Ceny stavebných pozemkov sú predmetom neustálych zmien a ich ceny sa pohybujú v širokej škále...
Chrániť svoje súkromné údaje je extrémne nepohodlné
Môžete skúsiť používať alternatívne vyhľadávače. Môžete sa brániť, tajiť svoju polohu, meno, fotoaparát, či šifrovať dáta. Vyžaduje to však z vašej strany značné a trvalé úsilie. Nikto však nemá rád frustráciu a prekážky. To vyhľadávače a sociálne siete veľmi dobre vedia! Preto vždy zariadia:
Predstavte si, že hypermarket vám ponúkne výhodnú vernostnú kartu. Za smiešnu zľavu mu teda dáte všetky svoje údaje – vek, adresu, rodinný stav. Hypermarket si odteraz môže mapovať podrobnú históriu vášho nákupného správania. Obchodník z toho vie zistiť veľa informácií. Možno si dokúpi informácie, ktoré mu chýbajú – v minulosti sa to už stalo. Z údajov potom obchodný reťazec vie veľmi presne predvídať vaše nákupné správanie. Môže vám poslať presne zacielenú reklamu, alebo ladiť svoju ponuku tak, aby ste v konečnom dôsledku nakúpili viac.
Bezpečnosť na internete
Cez internet vykonávame veľa úloh. Veľa služieb je viazaných na heslá, či iné osobné účty. Predstavte si tie mrzutosti, ak sa niekto zmocní vašich dát. Môže sa zmocniť vašich dát či peňazí. Poškodiť vaše meno, falšovať.
Ochrana nie je taká jednoduchá, ako by sa zdalo. Chce to bezpečnejšie overenie totožnosti – zložitejšie heslá, potvrdenie prihlásenia pomocou viacerých zariadení, zamykanie obrazovky a podobne. Plus aspoň základné znalosti. Lenže tieto ochranné prvky otravujú a zdržiavajú. Mnoho ľudí ich preto rôzne obchádza. V mene pohodlia a nádeje, že sa nič nestane.
Aj preto je dobré premyslieť si aspoň minimum: či nepoužívate všade rovnaké heslo. Nie je to bezpečné. Ohrozenie potom môže prísť aj z minulosti. Pred rokmi ste si možno vytvorili niekde účet s obľúbeným heslom. Stačí aby dávno zabudnutá služba podľahla útoku a vaše heslo sa dostane do rúk útočníkov. Zvyčajne je heslo spojené s vaším e-mailom. Útočník potom môže skúšať, či náhodou váš e-mail s tým heslom nebude fungovať aj na dôležitejšej a súčasnej službe. Ak áno, môže sa dostať k vašim dátam. Takéto prípady sa stávajú. Len sa o tom nehovorí. Málokto vám na večierku povie „ja hlupák som si nezabezpečil účty na internete a doplatil som na to“.
Možno svoje údaje šifrujete. To sme s citlivými údajmi robili už pred 20 rokmi. Spätné rozkódovanie by na bežnom počítači zabralo niekoľko týždňov. Ako ochrana pre bežné dáta viac, než dostatočné. Jednu vec si však človek v minulom storočí neuvedomil – že kalkuluje v prítomnosti. Že berie do úvahy výkon vtedajších počítačov. Od rýchlosti výpočtov sme vtedy odvodzovali bezpečnosť. V roku 1999 by ste na bežnom počítači bežné heslo dešifrovali niekoľko týždňov. V roku 2019 príslušný program rozkóduje to isté heslo za niekoľko sekúnd. Preto v prípade naozaj citlivých údajov potrebujete nasadiť nielen silné heslo.
Ale to som už zabŕdol do inej témy.