Svadobná cesta - medové týždne

Svadobná cesta, či medové týždne boli tradičné „prázdniny“, na ktoré sa vybrali novomanželia, aby spolu oslávili svoje manželstvo v súkromí a intimite. Dnes však pod pojmom svadobná cesta si predstavíme niečo exotické alebo niečo veľmi romantické.

Tento zvyk vznikol v západnej Európe vo Veľkej Británii na začiatku 19. storočia. Páry z vyšších vrstiev sa rozhodli vydať na svadobnú cestu, alebo navštíviť rodinu a priateľov, ktorí sa svadby nemohli zúčastniť. Tento zvyk sa udržal až dodnes, keď páry sa vyberajú na svadobnú cestu, teda ak si to môžu dovoliť. Navštíviť pritom môžu krajinu, ktorá sa im páči. V minulosti boli veľmi populárne destinácie Francúzska Riviéra a Taliansko aj s ich romantickými mestami Rím, Verona, či Benátky.

Pôvod slova medové týždne, po anglicky honeymoon, nie je známy. Je známych viacero alternatív. Napríklad, že týždne po svadbe, majú byť pre vás najkrajšie a teda aj najsladšie, teda honeymoon. Taktiež niektoré slovníky uvádzajú, že láska je nevyhnutná pre život ako jedná fáza mesiaca, alebo aj zvyk, že novomanželia by mali počas prvého mesiaca konzumovať najmä medovinu.

Výraz medové týždne sa prekladá do mnohých jazykov, aj my sme to prebrali z angličtiny, hoci výraz honeymoon pri doslovnom preklade znamená medový mesiac, ktorý je na oblohe. Taktiež Francúzi sa prispôsobili lune de miel, Španieli(luna de miel), Taliani (luna di miele), Gréci (μήνας του μέλιτος), Poliaci (miesiąc miodowy), Arabi (shahr el 'assal).

Svadobná cesta teda patrí do našej kultúry ako určitý symbol, kedy je človek šťastný, spokojný, kedy má dvojica právo byť spolu. Je to milá tradícia a možno by stálo za úvahu venovať sa otázke, ako by sme v živote mohli častejšie dosiahnuť stav, kedy môžeme byť so svojím partnerom dlho, bez povinností, v pokoji. Viem, asi by už nešlo tak celkom priamo o svadobnú cestu, ale o posvadobnú cestu. Ale minimálne za úvahu by to stálo.