Bociany Marchegg (storchenkolonie)

V článku o kolónii bocianov v Marcheggu som písal podrobnejšie, ako sa sem dostanete. V tomto článku som pre vás pripravil len niekoľko fotografií bocianov.

Tento raz sme do Rajchu zavítali len pozrieť bociany. Priam by sa žiadalo napísať že Eine Kolonie der Störche ist überfüllt. Aspoň to mi translator vyhodil ako preklad, že je preplnené.

Hniezda sú bohato zásobené veľkými kusmi. Skoro všetko sú mladé bociany.

Mláďa bociana spoznáte podľa niekoľkých znakov. Určite to nie je veľkosť - rastú rýchlo a zakrátko sú veľké, ako ich rodičia. Na hlave však ešte majú jemnejšie perie. Zobák nie je červený, ale tmavší.

Vpredu staršie kúsky, vzadu mladšie.

Zvedavo kukajú čo za veľké žaby ich to fotografujú.

Takto lieta skúsený bocian. Nožičky pekne aerodynamicky vzadu. Tak ako zákon a bocianie predpisy prikazujú.

Ak sa navzájom dotýkajú, považuje sa to za prijateľné umiestnenie podvozku.

Takto to má vyzerať. Zapamätajte si to, keby ste najbližšie museli niekam letieť.

Mladé bociany ešte nevedia riadne zasunúť nožičky. Aj keď letia približne tým smerom, akým plánovali, vyzerajú pritom, ako keby padali.

Aj toto mláďa ešte musí ukončiť veľa žabích životov, kým sa naučí správny postoj.

Mnoho hniezd bocianov v Marcheggu je preplnených. Nebýva výnimkou ani 5-členná rodinka.

Na iných sú už mladé rozpŕchnuté a učia sa manévrovať v blízkom okolí.

Tento záber sa mi sem akosi prepašoval. Nie je z Marcheggu ale z Cyklomostu slobody. Odtiaľ sa dá ísť peši alebo bicyklom aj do Marcheggu, je to asi 10 kilometrov v prekrásnom prostredí.

Pokojné popoludnie.

Vážky vyvaľujú oči na pŕhľavu, že čo to je.

Ale o vážkach hádam nabudúce.

Aj v meste nájdete desiatky komínov. Kvízová otázka: Na ktorom komíne sa bocianom páči najviac? Na tom, ktorého okolie je sfarbené dobiela.

Bociany vedia prejaviť radosť celkom jednoznačným spôsobom. Klopkajú zobákmi.

Vždy keď priletí partner na hniezdo, tešia sa až tak búcha.

V horúcich dňoch sa kumulujú v tienistých miestach, pretože sú tam aj iné bociany. Zvyčajne s tým začnú dvaja alebo traja, tí sú v tieni a je im tam dobre. Postupne prichádzajú aj ďalší. Tí asi nevedia, že tu sa stojí v tieni, pretože si tam sadnú, ale nie do tieňa. Asi sú proste radi spolu.

Zájdite si tam na výlet. V polovici leta to skončí a tie potvory zdrhnú do Afriky. Potom zas prídu až niekedy v apríli. Je zážitkom, keď nad vami lietajú desiatky týchto veľkých vtákov.