaťu všetky dôležité informácie o sťahovaní, na ktoré sa pýta. V žiadnom prípade sa neuchyľujte k „milosrdným klamstvám“, ani mu nesľubujte, čo nie je reálne možné splniť. Napríklad, že o svojich priateľov zo školy nepríde a bude sa s nimi určite ešte môcť občas stretávať, keď dobre viete, že sa presúvate o 50 kilometrov ďalej. Do úvahy by ste mali zobrať aj osobnosť a individualitu dieťaťa a citlivo s nimi preberte pozitívne i negatívne postoje. Aj keď vo väčšine prípadov sťahovanie znamená pre rodinu krok k lepšiemu, myslite na to, že pre deti to môže byť pohroma. Nepodceňujte to a nezanedbajte diskusiu a vysvetľovanie dôvodov. A hlavne, doprajte im dostatok času, aby sa so situáciou mohli postupne zmieriť a vyrovnať. Deti o sťahovaní v konečnom dôsledku nerozhodujú, a to môže u nich vyvolať silný pocit frustrácie. Aby ste ho zmiernili, zapojte ich aspoň do plánovania. Dáte im tak pocit zodpovednosti a dôležitosti. Nechajte ich, nech vám pomôžu baliť veci. Ak sú dosť veľké, môžu si samé zbaliť svoje osobné veci alebo hračky.

Keď sú deti poradným hlasom

Nezabudnite podať deťom aj čo najviac informácií o plánovanej ceste. Ak náhodne alebo cielene prechádzate cez miesto, kam sa budete sťahovať, dajte im možnosť preskúmať ho. Od ulíc cez detské ihriská a zábavné centrá až po samotný nový byt či dom. Dovoľte, aby deťúrence išli spolu s vami aj na obhliadky nehnuteľností. To isté platí aj v prípade, ak hľadáte bývanie na webe. Je to krásna možnosť, aby sa k novému bývaniu vyjadrovali aj ony. A dokonca to môže byť i zábavné. Ak sa sťahujete na vzdialenejšie miesto alebo dokonca do inej krajiny, o to viac musíte vaše žubrienky na všetko pripraviť. Urobte si zoznam prianí, ktoré by ste chceli realizovať vo svojom novom domove – záhradka alebo výstavba bazéna, pes na dvore, vlastné izby atď. Ku všetkému sa môžu vyjadriť aj deti. Ak budú mať túto možnosť, skôr či neskôr sa pre ne myšlienka na sťahovanie stane pozitívnym zážitkom.

Aby blízki boli blízko

Ak sa sťahujete na dlhšiu vzdialenosť, je možné, že deti budú musieť opustiť nielen spomenutých priateľov, ale aj blízku rodinu. Starkú, strýka, či bratrancov a sesternice. To niekedy dokáže bolieť viac, ako strata „kamarátov z mokrej štvrte“. Existujú však spôsoby, ktoré túto bolesť môžu zmierniť a pomôcť skrátiť čas na adaptáciu novému prostrediu. Spravte si s deťmi spomienkovú koláž plnú fotiek s ľuďmi, ktorých majú rady. Po príchode do nového domova si ju budú môcť zavesiť a mať tak svojich blízkych stále pri sebe. Povzbuďte ich, aby si v tomto smere vlastnú izbu zariadili podľa svojho vkusu. Môžete aj usporiadať rozlúčkovú oslavu a dať tak deťom možnosť rozlúčiť sa s ľuďmi ich srdcu blízkymi. Keďže špunti oslavy milujú, pomôže to spraviť zo sťahovania pozitívny zážitok. A posledná dobrá rada: ak je to len trochu možné, skúste načasovať sťahovanie do relatívne pokojného obdobia vášho dieťaťa.

TEY