Je zoznamka raj pre psychopatov?

Mnoho ľudí si predstavuje, že zoznamka je raj pre psychopatov, násilníkov, vrahov a sexuálnych maniakov. Že ak si „slušný človek“ podá zoznamovací inzerát, stane sa obeťou násilia, alebo výsmechu. No nemusí to tak byť. Ako všade v živote aj v zoznamke nájdete rôznych ľudí. Iste sa tu a tam nájde duševne narušení – takého môžete však stretnúť aj v električke, pred lekárňou, alebo na ulici.

Iste – zoznamka je obľubeným miestom ľudí so vzťahom k promiskuite. Niektorí návštevníci zoznamky sa zas len zabávajú. A teraz si položme otázku: no a čo? Okrem nich tam je aj veľké percento ľudí, ktorí sú „normálni“. Jednoducho skúšajú šťastie a dúfajú, že si nájdu vzťah práve cez zoznamku.

Iste, môžete právom namietnuť, že čo už to môže asi byť za človeka, ak je odkázaný na zoznamku? OK. Ak otázku formulujete takto, asi ste prezieravým človekom, ktorý, ako Chrobák Truhlík všetko vie a všade bol. Skúste si položiť otázku inak: Môže priniesť zoznámenie pomocou zoznamky nejakú výhodu oproti „normálnemu“ zoznámeniu? A tu zrejme spozorniete. Môže.

Samozrejme, zoznamka bude vždy miestom, na ktoré sa obrátia aj „zúfalci“, či „zúfalkyne“. Nemusí ísť hneď o duševne narušených ľudí, či ľudí s menej kalými úmyslami. Môžu to byť ľudia nezrelí, ktorí nevedia dobre jednať s druhými. A tak sú osamelí. Zrejme nebudú vedieť jednať ani s vami. Strávite možno pár nevydarených večerí a spoznáte zopár málo zaujímavých ľudí. No a čo? Predsa vás to neodradí od šance nájsť si dobrého partnera, alebo partnerku.

Takže iste mi teraz chcete povedať, aby som menoval výhody, aké prináša zoznamka oproti „normálnemu“ zoznámeniu.

Začnime otázkou, čo to je „normálne“ zoznámenie. Normálnym sa rozumie, ak sa stretávate s ľuďmi (v školskej triede, na diskotéke, v klube, v politickej strane, na pracovisku, so zákazníkmi, zo susedmi, v meste...). V mnohých situáciách sa nehodí, aby známosť prerástla do vzťahu. A v iných prípadoch zas človek môže byť v situácii, v ktorej sa stretáva s malým počtom voľných partnerov (partneriek). S rastúcim vekom je to len horšie.

Príklad. Úspešný riaditeľ obchodného oddelenia. Je to profesionál, ktorý si nezačne nič so zákazníčkami, ani kolegyňami. Po práci sa stretáva s niekoľkými známymi, všetky dámy sú však zadané. Kam má ísť „loviť“? Na ulici zastavovať ženy? Hľadať osamelé ženy v kaviarňach? (Osamelé ženy nikdy nechcú vyzerať osamelé. Do kaviarní chodia zásadne v húfikoch.) ?Má si na kravatu zavesiť nápis „hľadám ženu“? Proste ten človek je v situácii typu šach-mat. Zoznamka pre neho môže byť nečakane jednoduchým riešením.

Ak teda za „normálne“ zoznámenie považujeme existujúce sociálne vzťahy, človek je limitovaný danou spoločenskou konfiguráciou. Možno žije na dedine a niet poruke voľných báb. Možno žije vo veľkomeste – atomizácia ľudí je šialená, možno ho delí jediná stena od príjemnej osamelej susedky. Možno na ňu myslí, možno po nej po večeroch túži. (A ona po ňom.) Ale nedozvedia sa to – spoločenské konvencia hovoria jasné „nie“.

Inzercia tu môže byť riešením. Ak si odmyslíme možných problémových ľudí, zoznamka je miestom, kde sa dá anonymne „nakuknúť“ a skúsiť šťastie. Prísť hrdo a čestne oznámiť svetu „áno, hľadám partnerku“. Alebo „hľadám milenku“. A žena, ktorej sa taká priama výzva zapáči vás môže bez rozpakov osloviť a napísať „tu som“. Nemusí si ísť sadnúť sama do kaviarne.

Zoznamka nás kladie na jednu úroveň. Nech sme kto sme, máme jedno spoločné: chceme sa zoznámiť.

Práve na zoznamke máte najväčšiu šancu nájsť niekoho, kto niekoho hľadá. Nebojte sa toho. Zoznamka je tu na to a funguje. Poznám niekoľko ľudí, ktorí fungujú vo veľmi spokojných vzťahoch, ktoré získali práve na základe zoznamky. Vrátane mňa. Nebojte sa, zoznamka nie je len pre mladých. Po vzťahu túžia aj tí zrelší z nás. To nie je nič, za čo by sa bolo treba hanbiť. Ak teda mám definovať výhody, ktoré prináša zoznamka oproti „reálnemu“ okoliu, sú dve:

Významne sa rozšíri počet ľudí, medzi ktorými môžete hľadať

Prekonáte bariéru hanblivosti, či nesmelosť. Na zoznamke hľadajú takí (také) ako ste vy. Nemusíte sa báť ich výsmechu. Možno vás pár ľudí odmietne, ale ak vydržíte, nájdete sa ďalší (ďalšia).

Čím sme starší, tým ťažšie sa zoznámime bez zoznamky

Medzi staršími ľuďmi sa ťažšie hľadajú voľní. Mnohí sú žanatí, vydaté. A tí bez partnerov sú osamelí. Tu môže zoznamka výrazne pomôcť.