Alzheimerova choroba

Starí ľudia bežne trpia demenciou. Prejavuje sa spomalenými reakciami, zabúdaním, ale neohrozuje život človeka. Stačí pripomenúť užitie liekov, jedlo a pitie, dbať o dodržiavanie hygieny. Pokiaľ sa dokážu orientovať v priestore a čase , nie je nutné obmedzovať jeho zaužívaný spôsob života.

Čím je človek starší, tým častejšie sa u neho objavujú rôzne ochorenia. Organizmus je opotrebovaný po každej stránke. Vzniká riziko mozgovej príhody, infarktu myokardu, cievy strácajú svoju pružnosť- sú sklerotické. Mnoho seniorov trpí vysokým krvným tlakom, cukrovkou, majú problémy s trávením stravy, vyprázdňovaním, zhoršuje sa sluch a zrak.

Môže sa stať, že váš rodič po operácii, prekonaní porážky alebo infarktu, príde po prepustení z nemocnice zmenený. Všetci znášame hospitalizáciu ťažko, ale starší človek býva dezorientovaný, nechce prijímať potravu a nápoje. Po niekoľkých dňoch sa však aklimatizuje a vráti sa k predchádzajúcemu spôsobu života.

V prípade, že v prepúšťacej správe medzi zistenými diagnózami nájdete aj - demencia alzheimeroveho typu – váš príbuzný trpí nevyliečiteľnou chorobou.

Už v minulosti ste si uvedomovali, že rodič často hľadá predmety každodennej potreby. Nevie nájsť napr. okuliare a je presvedčený, že ste mu ich niekam odložili. V peňaženke mu chýbajú peniaze. Pýta sa vás na dátum, deň. Pri rozhovore ťažko nájde správny výraz, nechápe, čo sa mu snažíte povedať. Býva bez nálady, plače pre zdanlivú maličkosť, pri žiadnej činnosti dlhšie nevydrží.

Tieto príznaky spolu so záverom lekára vám signalizujú, že ani vašu mamu, otca, starého rodiča neobišla alzheimerova choroba. Pre postihnutého nie je bolestivá, postupom času si ju neuvedomuje. Niektorí psychiatri sú názoru, že táto diagnóza postihuje viac príbuzných ako pacienta samého. On si neuvedomuje, čo sa s nim deje, vy však áno. Je ťažké prijať ochorenie rodiča, ktoré sa správaním mení na malé dieťa a nedokážete mu nič vysvetliť.

Vaše rozhodnutie, stráviť s takto postihnutým najbližším, čo najdlhší čas je správne a rodičia si ho určite zaslúžia. Ak váš rodič netrpí ďalším vážnym ochorením, netrpí bolesťami, môžete spolu prežiť veľa príjemných chvíľ.

Každý človek si rád zaspomína na dávne časy. Pacienti s alzheimerovou chorobou v určitom štádiu choroby ako keby žili v minulosti. Môže sa stať, že vás oslovujú mama. Spomínajú ľudí, ktorých nepoznáte. Je pre vás určite bolestivé, keď vám zrazu začnú vykať. Hľadajú „tú pani, čo sa o mňa stará“. Pritom ste ich syn, dcéra. Chorí bývajú na večer nepokojnejší a chcú ísť domov. Stojí veľa námahy vysvetľovať každý večer, že ste doma a nikam nepôjdete.

Pocit istoty chorému zabezpečí pravidelný denný režim. Mali by ste ho budiť v rovnakom čase, jedlo ponúkať, alebo ho kŕmiť v tú istú hodinu. Sprievodným prejavom choroby je aj problém so zaspávaním, prípadne poruchy spánku. Nie je dobré nechať pacienta driemať cez deň. V nemocnici bol zvyknutý celý deň ležať a pospávať. Postupne treba zaviesť chorému činnosť, ktorá ho baví a vyplní prázdny čas. Ak mamu poprosíte, aby poskladala opranú bielizeň, bude sa cítiť užitočná a prejde jej čas.

Pokiaľ je váš rodič mobilný, chodí na WC, vašou úlohou je hlavne dbať o jeho bezpečnosť a robiť spoločníka. Správanie pacientov je nepredvídateľné a pre zdravého človeka veľakrát nepochopiteľné. Chorý človek nedokáže predvídať následky svojho konania. Veľmi ľahko by si mohol ublížiť a ohroziť aj vás a okolie. Vo dverách by ste nemali nechávať kľúče. Napríklad v kúpeľni sa zamkne, no už sa nedokáže odomknúť. Zamedzením prístupu k plynovým spotrebičom, ostrým predmetom, zabezpečením okien sa vyhnete úrazom.

Rodičia trpiaci alzheimerovým ochorením bývajú často agresívni. Nie preto, že sú zlí. Sú len bezmocní a zmetení. Znervóznie, ak chce niečo dôležité povedať, a nevie nájsť správne výrazy. Skúste pomôcť rodičovi kladením jednoduchých otázok. Spoločne prídete na to, čo ho trápi a čo v danej chvíli potrebuje. V rozhovore si zvyknite používať jednoduché spojenia. Rozvité vety sú pre neho nezrozumiteľné. Ak si neporozumiete, radšej obráťte záujem chorého inde. Požiadajte ho o vykonanie jeho obľúbenej činnosti. Rád skladá papiere? Dajte mu ich a za chvíľku zabudne, čo spôsobovalo jeho napätie.

Kladením záporných otázok chorý v snahe vyjsť vám v ústrety, odpovedá záporom. Pri zabezpečovaní pitného režimu sa nepýtajte: Nie si smädný? Odpoveď bude väčšinou: Nie, nie som. Starý človek smäd necíti, významu prísunu tekutín nerozumie. Ak začnete vetu slovom „nie“, zareaguje tak isto, aj keď by sa rád napil.

Pri návšteve hospitalizovaného príbuzného vás nemilo prekvapí, že má plienku. Doma ju predsa nepotreboval. V nemocnici starým ľuďom dávajú plienky pre prípad, že by toaletu nenašli, alebo nestihli včas prísť. Jednoduchšie je vymeniť pacientovi plienku, ako prezliekať niekoľko raz denne celú posteľ. Spočiatku sa určite váš rodič cíti nepríjemne, hanbí sa. Ak ho utvrdia v tom, že potrebu môže pokojne vykonať na lôžku, rezignuje a prestane sa pýtať na WC.

Po prepustení do domáceho ošetrenia by bolo dobré používať plienky na noc. Sprievodným znakom ochorenia je aj inkontinencia – neschopnosť zadržať moč, neskôr aj stolicu. Ak sa začne stávať, že sa pomočí v bdelom stave, nerobí vám to naschvál. Kúpiť jedno balenie plienok vám finančný rozpočet nenaruší. Postupom času náklady na plienky a nepremokavé podložky budú rásť. Je čas informovať obvodného lekára o vzniknutom probléme. Obvykle vás odporučí na geriatrického lekára, ktorý poradí, aký druh a množstvo by vám malo stačiť na mesiac. Recept vystaví na základe prepúšťacej správy, kde je uvedená diagnóza. Obvodný lekár vám bude predpisovať raz mesačne zdravotnícky materiál podľa podkladu od geriatra. V lekárni zaplatíte iba základný poplatok za recept. Predpis od geriatra má platnosť šesť mesiacov. Po uplynutí tejto doby ho budete musieť navštíviť znova.

Horšie ako materiálne zabezpečenie, bude dosiahnutie spolupráce s pacientom. Vymieňanie plienok, čistenie a ošetrovanie intímnych častí tela inou osobou je pre chorého človeka veľmi nepríjemné. Spočiatku sa tento úkon môže podobať na boj. Bude vám brániť dať plienku dolu. Ak si uvedomíte, že starí ľudia neboli zvyknutí obnažovať sa, lepšie pochopíte jeho konanie. Je na vás, aby ste vysvetlili rodičovi, že ho naďalej rešpektujete, a jeho intímne partie vnímate ako ostatné časti tela. Hygienu vykonajte v čo najkratšom čase, nekomentujte čo v plienke je alebo nie je. Neodbiehajte od činnosti a v žiadnom prípade netelefonujte. Zrejme bude rodičovi príjemnejšie, ak túto časť hygieny bude vykonávať stále tá istá osoba.

Opotrebovanie mozgu – atrofia, spôsobuje aj poruchu krátkodobej pamäte. Pacienti s uvedeným postihnutím majú prekvapivo veľký apetít. Nie je to však dobrým trávením stravy, ale zabúdaním. Stane sa vám, že hodinu po kompletnom obede sa chorý dožaduje jedla. Netreba ho presviedčať, že predsa jedol a čo si o nás myslí, veď ste varili. Jednoducho zabudol. Osvedčilo sa ponúknutie napr. napolitánky, kúska banánu, alebo iného ovocia. Po chvíli stravu aj tak väčšinou nedoje. Je vhodné, aby starí ľudia prijímali ľahko stráviteľné jedlo. Náš chorý rodič zje to, čo mu ponúkneme. Strava by mala byť pestrá, ľahko stráviteľná. Dôležitý je prísun vitamínov, bielkovín a ostatných látok potrebných pre udržanie telesnej rovnováhy. Nezúfajte, ak vám rodič odmietne viac druhov jedál v priebehu dňa. Prísun živín zabezpečíte Nutridrinkom. Tento výživový doplnok je na lekársky predpis. V lekárni platíte iba za recept. Podanie nápoja (balenie je 200 ml) zabezpečí prísun potrebných minerálov a vitamínov. Predpisuje sa aj pacientom, ktorí nie sú schopní prijímať tuhú potravu. Stane sa, že vám nápoj príbuzný odmietne vypiť. Má špecifickú chuť, na ktorú nie je zvyknutý. Nič vám nebráni pridať namiesto mlieka do kávy Nutridrink, alebo „zapracovať“ do obľúbeného jedla. Vyrába sa s rôznymi príchuťami, čo vám umožní pripraviť rôzne druhy jedál.

Dôležité je aj vyprázdňovanie. Obmedzením pohybu môžu nastať problémy so stolicou. Nepodávajte chorému agresívne preháňadlá. Poraďte sa s obvodným lekárom. Predpíše vám prostriedok presne určený na odstránenie zápchy. Dostatkom ovocia a zeleniny môžete tieto problémy zmierniť.

Organizácia vašej činnosti v priebehu dňa závisí od psychického rozpoloženia a nálady pacienta. Ak chorý spáva dlhšie, alebo ho budíte v určitú hodinu, využite tento čas pre seba. Plánovanie programu a jeho nedodržanie vám spôsobí veľa zbytočných stresov. Väčšinou bývajú pacienti nepokojní za súmraku a večer. Ráno sa dlho preberajú, čo môžete využiť na nákup, prípravu obeda, alebo inú činnosť.

Touto chorobou postihnutý človek postupne stráca schopnosť čítať. Ak váš rodič rád čítal, alebo lúštil krížovky bude nervózny, že to nedokáže. Prečítajte si dennú tlač spolu, budete obaja spokojnejší. Spoločný čas môžete tráviť aj pozeraním starých fotografií. Váš rodič spozná ľudí a nebude sa cítiť osamelo. Ak chce mať pustený napr. televízor celý deň, nevypínajte ho. Finančne vás to nepoloží. Obsah vysielania mu zrejme unikne, hlavné je vyjsť mu v ústrety. Argument o plytvaní elektriny je pre pacienta nepochopiteľný a ak ho niečo zaujme, môžete sa o tom porozprávať.

Alzheimerova choroba nie je ešte vyliečiteľná, ale pacient s ňou môže prežiť veľa rokov. Väčšinou postihuje starších ľudí. Hlavnou príčinou úmrtia nebýva toto ochorenie, ale zlyhanie telesných orgánov. Psychiater chorému môže predpísať lieky na zmiernenie jej priebehu. Ak ste sa teda rozhodli rodiča „doopatrovať“ doma, jeho pohodu máte v rukách vy. Stanete sa jeho spoločníkom, strážcom, partnerom. Správanie pacienta bude vašim zrkadlom. Ak ste pokojný vy, je aj on. Nikto nevieme, koľko času máme na život. Starý človek určite menej. Skúste prežívať spoločné chvíle bez nervozity, preukazovaním lásky a úcty k rodičovi. Ak máte pocit, že už ďalej nevládzete, zastavte sa. Nemusíte sa hanbiť pred sebou a ostatným okolím, že ste zlyhali. Nie je to zlyhanie, ale úplné vyčerpanie. Požiadajte príbuzných o zastúpenie v opatere. Každý človek potrebuje čas iba pre seba. Po čase strávenom mimo bytu pri vašom obľúbenom relaxe sa budete plný novej energie ponáhľať za vašim „chránencom“.

Ani najlepšou opaterou nezabránite postupnému zhoršovaniu zdravotného stavu rodiča. Prijmite a vyrovnajte sa s touto skutočnosťou. Nemá význam robiť si výčitky, že za momentálny stav ste zodpovedný vy. Vaša starostlivosť nedokáže ochorenie zastaviť. Môže pomôcť vášmu blízkemu prežiť obdobie pochopenia, lásky a pokoja. Ani najlepšie vybavené zdravotnícke zariadenie mu to nedokáže zabezpečiť.